2023-yilning 21-fevral kuni Latviya tabiiy fanlar va Texnologiyalar universiteti" Xalqaro Hamkorlik markazi boshlig'i Voldemaris Bariss va "Oziq-ovqat texnologiyasi" fakulteti prof. Daсe Сlava bilan Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati, Oziq-ovqat mahsulotlari texnologiyasi fakulteti va kafedralari, Menejment va kasb ta'limi fakulteti o'rtasida uchrashuv o'tkazildi. Uchrashuv davomida "Latviya tabiiy fanlar va Texnologiyalar universiteti" bilan qo'shma ta'lim yo'nalishlarida hamkorlikni keng yo'lga qo'yish masalalari muhokama qilindi.
Hozirgi vaqtda TKTI-LBTU hamkorlikda "Oziq-ovqat texnologiyasi" yonalishi bo'yicha "2+2" ikki tomonlama diplom berish bakalavriat dasturi amalga oshirilmoqda va ingliz tilida oqish olib borilmoqda. Talabalar 2 yil Toshkentda oqigandan so'ng, 2 yil Latviyada oqishni davom ettiradi, oqish yakunida esa 2 ta diplomga ega bo'ladi.

21 февраля 2023 года Вольдемарис Барисс, руководитель Центра международного сотрудничества Латвийского университета естественных наук и технологий, и профессор Дасе Слава факультета «Пищевая технология» под руководством Ташкентского химико-технологического института, факультет и кафедр пищевых технологий состоялась встреча факультета менеджмента и профессионального образования. В ходе встречи обсуждались вопросы налаживания сотрудничества по совместным образовательным направлениям с «Латвийским университетом естественных наук и технологий».
В настоящее время ТХТИ-ЛУЕНТ реализует программу бакалавриата двойного диплома «2+2» по направлению «Технологии пищевых продуктов» в сотрудничестве с английским языком. После 2 лет обучения в Ташкенте студенты продолжат обучение в Латвии еще 2 года, а по окончании обучения получат 2 диплома.