Kuz-qish mavsumi doirasida talabalar yashash sharoitlari va yong'in xavfsizlizligi muntazam o'rganilmoqda
Avval xabar berilganidek, Toshkent kimyo-texnologiya institutining 2024-yil 11-noyabr kuni tasdiqlangan “Ijara xonadonlarida istiqomat qiluvchi talabalarning yashash sharoitlari, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holatini hamda talabalar turar joyida talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishi, mavjud texnika jihozlaridan to‘g‘ri foydalanayotganligi, ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishda olib borilayotgan ishlar yuzasidan o‘rganish reja-grafigi” asosida Talabalar turar joyi hamda ijara xonadonlarida yashovchi talabalarning shart-sharoitlari fakultetlar kesimida tahliliy o‘rganib borilmoqda.
Qayd etish joizki, Toshkent kimyo-texnologiya instituti ishchi guruhi tomonidan kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida talabalarning xavfsizligini ta'minlash, baxtsiz hodisalar, yong‘in va boshqa favqulodda vaziyatlarning oldini olishga doir ishlar doimiy diqqat markazida. Jumladan, 26-noyabr kuni ishchi guruh a’zolari Talabalarni turar joy bilan ta'minlash bo'limi boshlig’i Z.N.Jo'raqulov, bo'lim xodimi A.A.Doniyorov, Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakulteti Yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosari Sh.E.Begmatov, Registrator ofisi xodimi T.Sh.Usmonov hamda tyutorlar joylarga chiqib, ijara xonadonlarida yashovchi talabalarning yashash sharoitlarini har tomonlama ko‘zdan kechirdilar.
Tadbir davomida talabalar bilan yong‘in xavfsizligi, elektr jihozlaridan foydalanishning me’yorlari va qoidalari, qo‘lbola va nostandart isitish vositalarining xavfi, is gazidan zaharlanishning oldini olish kabi masalalar yuzasidan batafsil tushuntirish ishlari olib borildi. Shu bilan birga, uy sharoitida gaz so‘rish vositalaridan noto‘g‘ri foydalanish, qo‘lbola shlanglar orqali gaz ulash xavf-xatarlari, tez alangalanuvchi vositalarni yong‘in manbaiga yaqin joylashtirish oqibatlari haqida ogohlantirildi.
Mazkur tadbirda kuz-qish mavsumida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlar bo‘yicha muhim tavsiyalar berilib, talabalar xavfsizligini ta’minlash uchun amaliy chora-tadbirlar ko‘rilishiga alohida e’tibor qaratildi. Bu kabi tadbirlar talabalar hayoti va salomatligini muhofaza qilishda, shuningdek, xavfsiz yashash sharoitlarini yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

As previously reported, the conditions of students living in student dormitories and rented apartments are being analyzed by faculties based on the “Schedule of Study on the Living Conditions of Students Living in Rented Apartments, the State of Preparation for the Autumn-Winter Season, and the Meaningful Spending of Students' Free Time in Student Dormitories, the Proper Use of Existing Technical Equipment, and the Work Carried Out in the Spiritual and Educational Direction” approved by the Tashkent Institute of Chemical Technology on November 11, 2024. It is worth noting that the working group of the Tashkent Institute of Chemical Technology is constantly focusing on ensuring the safety of students and preventing accidents, fires, and other emergencies as part of preparations for the autumn-winter season. In particular, on November 26, members of the working group, Head of the Student Housing Department Z.N. Jurakulov, Department employee A.A. Doniyorov, Deputy Dean for Youth Affairs of the Faculty of Food and Wine Technologies Sh.E. Begmatov, Registrar's Office employee T.Sh. Usmanov, and tutors, went to the places and comprehensively inspected the living conditions of students living in rented apartments.
During the event, detailed explanatory work was carried out with students on issues such as fire safety, norms and rules for the use of electrical appliances, the dangers of improvised and non-standard heating devices, and prevention of carbon monoxide poisoning. At the same time, they were warned about the improper use of gas suction devices in the home, the dangers of connecting gas through improvised hoses, and the consequences of placing flammable materials close to a fire source.
The event provided important recommendations on emergency situations that may arise during the fall-winter season, and special attention was paid to taking practical measures to ensure the safety of students. Such events are important in protecting the lives and health of students, as well as in creating safe living conditions.