2025-yilning 25-fevral kuni Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda "Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi" MChJ tomonidan "Mamlakatimiz oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikda startap-ekotizimini rivojlantirish" forumi bo'lib o'tdi.
Ushbu forumda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Doktorantura va ilmiy tadqiqotlar bo‘limi boshlig‘i A.B.Kamolov, institut Yoshlar akademiyasi lideri Mavlonboyev Samandar, fakultet Yoshlar akademiyasi liderlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbir universitetlar, startap ekotizimi ishtirokchilari, investorlar va korporativ sektor vakillarini bir joyga jamladi. Forum universitetlarni innovatsiya va tadbirkorlik markazlariga aylantirish, talabalarni startap faoliyatiga jalb qilish, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini rivojlantirish hamda startap ekotizimi ishtirokchilari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Forum startaplar alleyasining tashkil etilishi bilan boshlandi. Bu maydonda talabalarning turli innovatsion g‘oyalari va loyihalari namoyish etildi. Talabalar o‘z startaplari, texnologik yechimlari va biznes g‘oyalari bilan ishtirok etib, investorlar va ekspertlarning tavsiyalarini olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov startapchilar uchun tashkil etilgan alleyada yosh startapchilar bilan suhbatlashdi hamda startap ekotizimini yanada rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Shundan so‘ng forumning rasmiy ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda vazir Sh. Shermatov so‘zga chiqib, universitetlar va startap ekotizimi o‘rtasidagi hamkorlikning ahamiyatiga to‘xtaldi. Talabalarni tadbirkorlikka tayyorlash, inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarini rivojlantirish, davlat va xususiy sektor hamkorligini kuchaytirish bo‘yicha takliflar bildirdi.

Организован форум «Развитие стартап-экосистемы во взаимодействии с высшими учебными заведениями нашей страны»
25 февраля 2025 года Министерство цифровых технологий и ООО «Дирекция Технологического парка программных продуктов и информационных технологий» провели форум на тему «Развитие стартап-экосистемы нашей страны во взаимодействии с высшими учебными заведениями».
В работе форума приняли участие ректор Ташкентского химико-технологического института Усмонов Ботир Шукуриллаевич, заведующий отделом докторантуры и научных исследований Камолов А.Б., руководитель Молодежной академии института Мавлонбоев Самандар, руководители Молодежной академии факультета, студенты.
В мероприятии приняли участие представители университетов, участники экосистемы стартапов, инвесторы и корпоративный сектор. Целью форума является превращение университетов в центры инноваций и предпринимательства, привлечение студентов к стартап-деятельности, развитие программ инкубации и акселерации, укрепление сотрудничества между участниками стартап-экосистемы.
Форум начался с создания аллеи стартапов. На этой площадке были представлены различные инновационные идеи и проекты студентов. Студенты представили свои стартапы, технологические решения и бизнес-идеи и имели возможность получить рекомендации от инвесторов и экспертов. Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов пообщался с молодыми стартапами на аллее, организованной для стартапов, и дал рекомендации по дальнейшему развитию экосистемы стартапов.
Затем состоялась официальная церемония открытия форума. В нем министр Ш. Шерматов выступил с речью и затронул важность сотрудничества университетов и стартап-экосистемы. Он внес предложения по подготовке студентов к предпринимательству, разработке программ инкубации и акселерации, а также укреплению сотрудничества между государственным и частным секторами.