Tadbir avvalida fakultet dekani Sh.B.Buxorov, dekan o'rinbosari N.Sh.Zulyarova, fakultet xotin-qizlar ishlari bo'yicha dekan maslahatchisi M.Bekmuratova, professor-o'qituvchilar, fakultet tyutorlari ishtirokida ota-onalar bilan muloqot tashkil qilindi.
Tadbirda fakultet dekani Sh.B.Buxorov ta’lim dargohi va ota-onalar oʻrtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga koʻtarish boʻyicha aniq takliflarni oʻrtaga tashladi. Bundan tashqari davlatimizda yoshlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar yuzasidan ma'lumotlar berdi.
Tadbir davomida yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosari N.Sh.Zulyarova institutning ichki tartib-qoidalari, odob-axloq kodeksi, talabalarning institut oldidagi majburiyatlari va oʻquv jarayoniga tegishli boʻlgan nizomlar hamda talabalarning boʼsh vaqtini mazmunli tashkil etish, kitobxonlikni targ'ib qilish va kutubxonalardan samarali foydanish masalalariga ham to'xtalib o'tildi, tashkil etilgan to'garaklar boʻyicha batafsil ma'lumotlar berdi.
J.S.Qayumov O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31 dekabrdagi 824-son qarori va 2017-yil 20-iyundagi 393 sonli qarori hamda o'qishga qabul qilish, ko'chirish, tiklash, chetlashtirish bo'yicha batafsil ma'lumot berdi. Bundan tashqari to'lov shartnoma to'lovlarini o'z vaqtida amalga oshirish kerakligini ta'kidladi.
Uchrashuvning badiiy qismida faol talabalar tomonidan she'rlar, go'zal raqslar ijro etildi va barchaga ko'tarinki kayfiyat ulashildi.

A "Parents' Congress" was held at the Faculty of Chemical Engineering under the motto "Become a student for a day".
At the beginning of the event, a dialogue with parents was organized with the participation of the dean of the faculty Sh.B.Bukhorov, deputy dean N.Sh.Zulyarova, adviser of the dean for women's affairs M.Bekmuratova, professors and teachers, tutors of the faculty. .
At the event, the dean of the faculty, Sh.B. Bukharov, made clear proposals for raising the cooperation between the educational institution and parents to a new level. In addition, he gave information about the opportunities created for young people in our country.
During the event, N.Sh. Zulyarova, the deputy dean for working with young people, introduced the internal procedures of the institute, the code of ethics, the obligations of students to the institute and the regulations related to the educational process, as well as the meaningful organization of students' free time, promoting reading. the issues of making and effective use of libraries were also touched upon, he gave detailed information on the organized clubs.
J.S. Qayumov gave detailed information on the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 824 of December 31, 2020 and No. 393 of June 20, 2017, as well as admission, transfer, restoration, expulsion. In addition, he noted that payment contract payments should be made on time.
In the artistic part of the meeting, poems and beautiful dances were performed by active students and everyone was in a good mood.
During the congress, the parents who were invited as guests were interested in the activities of the institute, in particular, the educational processes, the modern conditions created for students and young people, the scientific and research work carried out by the experienced chemist scientists, professors and teachers, and the mentor-apprentice system. was introduced closely about the work in progress.