2024-yil 7-dekabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida xodimlar uchun “Meʼyoriy-huquqiy hujjatlar bilan ishlash va kredit-modul tizimini raqamlashtirish” mavzusida seminar-trening oʻtkazildi. Tadbir institut faoliyatini zamonaviy talablar asosida takomillashtirish va xodimlarning kasbiy koʻnikmalarini oshirish maqsadida tashkil etildi. Unda institutning Registrator ofisi direktori Ulugʻbek Kadirov, dekan muovinlari, professor-oʻqituvchilar hamda barcha tyutorlar faol ishtirok etdi.
Dastlab, Registrator ofisi direktori Ulugʻbek Kadirov tadbirning ahamiyati va maqsadi haqida batafsil tushuntirish berdi. Ulug'bek Kadirov kredit-modul tizimini joriy etish jarayonida meʼyoriy-huquqiy hujjatlarni toʻgʻri yuritish va raqamlashtirishning dolzarbligi haqida gapirdi. Shundan soʻng, o‘quv jarayonini rejalashtirish va tashkil etish hamda Hemis axborot tizimida ishlash boʻyicha amaliy koʻrsatmalar taqdim etildi.
Seminar davomida ishtirokchilarga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 2-dekabr kuni qabul qilgan quyidagi meʼyoriy hujjatlari boʻyicha tushunchalar berildi:
- 451-sonli buyruq – “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalar bilimini baholashdagi norozilik boʻyicha apellyatsiya arizalarini koʻrib chiqish va dars mashgʻulotlarida qatnashishni tartibga solish”;
- 452-sonli buyruq – “Talabalar bilimini baholash va nazorat qilish tartibini takomillashtirish”.
Mazkur hujjatlarning mazmun-mohiyati va ular taʼlim jarayonida qanday oʻzgarishlarni nazarda tutishi keng yoritildi. Shuningdek, oliy taʼlim tizimida mavzuga doir amalga oshirilayotgan soʻnggi islohotlar va innovatsion yangiliklar haqida ham maʼlumotlar berildi.
Maʼruzalardan keyin mutaxassislar seminar tinglovchilarining savollariga batafsil javob berib, sohaga oid muammolarni hal etish boʻyicha tavsiyalar taqdim etdilar.
Tadbir yakunida institut xodimlarining Hemis axborot tizimi va kredit-modul tizimini yanada samarali qoʻllash boʻyicha amaliy koʻnikmalarga ega boʻlgani qayd etildi.
Ushbu seminar-trening institutda raqamlashtirish jarayonlarini jadallashtirish va taʼlim sifatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

A seminar-training was held on working with regulatory documents and digitizing the credit module system
On December 7, 2024, a seminar-training was held for employees at the Tashkent Institute of Chemical Technology on the topic “Working with regulatory and legal documents and digitizing the credit-module system”. The event was organized to improve the activities of the institute in accordance with modern requirements and improve the professional skills of employees. Ulugbek Kadirov, Director of the Institute's Registrar's Office, Deputy Deans, professors and teachers, and all tutors actively participated in it.
Initially, Ulugbek Kadirov, Director of the Registrar's Office, gave a detailed explanation of the significance and purpose of the event. Ulugbek Kadirov spoke about the relevance of proper maintenance and digitization of regulatory and legal documents in the process of introducing the credit-module system. After that, practical instructions were provided on planning and organizing the educational process and working in the Hemis information system.
During the seminar, the participants were briefed on the following regulatory documents of the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, adopted on December 2, 2024:
- Order No. 451 - “On consideration of appeals on dissatisfaction with the assessment of students' knowledge in higher education institutions and regulation of participation in classes”;
- Order No. 452 - “Improving the procedure for assessing and monitoring students' knowledge”.
The content of these documents and the changes they entail in the educational process were widely covered. Information was also provided about the latest reforms and innovative innovations being implemented on the subject in the higher education system.
After the lectures, experts answered the questions of the seminar participants in detail and provided recommendations for solving problems in the field.
At the end of the event, it was noted that the institute's employees had acquired practical skills in more effective use of the Hemis information system and the credit-module system.
This seminar-training played an important role in accelerating the digitization processes at the institute and improving the quality of education.