Oliy taʼlimda taʼlim grantlarini taqdim etish va qayta taqsimlash masalalari boʻyicha institutning 1-kurs bakalavriat talabalariga fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomning mazmun-mohiyatini institutning 1-kurs bakalavriat talabalariga yetkazilish bo‘yicha fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi.
Seminar-treninglarda ma’ruzachi sifatida Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor T.Safarov, Registrator ofisi bosh mutahasisi J.Qayumov, fakultet dekani Sh.B.Buxorov qatnashdilar. Institutning xar bir fakulteti binosini maʼruza zallarida bo‘lib o‘tgan seminar-treninglarda talabalar hamda tyutorlar faol qatnashdilar. Seminarda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomi to‘g‘risida ishtirokchilarga batafsil ma‘lumotlar berildi.
Amaliy va interfaol muloqot shaklida o‘tgan seminar davomida maruzachilar Qarorga koʻra, oliygohlarda davlat granti kvotalarini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlash amaliyoti joriy etilganligi, endilikda ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan, oʻzlashtirish koʻrsatkichi yuqori boʻlgan ijtimoiy faol talabalarga taʼlim granti toʻliq va toʻliq boʻlmagan shakllarda taqdim etilishi xususida muloqot qilishdi.
Yuqoridagi masalalar bo‘yicha seminar-treninglarda tinglovchilar oʻzlarining fikr-mulohazalari va savol-javoblari bilan faol qatnashdilar. Tinglovchilar tadbir davomida o‘zlashtirishi yuqori bo‘lgan ijtimoiy toifadagi talabalarga qo‘shimcha grant ajratilishi bo‘yicha yuzaga kelayotgan ko‘plab savollariga ma’ruzachilardan aniq javoblarni oldilar.

Short-term seminar-training sessions were held at the faculties of the institute for 1st-year undergraduate students on the issues of providing and redistributing educational grants in higher education.
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 149 dated March 10, 2025 “On approval of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions” and its appendix - short-term seminar-training sessions were held at the faculties of the institute to convey the essence of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions to 1st-year undergraduate students.
The seminar-training sessions were attended by the Vice-Rector for Academic Affairs T. Safarov, the Chief Specialist of the Registrar's Office J. Qayumov, and the Dean of the Faculty Sh. B. Bukhorov as speakers. Students and tutors actively participated in the seminar-training sessions held in the lecture halls of each faculty building of the Institute. The seminar provided participants with detailed information about the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 149 dated March 10, 2025 “On approval of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions” and its annex - the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions.
During the seminar, which took the form of a practical and interactive dialogue, the speakers discussed the fact that, in accordance with the Resolution, a differentiated redistribution of state grant quotas has been introduced in universities, and that now socially active students studying in the second and higher years with a high achievement rate will be provided with an education grant in full and incomplete forms.
The audience actively participated in the seminar-trainings on the above issues with their feedback and questions and answers. During the event, the audience received clear answers from the speakers to many questions they had regarding the allocation of additional grants to students from high-achieving social groups.