2025-yil 4–5 oktabr kunlari Amerika Qo‘shma Shtatlarining Toshkentdagi elchixonasi ko‘magida Amerika Texnologiya Universitetida “Maker Faire Tashkent – 2025” ilmiy-texnologik festivali bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi” kafedrasidan ilmiy rahbar M.B.Umarova boshchiligidagi talabalardan iborat jamoa ishtirok etib, faxrli natijalarga erishdi.
“Maker Faire” — bu ixtirochilar, muhandislar, rassomlar va tadqiqotchilarni birlashtiruvchi, ijodkorlik va texnologiyani uyg‘unlashtirgan xalqaro festival bo‘lib, ilk marotaba 2006-yilda San-Fransiskoda tashkil etilgan. Festival davomida robototexnika, 3D bosib chiqarish, dasturlash, san’at va ilm-fan sohalarida interaktiv master-klasslar, tajriba almashuvlar va loyihalar taqdim etildi.
TKTIning “Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi” kafedrasi talabalari “Eco-shahar” loyihasi bilan faol qatnashib, atmosferaga zararli chiqindilarni kamaytirish hamda quyosh, shamol va biogaz energiyalaridan samarali foydalanish orqali barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha o‘z ilmiy ishlanmalarini namoyish etdilar.
Loyiha doirasida SWEEBGO — ekologik toza, barqaror va yashash uchun qulay bo‘lgan “kelajak shahri” konsepsiyasining mini modeli taqdim etildi. Ushbu g‘oya resurslardan oqilona foydalanish, toza muhit yaratish va hayot sifatini oshirishga qaratilgan.
Festival O‘zbekistonlik va xorijlik ilm ahllari, muhandislar, dasturchilar, dizaynerlar hamda ijodkorlarni birlashtirib, innovatsion g‘oyalar almashinuvi, yangi bilim va tajriba orttirish uchun keng imkoniyat yaratdi.

Students of the Tashkent Institute of Chemical Technology participated in the scientific and technological festival “Maker Faire Tashkent – 2025”!
On October 4-5, 2025, the scientific and technological festival “Maker Faire Tashkent – 2025” was held at the American University of Technology with the support of the Embassy of the United States of America in Tashkent.
A team of students from the Department of “Chemical Technology of Oil and Gas Processing” of the Tashkent Institute of Chemical Technology, led by the scientific supervisor M.B. Umarova, participated in this prestigious event and achieved proud results.
“Maker Faire” is an international festival that unites inventors, engineers, artists and researchers, combining creativity and technology, and was first organized in San Francisco in 2006. During the festival, interactive master classes, experience exchanges and projects were presented in the fields of robotics, 3D printing, programming, art and science.
Students of the Department of “Chemical Technology of Oil and Gas Processing” of TKTI actively participated in the “Eco-city” project, demonstrating their scientific developments on reducing harmful emissions into the atmosphere and ensuring sustainable development through the effective use of solar, wind and biogas energy.
As part of the project, a mini-model of the concept of SWEEBGO - an environmentally friendly, sustainable and livable “city of the future” was presented. This idea is aimed at rational use of resources, creating a clean environment and improving the quality of life.
The festival brought together Uzbek and foreign scientists, engineers, programmers, designers and creators, creating a wide opportunity for the exchange of innovative ideas, gaining new knowledge and experience.