O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-iyundagi "Oliy ta'lim muassasalarida ta'lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta'minlash bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi PQ-3775-son qarorining tegishli bandlari, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktabrdagi O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risidagi PF-5847-son farmoni amalda.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti “Sanoat iqtisodiyoti va menejmenti” kafedrasi dotsentlari Sh.A.Muxamedova, A.K.Abdurahmonov, katta o’qituvchisi A.A.Sultanxodjayev, "Noorganik moddalar kimyoviy texnologiyasi" kafedrasi professori A.U.Erkayev, dotsentlari B.B.To‘raqulov, M.Sh.Adilova, D.A.Tursunova, K.S.Arifdjanova, hamda "Tillar" kafedrasi katta o’qituvchisi H.A.Sarsenbayev Qozog'istonning Chimkent shahrida joylashgan M.Auezov nomli Janubiy Qozog'iston Davlat universitetida "O'qitishning zamonaviy texnologiyalari" kursi bo'yicha malaka oshirishmoqda.
Bu quyidagi modullarni o'z ichiga oladi:
⭕️ Oliy ta'lim muassasalarida ta'limning kredit texnologiyasi;
⭕️ Ta’lim sifatini ta’minlashda Xalqaro akkreditatsiyaning ahamiyati;
⭕️ Talabaga yo'naltirilgan ta'lim, o'qitish va baholash, asosiy tamoyillari;
⭕️ Oliy ta'lim muassasasi faoliyatini metodik ta'minlash;
⭕️ Ta'limning transformatsiya trendi: o'qituvchining roli va ta'siri;
⭕️ Ta’limga ilmiy tadqiqot, ilmiy stajirovka va malaka oshirish natijalarini joriy etish;
⭕️ Ta'lim mazmunini haqiqiy kasbiy vazifalar bilan bog'lash.
Malaka oshirish davomida "Menejment va marketing", "Noorganik va neft kimyoviy ishlab chiqarishlar texnologiyasi", "Zamonaviy tillar va tarjimonlik" hamda "Texnik ixtisosliklar uchun xorijiy tillar" kafedralarida tajriba almashishmoqda.

Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2018 года «О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в реализуемых в стране комплексных реформах» Соответствующие пункты постановления № Действуют ПП-3775, Указ Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № ПФ-5847 «Об утверждении Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года».
Доценты кафедры «Экономика и управление промышленностью» Ташкентского химико-технологического института Ш.А.Мухамедова, А.К.Абдурахмонов, старший преподаватель А.А.Султанходжаев, профессор кафедры «Химическая технология неорганических веществ» А.У.Эркаев, доценты Б.Б.Туракулов, М.Ш.Адилова, Д.А.Турсунова, К.С.Арифджанова и старший преподаватель кафедры «Языки» Х.А.Сарсенбаев проходят повышение квалификации по курсу «Современные технологии образования» в Южно-Казахстанском государственном университете имени М.Ауэзова в г.Шымкент , Казахстан.
Сюда входят следующие модули:
⭕️ Кредитная технология обучения в высших учебных заведениях;
⭕️ Значение международной аккредитации в обеспечении качества образования;
⭕️ Основные принципы личностно-ориентированного образования, преподавания и оценки;
⭕️ Методическое обеспечение деятельности высшего учебного заведения;
⭕️ Тенденция трансформации образования: роль и влияние учителя;
⭕️ Интегрировать в образование результаты научных исследований, научных стажировок и повышения квалификации;
⭕️ Связывайте образовательный контент с реальными профессиональными задачами.
В ходе повышения квалификации происходит обмен опытом на кафедрах «Менеджмент и маркетинг», «Технология неорганических и нефтехимических производств», «Современные языки и перевод», «Иностранные языки для технических специальностей».