Oliy ta'lim fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug'iga asosan Talaba va o'quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazida respublikadagi Oliy ta'lim muassasalarida faoliyat olib borayotgan tyutorlar uchun malaka oshirish kurslari reja jadval asosida bo'lib o'tmoqda.
Ushbu kurslarda Toshkent kimyo-texnologiya institutining Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov hududlardagi 50dan ortiq Oliy ta'lim muassasalarining tyutorlari uchun navbatdagi 6 soatlik ma'ruza dars mashg'uloti bo'lib o'tdi. Ushbu kurslarda:
Talaba-yoshlar bo‘sh vaqtini samarali tashkil etish, ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash;
Talaba-yoshlarning boʼsh vaqtini toʼgʼri tashkil etish va rejalashtirish.
Taym menejment asoslari;
Oliy taʼlim muassasalarida talaba-yoshlar oʼrtasida madaniy-maʼrifiy, ommaviy sport va ko‘ngilochar tadbirlarni tashkil etish texnologiyalari;
Talabalarni turli konkurs va tanlovlarga, oliy taʼlim muassasasida faoliyat ko‘rsatayotgan to‘garaklar faoliyatiga keng jalb etish;
Globallashuv jarayonida dunyoda sodir bo‘layotgan ijtimoiy-ma’naviy, axborot xurujlar davrida talaba-yoshlar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini taʼminlash masalalari;
Talaba-yoshlarning huquqiy ongini shakllantirish, ular orasida huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilik va boshqa zararli odatlarga qarshi kurashishning profilaktik mexanizmlari;
Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo komissiyalar faoliyati. Ijtimoiy reabilitatsiya qilish va ijtimoiy moslashtirish tushunchasi;
Talabalar turar joylarida va ijarada yashovchi talabalar bilan ishlash yo‘nalishlari mavzularida B.N.Boborajabov Toshkent kimyo texnologiya instituti tajribasi doirasida, malaka oshirayotgan tyutorlarga ZOOM ilovasi orqali mahorat darsi ya'ni ma'ruzasini o'tdi.

In accordance with the relevant order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation, advanced training courses for tutors working in higher educational institutions of the republic are being held on a scheduled basis at the Center for Increasing the Social Activity of Students and Pupils.
The first vice-rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs B.N. Boborajabov held another 6-hour lecture class for tutors from more than 50 higher educational institutions in the regions. These courses include:
Effective organization of students' leisure time, ensuring the stability of the socio-spiritual environment;
Proper organization and planning of students' leisure time.
Fundamentals of time management;
Technologies for organizing cultural and educational, mass sports and entertainment events among students in higher educational institutions;
Wide involvement of students in various contests and competitions, and in the activities of clubs operating in higher educational institutions;
Issues of ensuring the stability of the socio-spiritual environment among students and youth in the era of socio-spiritual and information attacks taking place in the world in the process of globalization;
Formation of legal awareness of students and youth, including prevention of offenses, preventive mechanisms for combating crime and other harmful habits;
Activities of interdepartmental commissions for the prevention of offenses and combating crime. The concept of social rehabilitation and social adaptation;
On the topics of areas of work with students living in student dormitories and rented accommodation, B.N. Boborajabov, within the framework of the experience of the Tashkent Institute of Chemical Technology, gave a master class, that is, a lecture, via the ZOOM application to tutors who are improving their qualifications.