"Ma'rifat ulashib" loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, Tong yulduzi gazetasi bo'lim muharriri shoir Ahtamquli, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov va mas'ullar ishtirok etishdi.
Tadbirda maktab o'quvchi-yoshlariga ma'rifatli-ma'naviyatli avlod bo'lishlari uchun ta'lim tizimida olib borilayotgan islohatlar, badiiy kitob mutolaasining o'quvchilar uchun foydasi ma'rifatli jamiyat asoslari, ma'naviyatning inson hayotida tutgan o'rni haqida fikrt yuritildi. Shuningdek malakali kadr bo'lishi, yuksak ma'naviyatli avlod yurt kelajagida muhimligi ta'kidlandi.
Tadbir davomida Toshkent kimy-texnologiya institutida talabalarning bilim olishlari, bo'sh vaqtlarini mazmunli o'tkazishlari, sport bilan shug'ullanishlari uchun yaratilgan imkoniyatlar to'g'risidan batafsil ma'lumot berib o'tildi.
Shuningdek, faol yoshlar oʻzlari yoqtirgan she’riy satrlardan oʻqib eshttirishdi. Uchrashuv ana shunday samimiy suhbat va taassurotlarga boy boʻldi. Uchrashuvda faol qatnashgan ijodkor talabalarga institut ma’muriyati hamda ijodkorlar tomonidan kitoblar taqdim etildi.
Tadbir so'ngida mas'ullar tomonidan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida maktab bog'ida ko'chatlar ekildi.

Professor B.Sh. Usmanov, rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, poet Ahtamguli, member of the Writers' Union of Uzbekistan, editor-in-chief of the newspaper "Tong Yztyrzi", youth issues and spiritual-educational works in the project "Sharing enlightenment" BN Boborajabov, the first vice-rector, and officials took part.
At the event, the reforms carried out in the education system in order for schoolchildren to become an enlightened and spiritual generation, the benefits of reading fiction books for students, the foundations of an enlightened society, the role of spirituality in human life thought about. It was also emphasized the importance of qualified staff and a highly moral generation in the future of the country.
During the event, detailed information was given about the opportunities created for students to learn, spend their leisure time meaningfully, and play sports at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
Active young people also recited their favorite poems. The meeting was full of such sincere conversation and impressions. Books were presented to creative students who took an active part in the meeting by the administration of the institute and creative people.
At the end of the event, officials planted saplings in the school garden as part of the national project "Green Space".