O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirining 2025-yil 9-iyundagi 206-sonli buyrug‘i hamda Toshkent shahar adliya boshqarmasining 2025-yil 16-iyundagi “Xodimlarning mehnat huquqlari kafolati” huquqiy aksiyasini o‘tkazish to‘g‘risida"gi 238-son buyrug‘i asosida Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Toshkent kimyo-texnoligiya institutida xodimlarning mehnat huquqlari kafolati” mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Toshkent shahar adliya boshqarmasi mas'ullari, institut rahbariyati va kasaba uyushmasi raisi, bo'linmalar boshliqlari, fakultet dekanlari va xodimlar ishtirok etgan ushbu tadbirda ish beruvchi va xodimlar o'rtasida mehnat munosabatlari, shu jumladan:
- xodimlarning mehnat shartnomasi bilan bog‘liq asosiy huquqlari;
- mehnat ta’tili, ish vaqti va dam olish huquqi;
- oylik ish haqi, mehnatga layoqatsizlik;
- ayollar va ko‘p bolali xodimlar uchun imtiyozlar;
- mehnat qonunchiligini bir xil tatbiq qilish kabi masalalar keng muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilarining mehnat huquqlariga oid qiziqtirgan savollariga institut rahbariyati va mutasaddi xodimlar tomonidan kerakli javoblar berildi.

На основании Приказа Министра юстиции Республики Узбекистан № 206 от 9 июня 2025 года и Приказа Ташкентского городского управления юстиции № 238 от 16 июня 2025 года «О проведении правовой акции «Гарантирование трудовых прав работников»» в Ташкентском химико-технологическом институте был организован семинар-тренинг на тему «Гарантирование трудовых прав работников в Ташкентском химико-технологическом институте».
В мероприятии, в котором приняли участие сотрудники Ташкентского городского управления юстиции, руководство института, председатель профсоюзной организации, заведующие кафедрами, деканы факультетов и сотрудники, были обсуждены вопросы трудовых отношений между работодателями и работниками, в том числе:
- основные права работников, связанные с трудовым договором;
- право на трудовой отпуск, рабочее время и отдых;
- ежемесячная заработная плата, пособие по нетрудоспособности;
- льготы женщинам и многодетным работникам;
- вопросы трудового права, такие как единообразное применение трудового законодательства, были широко обсуждены.
Также руководство института и соответствующие сотрудники предоставили необходимые ответы на вопросы участников относительно трудовых прав.