2025-yil 4–5 oktabr kunlari Amerika Qo‘shma Shtatlarining Toshkentdagi elchixonasi ko‘magida Amerika Texnologiya Universitetida “Maker Faire Tashkent – 2025” ilmiy-texnologik festivali bo‘lib o‘tdi.
Ushbu nufuzli tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi” kafedrasidan ilmiy rahbar M.B.Umarova boshchiligidagi talabalardan iborat jamoa ishtirok etib, faxrli natijalarga erishdi.
“Maker Faire” — bu ixtirochilar, muhandislar, rassomlar va tadqiqotchilarni birlashtiruvchi, ijodkorlik va texnologiyani uyg‘unlashtirgan xalqaro festival bo‘lib, ilk marotaba 2006-yilda San-Fransiskoda tashkil etilgan. Festival davomida robototexnika, 3D bosib chiqarish, dasturlash, san’at va ilm-fan sohalarida interaktiv master-klasslar, tajriba almashuvlar va loyihalar taqdim etildi.
TKTIning “Neft va gazni qayta ishlash kimyoviy texnologiyasi” kafedrasi talabalari “Eco-shahar” loyihasi bilan faol qatnashib, atmosferaga zararli chiqindilarni kamaytirish hamda quyosh, shamol va biogaz energiyalaridan samarali foydalanish orqali barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha o‘z ilmiy ishlanmalarini namoyish etdilar.
Loyiha doirasida SWEEBGO — ekologik toza, barqaror va yashash uchun qulay bo‘lgan “kelajak shahri” konsepsiyasining mini modeli taqdim etildi. Ushbu g‘oya resurslardan oqilona foydalanish, toza muhit yaratish va hayot sifatini oshirishga qaratilgan.
Festival O‘zbekistonlik va xorijlik ilm ahllari, muhandislar, dasturchilar, dizaynerlar hamda ijodkorlarni birlashtirib, innovatsion g‘oyalar almashinuvi, yangi bilim va tajriba orttirish uchun keng imkoniyat yaratdi.

Студенты Ташкентского химико-технологического института приняли участие в научно-техническом фестивале «Maker Faire Tashkent – 2025»!
4–5 октября 2025 года в Американском технологическом университете при поддержке Посольства США в Ташкенте прошёл научно-технический фестиваль «Maker Faire Tashkent – 2025».
Команда студентов кафедры «Химическая технология переработки нефти и газа» Ташкентского химико-технологического института под руководством научного руководителя М.Б. Умаровой приняла участие в этом престижном мероприятии и добилась впечатляющих результатов.
«Maker Faire» – это международный фестиваль, объединяющий изобретателей, инженеров, художников и исследователей, сочетающий творчество и технологии. Впервые он был организован в Сан-Франциско в 2006 году. В рамках фестиваля были проведены интерактивные мастер-классы, обмен опытом и представлены проекты в области робототехники, 3D-печати, программирования, искусства и науки. Студенты кафедры «Химическая технология переработки нефти и газа» ТКТИ приняли активное участие в проекте «Экогород», представив свои научные разработки по снижению вредных выбросов в атмосферу и обеспечению устойчивого развития за счёт эффективного использования солнечной, ветровой и биогазовой энергии.
В рамках проекта был представлен мини-макет концепции SWEEBGO – экологически чистого, устойчивого и комфортного для жизни «города будущего». Эта идея направлена на рациональное использование ресурсов, создание чистой окружающей среды и повышение качества жизни.
Фестиваль объединил узбекских и зарубежных учёных, инженеров, программистов, дизайнеров и творцов, создав широкие возможности для обмена инновационными идеями, получения новых знаний и опыта.