“MEd – professional ta’lim magistri” masofaviy ta’lim xalqaro loyihasi doirasida “Oliy ta’limda Aralash ta’limni tashkil etish” bo‘yicha ishchi guruh a’zolari tomonidan TKTI tajriba sinov bazasi sifatida talabalar tanlab olindi. 2023 yil 14 va 18 aprel kunlari o’tkazilgan so’rovnomada jami 31 nafarga yaqin magistratura va 126 nafar bakalvr talabalari ishtirok etishdi.
So‘rovnomada:
Sirtqti ta’lim shaklining: S22-19, S22-20, S22-22, S22-04, S22-05, S22-23, S22-24 guruxlari
Kunduzgi ta’lim shaklining: 29-20, 30-20, 62-20,37-20,38-20 guruxlari faol ishtirok etdilar. So‘rovnoma natijalariga ko‘ra quydagilar qayd etildi.
So’rovnoma natijalariga ko‘ra, pandemiyaga qadar o’qituvchilarning 34% an’anaviy ta’limdan, 36% masofaviy ta’lim elementlaridan, 30% aralash ta’lim elementlaridan foydalanganligini qayd etishgan.
Pandemiya davrida darslarning tashkil etilishi xususida berilgan savolga talabalarning ko’pchiligi 84% darslar online darslar (Zoom ilovasi orqali) tashkil etilganligini, 18% esa masofaviy ta’lim platformalarida materiallar berish orqali dars o’tilganligini, 6% talabalar internet tarmog’iga ulana olmagani sababli faqat platformadagi materialni o’zlashtirganliklarini qayd etishgan.

В рамках международного проекта дистанционного образования «МЭд – магистр профессионального образования» членами рабочей группы по «Организации смешанного обучения в высшей школе» в качестве тестовой базы ТКТИ были отобраны студенты. Всего в опросе, проведенном 14 и 18 апреля 2023 года, приняли участие 31 магистрант и 126 бакалавров.
В анкете:
Группы экстерната: С22-19, С22-20, С22-22, С22-04, С22-05, С22-23, С22-24
Активно участвовали группы дневного обучения: 29-20, 30-20, 62-20, 37-20, 38-20. По результатам опроса было отмечено следующее.
По результатам опроса, до пандемии 34% учителей использовали традиционное обучение, 36% — элементы дистанционного обучения, 30% — элементы смешанного обучения.
На вопрос об организации занятий во время пандемии большинство учащихся ответили, что 84 % занятий были организованы онлайн (через приложение Zoom), 18 % обучались путем предоставления материалов на платформах дистанционного обучения, а 6 % учащихся не могли подключиться к интернету, потому что они только отметили, что освоили материал на платформе.