Oliy ta'lim fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug'iga asosan Talaba va o'quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazida respublikadagi Oliy ta'lim muassasalarida faoliyat olib borayotgan tyutorlar uchun malaka oshirish kurslari reja jadval asosida bo'lib o'tmoqda.
Ushbu kurslarda Toshkent kimyo-texnologiya institutining Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov hududlardagi 50dan ortiq Oliy ta'lim muassasalarining tyutorlari uchun navbatdagi 6 soatlik ma'ruza dars mashg'uloti bo'lib o'tdi. Ushbu kurslarda:
Talaba-yoshlar bo‘sh vaqtini samarali tashkil etish, ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash;
Talaba-yoshlarning boʼsh vaqtini toʼgʼri tashkil etish va rejalashtirish.
Taym menejment asoslari;
Oliy taʼlim muassasalarida talaba-yoshlar oʼrtasida madaniy-maʼrifiy, ommaviy sport va ko‘ngilochar tadbirlarni tashkil etish texnologiyalari;
Talabalarni turli konkurs va tanlovlarga, oliy taʼlim muassasasida faoliyat ko‘rsatayotgan to‘garaklar faoliyatiga keng jalb etish;
Globallashuv jarayonida dunyoda sodir bo‘layotgan ijtimoiy-ma’naviy, axborot xurujlar davrida talaba-yoshlar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini taʼminlash masalalari;
Talaba-yoshlarning huquqiy ongini shakllantirish, ular orasida huquqbuzarliklarning oldini olish, jinoyatchilik va boshqa zararli odatlarga qarshi kurashishning profilaktik mexanizmlari;
Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo komissiyalar faoliyati. Ijtimoiy reabilitatsiya qilish va ijtimoiy moslashtirish tushunchasi;
Talabalar turar joylarida va ijarada yashovchi talabalar bilan ishlash yo‘nalishlari mavzularida B.N.Boborajabov Toshkent kimyo texnologiya instituti tajribasi doirasida, malaka oshirayotgan tyutorlarga ZOOM ilovasi orqali mahorat darsi ya'ni ma'ruzasini o'tdi.

В соответствии с соответствующим приказом министра высшего образования, науки и инноваций на базе Центра повышения социальной активности студентов и воспитанников в плановом порядке проводятся курсы повышения квалификации для преподавателей высших учебных заведений республики.
В ходе данных курсов первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Ташкентского химико-технологического института Б.Н. Бобораджабов провел очередное 6-часовое лекционное занятие для преподавателей более 50 высших учебных заведений регионов. В этих курсах:
Эффективная организация свободного времени студентов и обеспечение стабильной социально-духовной среды;
Правильная организация и планирование свободного времени студентов.
Основы управления временем;
Технологии организации культурно-просветительских, спортивно-массовых и развлекательных мероприятий среди студентов и молодежи в высших учебных заведениях;
Широко привлекать студентов к участию в различных конкурсах и соревнованиях, а также в деятельности клубов, действующих в высшем учебном заведении;
Вопросы обеспечения устойчивости социально-духовной среды учащейся молодежи в эпоху социально-духовных и информационных атак, происходящих в мире в процессе глобализации;
Формирование правового сознания студенческой молодежи, в том числе профилактических механизмов предупреждения правонарушений, борьбы с преступностью и иными вредными привычками;
Деятельность межведомственных комиссий по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью. Понятие социальной реабилитации и социальной адаптации;
Б.Н.Бобораджабов в рамках опыта Ташкентского химико-технологического института провел мастер-класс, то есть лекцию, на темы работы со студентами, проживающими в студенческих общежитиях и съемном жилье через приложение ZOOM для преподавателей, повышающих свою квалификацию.