"Ma'rifat ulashib" loyihasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zosi, "Tong yulduzi" gazetasi bo'lim muharriri shoir Ahtamquli, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov va mas'ullar ishtirok etishdi.
Uchrashuvni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayev kirish so'zi bilan ochib berdi hamda bu kabi ma'anaviy-ma'rifiy tadbirlarning ahamiyati haqida gapirdi.
Tadbir nomidan ham anglash mumkinki, yoshlarning maʼnaviyatini yanada yuksaltirish, ularda vatanparvarlik tuygʻularini tobora kuchaytirish muhim masaladir. Maʼrifatli inson kelajakning haqiqiy poydevorini bunyod eta oladi. Ijodkorlarning yoshlar bilan muloqoti jonli ruhda, shoirona shukuhda, koʻtarinki kayfiyatda oʻtdi.
Tadbir davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori professor B.Sh.Usmonov maktab kutubxonasiga va o'quvchilariga esdalik sovg'asi sifatida kitoblar sovg'a qilindi.
Tadbir so'ngida esa "Yashil makon" umumilliy loyihasi doirasida turli manzalari hamda mevali daraxt ko'chatlari ekildi.

В проекте «Разделяя просвещение» профессор Б.Ш. Усманов, ректор Ташкентского химико-технологического института, член Союза писателей Узбекистана, поэт Ахтамгули, редактор газеты «Тонг тызни», освещает вопросы молодёжи и духовности. В мероприятии приняли участие первый проректор по делам религии Б.Н. Бобораджабов и официальные лица.
Встречу открыл ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаев, который рассказал о важности подобных традиционных образовательных мероприятий.
Из названия мероприятия также можно понять, что важно поднять моральный дух молодежи и укрепить ее патриотические чувства. Просветленный человек может построить настоящий фундамент будущего. Общение артистов с молодежью проходило в живом духе, поэтическом шукухе, приподнятом настроении.
В ходе мероприятия ректор Ташкентского химико-технологического института профессор Б.Ш.Усманов вручил школьной библиотеке и ее ученикам книги на память.
По итогам мероприятия в рамках национального проекта «Зеленое пространство» были посажены саженцы различных деревьев и плодовых деревьев.