"Ma'rifat ulashib" loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, "Tong yulduzi" gazetasi bo'lim muharriri shoir Ahtamquli, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov va mas'ullar ishtirok etishdi.
Tadbirda istitutimiz rektori professor B.Sh.Usmonov o'quvchilar kelajakda qaysi kasbni egallashlaridan qat'iy nazar, hozirdan tayyorgarlik ko'rib borishlari kerakligini ta'kidladilar.
Tadbir davomida Toshkent kimy-texnologiya institutida talabalarning bilim olishlari, turli xil lobaratoriya qurilmalaridan foydalanish, bo'sh vaqtlarini mazmunli o'tkazishlari, sport bilan shug'ullanishlari uchun yaratilgan imkoniyatlar to'g'risidan batafsil ma'lumot berib o'tildi.
Uchrashuvda shoir Ahtamquli o'quvchilarga klassik va zamonaviy o'zbek adabiyoti haqida qizg'in davra suhbati uyushtirdi. Adiblar o`z ijod na'munlaridan o`qib berdi. Shundan so'ng o'quvchilardan ham she'rlar tinglandi. Mehmonlar savol-javoblar yakunida eng sara kitoblar va "Tong yulduzi" gazetasinining so'ngi nashridan mutolaa uchun o'quvchilarga taqdim qilishdi.
Tadbir so'ngida mas'ullar tomonidan 40-maktab bog'ida "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida manzarali daraxt ko'chatlari ekildi.

In the "Sharing Enlightenment" project, professor B.Sh. Usmanov, rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, member of the Writers' Union of Uzbekistan, poet Ahtamguli, editor of the newspaper "Tong tyzni" newspaper, youth issues and spiritual BN Boborajabov, the first vice-rector for religious affairs, and officials participated.
At the event, the rector of our institute, Professor B.Sh.Usmanov, emphasized that regardless of what profession they will take in the future, students should start preparing now.
During the event, detailed information was given about the opportunities created for students to learn, use various laboratory devices, spend their free time meaningfully, and do sports at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
At the meeting, the poet Ahtamquli organized a lively round discussion for the students about classical and modern Uzbek literature. Writers read from their works. After that, poems were heard from the students. At the end of the question-and-answer session, the guests presented the best books and the latest edition of the "Morning Star" newspaper to the students for reading.
At the end of the event, officials planted ornamental tree seedlings in the garden of the 40th school as part of the nationwide project "Green Space".