"Ma'rifat ulashib" loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, "Tong yulduzi" gazetasi bo'lim muharriri shoir Ahtamquli, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov va mas'ullar ishtirok etishdi.
Tadbirda istitutimiz rektori professor B.Sh.Usmonov o'quvchilar kelajakda qaysi kasbni egallashlaridan qat'iy nazar, hozirdan tayyorgarlik ko'rib borishlari kerakligini ta'kidladilar.
Tadbir davomida Toshkent kimy-texnologiya institutida talabalarning bilim olishlari, turli xil lobaratoriya qurilmalaridan foydalanish, bo'sh vaqtlarini mazmunli o'tkazishlari, sport bilan shug'ullanishlari uchun yaratilgan imkoniyatlar to'g'risidan batafsil ma'lumot berib o'tildi.
Uchrashuvda shoir Ahtamquli o'quvchilarga klassik va zamonaviy o'zbek adabiyoti haqida qizg'in davra suhbati uyushtirdi. Adiblar o`z ijod na'munlaridan o`qib berdi. Shundan so'ng o'quvchilardan ham she'rlar tinglandi. Mehmonlar savol-javoblar yakunida eng sara kitoblar va "Tong yulduzi" gazetasinining so'ngi nashridan mutolaa uchun o'quvchilarga taqdim qilishdi.
Tadbir so'ngida mas'ullar tomonidan 40-maktab bog'ida "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida manzarali daraxt ko'chatlari ekildi.

В проекте «Разделяя просвещение» профессор Б.Ш. Усманов, ректор Ташкентского химико-технологического института, член Союза писателей Узбекистана, поэт Ахтамгули, редактор газеты «Тонг тызни», освещает вопросы молодёжи и духовности. В мероприятии приняли участие первый проректор по делам религии Б.Н. Бобораджабов и официальные лица.
На мероприятии ректор нашего института профессор Б.Ш.Усманов подчеркнул, что независимо от того, какую профессию они выберут в будущем, студенты должны начинать готовиться уже сейчас.
В ходе мероприятия была дана подробная информация о возможностях, созданных для студентов в Ташкентском химико-технологическом институте для обучения, использования различных лабораторных приборов, осмысленного проведения свободного времени, занятий спортом.
На встрече поэт Ахтамкули организовал для студентов оживленную круглую дискуссию о классической и современной узбекской литературе. Писатели читают свои произведения. После этого от учащихся были прослушаны стихи. В завершение сессии вопросов и ответов гости подарили студентам для прочтения лучшие книги и последний выпуск газеты «Утренняя звезда».
По итогам мероприятия в рамках общереспубликанского проекта «Зеленое пространство» чиновники высадили саженцы декоративных деревьев в саду 40-й школы.