"Ma'rifat ulashib" loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, Tong yulduzi gazetasi bo'lim muharriri shoir Ahtamquli, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov va mas'ullar ishtirok etishdi.
Tadbirda maktab o'quvchi-yoshlariga ma'rifatli-ma'naviyatli avlod bo'lishlari uchun ta'lim tizimida olib borilayotgan islohatlar, badiiy kitob mutolaasining o'quvchilar uchun foydasi ma'rifatli jamiyat asoslari, ma'naviyatning inson hayotida tutgan o'rni haqida fikrt yuritildi. Shuningdek malakali kadr bo'lishi, yuksak ma'naviyatli avlod yurt kelajagida muhimligi ta'kidlandi.
Tadbir davomida Toshkent kimy-texnologiya institutida talabalarning bilim olishlari, bo'sh vaqtlarini mazmunli o'tkazishlari, sport bilan shug'ullanishlari uchun yaratilgan imkoniyatlar to'g'risidan batafsil ma'lumot berib o'tildi.
Shuningdek, faol yoshlar oʻzlari yoqtirgan she’riy satrlardan oʻqib eshttirishdi. Uchrashuv ana shunday samimiy suhbat va taassurotlarga boy boʻldi. Uchrashuvda faol qatnashgan ijodkor talabalarga institut ma’muriyati hamda ijodkorlar tomonidan kitoblar taqdim etildi.
Tadbir so'ngida mas'ullar tomonidan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida maktab bog'ida ko'chatlar ekildi.

Профессор Б.Ш. Усманов, ректор Ташкентского химико-технологического института, поэт Ахтамгули, член Союза писателей Узбекистана, главный редактор газеты «Тонг ызтырзи», молодежные вопросы и духовно-просветительская работа в В проекте «Обмен просвещением» приняли участие первый проректор Б.Н. Бобораджабов и официальные лица.
На мероприятии были рассмотрены реформы, проводимые в системе образования для того, чтобы школьники стали просвещенным и духовным поколением, польза чтения художественной литературы для учащихся, основы просвещенного общества, роль духовности в жизни человека. Также была подчеркнута важность квалифицированных кадров и высоконравственного поколения в будущем страны.
В ходе мероприятия была дана подробная информация о возможностях, созданных для студентов в Ташкентском химико-технологическом институте для обучения, полноценного проведения досуга, занятий спортом.
Активная молодежь также прочитала свои любимые стихи. Встреча была полна таких искренних разговоров и впечатлений. Книги творческим студентам, принявшим активное участие во встрече, были вручены администрацией института и творческими людьми.
По итогам мероприятия чиновники высадили саженцы в школьном саду в рамках национального проекта «Зеленое пространство».