Uchrashuvda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlari bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov. so'zga chiqib O‘zbekiston Respublikasining “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun mohiyati, jumladan Pedagogning kasbiy faoliyati amalga oshirilishini ta’minlash, Pedagogning huquqlari, Pedagogning majburiyatlari, Pedagogning mehnatiga haq to‘lash, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik va boshqa masalalar yuzasidan yig'ilganlarga yetkazildi.
“Pedagogning maqomi to'g'risida”gi Qonun imzolandi
O'RQ–901-son, 01.02.2024-y. qonun bilan pedagoglarning huquqlari, majburiyatlari, faoliyatining asosiy kafolatlari, mehnatiga yarasha haq to'lash, rag'batlantirish va ijtimoiy himoya qilish tamoyillari belgilandi.Pedagogning huquqlari, sha'ni, qadr-qimmati va ishchanlik obro'si davlat himoyasi ostida bo'ladi.
Qonunga ko'ra, jumladan, quyidagilar taqiqlanadi:
pedagogni kasbiy faoliyati bilan bog'liq bo'lmagan ishlarga, shu jumladan hududlarni obodonlashtirishga va qishloq xo'jaligi ishlariga jalb qilish;
pedagogdan uning kasbiy majburiyatlariga taalluqli bo'lmagan hisobotlarni va boshqa ma'lumotlarni, shu jumladan bitiruvchilarning bandligi ta'minlanganligi haqidagi hisobotlarni shakllantirishini va taqdim etishini talab qilish;
pedagogning zimmasiga tovar va xizmatlarni sotib olish majburiyatini yuklash, shu jumladan ish haqidan uning yozma roziligisiz tovar va xizmatlar uchun mablag' ushlab qolish.

Разъяснена суть Закона Республики Узбекистан «О статусе педагога».
На встрече присутствовал первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Б. Н. Бобораджабов. говоря о сути Закона Республики Узбекистан «О статусе педагога», в том числе об обеспечении профессиональной деятельности педагога, правах педагога, обязанностях педагога, оплате труда педагога, На совещании были вынесены статус ответственности педагога за нарушение законодательства и другие вопросы.
Подписан Закон «О статусе учителя»
O'RQ-901, 01.02.2024. Закон устанавливает права, обязанности, основные гарантии деятельности педагогов, принципы оплаты труда, стимулирования и социальной защиты. Права, честь, достоинство и трудовая репутация педагога находятся под защитой государства.
Согласно закону, в частности, запрещается:
привлечение педагога к работам, не связанным с его профессиональной деятельностью, в том числе к озеленению и сельскохозяйственным работам;
требовать от педагога формирования и представления отчетов и иной информации, не связанной с его профессиональными обязанностями, в том числе отчетов о трудоустройстве выпускников;
возложение на педагога обязанности приобретения товаров и услуг, в том числе удержание средств за товары и услуги из заработной платы без его письменного согласия.