Oliy taʼlimda taʼlim grantlarini taqdim etish va qayta taqsimlash masalalari boʻyicha institutning 1-kurs bakalavriat va magistratura talabalariga fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomning mazmun-mohiyatini institutning 1-kurs bakalavriat va magistratura talabalariga yetkazilish bo‘yicha fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi.
Seminar-treninglarda ma’ruzachi sifatida Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor T.Safarov, Registrator ofisi direktori U.R.Kadirov, fakultet dekanlari (U.N.Baltabayev, Sh.B.Buxorov, L.A.Yusupova, Sh.K.Jalilov) qatnashdilar.
Institutning xar bir fakulteti binosini maʼruza zallarida bo‘lib o‘tgan seminar-treninglarda talabalar hamda tyutorlar faol qatnashdilar. Seminarda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomi to‘g‘risida ishtirokchilarga batafsil ma‘lumotlar berildi.
Amaliy va interfaol muloqot shaklida o‘tgan seminar davomida maruzachilar Qarorga koʻra, oliygohlarda davlat granti kvotalarini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlash amaliyoti joriy etilganligi, endilikda ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan, oʻzlashtirish koʻrsatkichi yuqori boʻlgan ijtimoiy faol talabalarga taʼlim granti toʻliq va toʻliq boʻlmagan shakllarda taqdim etilishi xususida muloqot qilishdi.
Yuqoridagi masalalar bo‘yicha seminar-treninglarda tinglovchilar oʻzlarining fikr-mulohazalari va savol-javoblari bilan faol qatnashdilar. Tinglovchilar tadbir davomida o‘zlashtirishi yuqori bo‘lgan ijtimoiy toifadagi talabalarga qo‘shimcha grant ajratilishi bo‘yicha yuzaga kelayotgan ko‘plab savollariga ma’ruzachilardan aniq javoblarni oldilar.
Qaror matni bilan ushbu havola orqali (https://lex.uz/uz/docs/-7429154) tanishishingiz mumkin.
TKTI bo‘yicha toʻliq taʼlim granti va toʻliq boʻlmagan taʼlim grantiga ajratilgan taqsimot (https://tkti.uz/uz/posts/navbar/grantlarni-qayta-taqsimlanishi/ ).

Short-term seminar-training sessions were held at the faculties of the institute for 1st-year undergraduate and graduate students on the issues of providing and redistributing educational grants in higher education
Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 149 dated March 10, 2025 “On approval of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions” and its annex - Short-term seminar-training sessions were held at the faculties of the institute to convey the essence of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions to 1st-year undergraduate and graduate students.
The seminar-trainings were attended by the Vice-Rector for Academic Affairs T. Safarov, the Director of the Registrar's Office U. R. Kadirov, and the deans of the faculties (U. N. Baltabayev, Sh. B. Bukhorov, L. A. Yusupova, Sh. K. Jalilov) as speakers.
Students and tutors actively participated in the seminar-trainings, which were held in the lecture halls of each faculty building of the institute. The seminar provided detailed information to the participants about the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 149 dated March 10, 2025 “On approval of the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions” and its appendix - the Regulation on the procedure for providing and redistributing grants to students in higher education institutions.
During the seminar, which took the form of a practical and interactive dialogue, the speakers discussed the implementation of the Resolution on the practice of redistributing state grant quotas in higher education institutions in a differentiated manner, and the provision of full and partial educational grants to socially active students studying in the second and higher years with a high achievement rate.
The audience actively participated in the seminar-trainings on the above issues with their feedback and questions and answers. During the event, the audience received clear answers from the speakers to many questions arising on the allocation of additional grants to students from social categories with high achievement.
You can familiarize yourself with the text of the Resolution at this link (https://lex.uz/uz/docs/-7429154).