Toshkent kimyo-texnologiya instituti Kimyoviy injiniring fakulteti “Texnologik mashina va jihozlar” kafedrasi tomonidan Rossiya Federatsiyasining nufuzli oliy taʼlim muassasasi “ROSBIOTEX” universitetining “Sanoat muxandisligi” kafedrasi professori B.N.Fedorenko TMJ kafedrasi professor-oʻqituvchilari, talabalari, magistrlari, tayanch doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar uchun “Yashil kimyo va barqaror kimyoviy jarayonlar” mavzusida Onlayn seminar tashkil etildi.
Professor B.N.Fedorenko tomonidan “Sanoat muxandisligi” kafedrasida olib borilayotgan nano-, bio-, membrannali texnologiyalari va informatsion texnologiyalari, biomembrannali jarayonlari va tizimlari asosida yaratilib kelayotganligi, biologik va membranali jarayonlarni, texnologiyalarni va tizimlarni koʻllanilish sohalari mavzusi boʻyicha batafsil taqdimot orqali maʼlumot berildi.
Seminar yakunida ishtiroqchilari mavzu boʻyicha qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi va batafsil xar tomonlama toʻliq javoblarni olishdi. Uchrashuv yakunida samimiy tilaklar bildirilib kelgusida yanada innovatsion, sifatli yangi ishlanmalar yangi texnologiyalar boʻyicha maʼlumot almashinuvi davom ettirilishi, professor-oʻqituvchilar, doktorantlar va barcha ishtirokchilar, ayniqsa yosh avlod uchun katta ruhiy ozuqa boʻladi degan umid bilan yakunlandi.

The Department of “Technological Machines and Equipment” of the Faculty of Chemical Engineering of the Tashkent Institute of Chemical Technology, together with the Professor of the Department of “Industrial Engineering” of the prestigious higher educational institution of the Russian Federation “ROSBIOTEX” University, B.N. Fedorenko, organized an online seminar on the topic “Green Chemistry and Sustainable Chemical Processes” for professors, teachers, students, masters, basic doctoral students, and independent researchers of the TMJ Department.
Professor B.N. Fedorenko gave a detailed presentation on the development of nano-, bio-, membrane technologies and information technologies, biomembrane processes and systems, and the areas of application of biological and membrane processes, technologies, and systems carried out at the Department of “Industrial Engineering”.
At the end of the seminar, the participants asked questions of interest on the topic and received detailed and comprehensive answers. The meeting ended with sincere wishes and the hope that in the future, more innovative, high-quality new developments will continue to exchange information on new technologies, which will be a great spiritual nourishment for professors, doctoral students, and all participants, especially the younger generation.