Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Obuda universiteti o‘rtasida memorandum imzolandi
“InnoWeek–2025” doirasida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Vengriyaning Obuda universiteti prorektori Andras Molnar hamda O‘zbekiston Respublikasi bilan amalga oshirilayotgan loyihalar bo‘yicha koordinatori Nemet Antal ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Obuda universiteti va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi o‘rtasida memorandum imzolandi.
Mazkur hujjat ikki tomonlama ilmiy, ta’limiy va innovatsion hamkorlikni rivojlantirish, o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini kengaytirish, hamda qo‘shma tadqiqot va loyihalarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Ushbu memorandum O‘zbekiston va Vengriya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

Подписан меморандум между Министерством высшего образования, науки и инноваций и Университетом Обуда
В рамках «InnoWeek–2025» состоялась встреча с участием министра высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбоя Шарипова, ректора Ташкентского химико-технологического института Усмонова Ботира Шукуриллаевича, проректора Университета Обуда (Венгрия) Андраша Молнара и координатора проектов с Республикой Узбекистан Немета Антала.
В ходе встречи был подписан меморандум между Университетом Обуда и Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Этот документ направлен на развитие двустороннего научного, образовательного и инновационного сотрудничества, расширение обмена преподавателями и студентами, а также реализацию совместных исследований и проектов.
Данный меморандум стал важным шагом на пути к дальнейшему укреплению связей между высшими учебными заведениями Узбекистана и Венгрии.