14-dekabr kuni Toshkent shahridagi "Alpomish" muz saroyida "Toshkent yoshlarni sevadi" yoshlar oyligi doirasida maktab va litsey bitiruvchilari uchun maxsus tadbir o‘tkazildi. Mazkur ko‘rgazma oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish istagidagi yoshlar uchun o‘quv forumi shaklida tashkil etilib, o‘ziga xos targ‘ibot yarmarkasi sifatida o‘tdi. Tadbirda Toshkent kimyo-texnologiya instituti faol ishtirok etdi va yoshlarni oliy ta’lim imkoniyatlari bilan tanishtirdi.
Ko‘rgazmada Toshkent shahridagi yetakchi oliy ta’lim muassasalari, jumladan Toshkent kimyo-texnologiya instituti Karyera markazi boshlig'i Mirkomilov Abdurahmon Mirabbos o‘g‘li boshchiligidagi instituti vakillari faol ishtirok etdi. Tadbir davomida yoshlar o‘zlari qiziqqan oliygohlar bilan yaqindan tanishish, qabul jarayonlari va ta’lim dasturlari haqida batafsil ma’lumot olish imkoniga ega bo‘ldilar.
Ko‘rgazmada 20 dan ortiq oliy ta’lim muassasasi o‘z taqdimotlari bilan qatnashdi. Har bir oliygoh o‘z targ‘ibot materiallari va dasturlarini namoyish qilib, kelgusida ta'lim olishni rejalashtirayotgan yoshlarning savollariga javob berdi.
Tadbir davomida oliy ta’lim muassasalarining yo‘nalishlari va o‘quv dasturlari, talabalarga taqdim etiladigan stipendiyalar va grant imkoniyatlari, o‘qishga kirish shartlari va qabul jarayonlari bo‘yicha ma’lumotlar batafsil tushuntirildi.
Tashrif buyurgan yoshlar oliygohlarning stendlariga tashrif buyurib, ta'lim imkoniyatlari haqida to‘liq ma'lumotga ega bo‘lishdi. Shuningdek, institut va universitet vakillari tomonidan maxsus taqdimotlar ham tashkil qilindi.
"Toshkent yoshlarni sevadi" yoshlar oyligi doirasida o‘tkazilgan mazkur tadbir yoshlar va ta’lim muassasalari o‘rtasida muhim ko‘prik vazifasini bajardi. Ushbu ko‘rgazma orqali bitiruvchilar oliy ta’lim olish imkoniyatlari haqida kengroq tushunchaga ega bo‘lishdi.

Tashkent Institute of Chemical Technology actively participated in the promotional exhibition of higher educational institutions
On December 14, a special event for school and lyceum graduates was held at the Alpomish Ice Palace in Tashkent as part of the "Tashkent Loves Youth" youth month. This exhibition was organized as an educational forum for young people wishing to enter higher education institutions and was held as a kind of promotional fair. The Tashkent Institute of Chemical Technology actively participated in the event and introduced young people to the opportunities of higher education.
Representatives of leading higher education institutions in Tashkent, including the head of the Career Center of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Mirkomilov Abdurakhmon Mirabbos oglu, actively participated in the exhibition. During the event, young people had the opportunity to get acquainted with the universities they were interested in, receive detailed information about the admission processes and educational programs.
More than 20 higher education institutions participated in the exhibition with their presentations. Each university demonstrated its promotional materials and programs and answered questions from young people planning to study in the future.
During the event, information on the directions and educational programs of higher education institutions, scholarships and grant opportunities provided to students, admission requirements and admission processes was explained in detail.
The visiting young people visited the stands of universities and received complete information about educational opportunities. Special presentations were also organized by representatives of the institute and university.
This event, held as part of the "Tashkent Loves Youth" youth month, served as an important bridge between young people and educational institutions. Through this exhibition, graduates gained a broader understanding of the opportunities for higher education.