Oliy taʼlimda taʼlim grantlarini taqdim etish va qayta taqsimlash masalalari boʻyicha institutning 1-kurs bakalavriat va magistratura talabalariga fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomning mazmun-mohiyatini institutning 1-kurs bakalavriat va magistratura talabalariga yetkazilish bo‘yicha fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi.
Seminar-treninglarda ma’ruzachi sifatida Akademik faoliyat bo‘yicha prorektor T.Safarov, Registrator ofisi direktori U.R.Kadirov, fakultet dekanlari (U.N.Baltabayev, Sh.B.Buxorov, L.A.Yusupova, Sh.K.Jalilov) qatnashdilar.
Institutning xar bir fakulteti binosini maʼruza zallarida bo‘lib o‘tgan seminar-treninglarda talabalar hamda tyutorlar faol qatnashdilar. Seminarda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori va unga ilova – Oliy taʼlim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi toʻgʻrisidagi nizomi to‘g‘risida ishtirokchilarga batafsil ma‘lumotlar berildi.
Amaliy va interfaol muloqot shaklida o‘tgan seminar davomida maruzachilar Qarorga koʻra, oliygohlarda davlat granti kvotalarini tabaqalashtirilgan tarzda qayta taqsimlash amaliyoti joriy etilganligi, endilikda ikkinchi va undan yuqori kurslarda tahsil olayotgan, oʻzlashtirish koʻrsatkichi yuqori boʻlgan ijtimoiy faol talabalarga taʼlim granti toʻliq va toʻliq boʻlmagan shakllarda taqdim etilishi xususida muloqot qilishdi.
Yuqoridagi masalalar bo‘yicha seminar-treninglarda tinglovchilar oʻzlarining fikr-mulohazalari va savol-javoblari bilan faol qatnashdilar. Tinglovchilar tadbir davomida o‘zlashtirishi yuqori bo‘lgan ijtimoiy toifadagi talabalarga qo‘shimcha grant ajratilishi bo‘yicha yuzaga kelayotgan ko‘plab savollariga ma’ruzachilardan aniq javoblarni oldilar.
Qaror matni bilan ushbu havola orqali (https://lex.uz/uz/docs/-7429154) tanishishingiz mumkin.
TKTI bo‘yicha toʻliq taʼlim granti va toʻliq boʻlmagan taʼlim grantiga ajratilgan taqsimot (https://tkti.uz/uz/posts/navbar/grantlarni-qayta-taqsimlanishi/ ).

На факультетах института проведены краткосрочные семинары-тренинги для студентов 1 курса бакалавриата и магистратуры по вопросам предоставления и перераспределения образовательных грантов в высших учебных заведениях
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 марта 2025 года № 149 «Об утверждении Положения о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам высших учебных заведений» и приложение к нему - На факультетах института проведены краткосрочные семинары-тренинги с целью доведения сути Положения о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам высших учебных заведений до студентов 1 курса бакалавриата и магистратуры. В семинарах-тренингах приняли участие проректор по учебной работе Т. Сафаров, директор регистратуры У. Р. Кадыров, а также деканы факультетов (У. Н. Балтабаев, Ш. Б. Бухоров, Л. А. Юсупова, Ш. К. Джалилов) в качестве спикеров.
Студенты и преподаватели активно участвовали в семинарах-тренингах, которые проводились в аудиториях каждого факультетского корпуса института. На семинаре участникам была предоставлена ​​подробная информация о Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан № 149 от 10 марта 2025 года «Об утверждении Положения о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам высших учебных заведений» и приложении к нему - Положении о порядке предоставления и перераспределения грантов студентам высших учебных заведений.
В ходе семинара, который прошел в форме практического и интерактивного диалога, спикеры обсудили вопросы реализации Постановления о практике дифференцированного перераспределения квот государственных грантов в высших учебных заведениях, предоставления полных и частичных образовательных грантов социально активным студентам, обучающимся на вторых и последующих курсах с высокой успеваемостью.
Аудитория активно участвовала в семинарах-тренингах по вышеуказанным вопросам своими отзывами и вопросами-ответами. В ходе мероприятия слушатели получили четкие ответы от спикеров на многие возникающие вопросы по выделению дополнительных грантов студентам из социальных категорий с высокой успеваемостью.