Oʻzbekiston-Vengriya oliy taʼlim muassasalari rektorlari II forumi bo'lib o'tdi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamda Vengriyaning Obuda universiteti o'rtasida yo'l xaritasi imzolandi
Joriy yilning 19-may kuni Vengriyaning poytaxti Budapesht shahrida Oʻzbekiston-Vengriya oliy taʼlim muassasalari rektorlari II forumi tashkil etildi. Xalqaro forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Komiljon Karimov boshchiligidagi 10 dan ortiq OTM rektorlari, prorektorlari hamda mas’ul rahbarlardan iborat delegatsiya, shu jumladan Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Botir Usmonov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Zebo Babaxanova, matbuot hodimi Egamnazar Abdulboqiev ishtirok etdilar.
Xalqaro anjumanni Madaniyat va innovatsiyalar vazirligi innovatsiyalar va oliy taʼlim boʻyicha davlat kotibi Doktor Balázs HANKÓ kirish soʻzi bilan ochib, tashrif buyurgan mehmonlarni samimiy qutladi va ushbu forum ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini bildirdi.
– Avvalo, bizning ikki vazirligimiz maqsadlari mushtarakligidan mamnun ekanimizni izhor etmoqchiman. Shu oʻrinda universitetlarimiz xususiy sektor bilan yanada yaqinroq ishlashi kerakligi muhim. Hamkorlikda iqtidorli talabalarni koʻpaytirish orqali ikki davlat iqtisodiyotining rivojlanishiga erishamiz. Qoʻshma ilmiy loyihalarni koʻpaytirish, professional taʼlimni rivojlantirish ham hamkorligimizning muhim qismi boʻlib qoladi, – dedi Balázs HANKÓ.
Oʻzbekiston tomonidan soʻzga chiqqan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Komiljon Karimov Oʻzbekistonda boʻlib oʻtgan rektorlarning birinchi forumi natijasida universitetlar oʻrtasidagi hamkorlik aloqalari sezilarli darajada kengayganini taʼkidlab, bu galgi forum ishida ham muhim kelishuvlarga erishilishini qayd etdi.
– Bugun Oʻzbekiston-Vengriya oʻrtasida taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar sohalaridagi hamkorlik aloqalari jadallashib bormoqda. Shuni alohida qayd etmoqchimanki, soʻnggi yillarda Vengriya tomoni Vengriya hukumatining yillik stipendiyalari sonini 30 tadan 170 tagacha oshirdi. Albatta, biz buni Vengriya tomonining iqtisodiyotimiz uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qoʻshayotgan ulkan hissasi deb bilamiz, – dedi K.Karimov.
Shuningdek, anjumanda so‘z olganlar ikki davlat taʼlim sohasida hamkorlik aloqalari, uning yutuqlari va istiqbollari haqida toʻxtalishdi. Forum ishiga muvaffaqiyat tilanib, ushbu nufuzli anjuman natijasi mamlakatlar oʻrtasida sohadagi aloqalarning jadallashuviga xizmat qilishi alohida ta’kidlandi.
Forum oʻz ishini yalpi yig‘ilish formatida davom ettirdi va yakunda 30 dan ortiq hujjat imzolandi.
Yalpi yig‘ilishda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Usmonov “Strategik hamkorlikni rivojlantirishda oliy ta’limning rolini kuchaytirish: fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi” mavzusida taqdimot qilib, O‘zbekiston va Vengriyaning iqtisodiy rivojlanish ko‘rsatkichlari, hamkorlikda rivojlantirish istiqbolli sohalari, shu jumladan ingeneriya, mexatronika, oziq ovqat texnologiyasi va oziq ovqat havsizligi va boshqa sohalarda toxtalib o’tdi. Vengriya tomoniga respublikamiz hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan istiqbolli ta’lim va ilmiy loyihalar, jumladan, kimyo sanoati uchun o‘quv-ishlab chiqarish klasterini yaratish loyihasi taqdim etildi.
- Yosh va o'sib borayotgan O‘zbekiston aholisi katta mehnat bozorini tashkil etadi. O‘zbekiston aholisi 35 million, shu jumladan, 19,4 million mehnat yoshidagi aholini tashkil etadi. Hozirda 100 dan ortiq universitet har yili 150 000 talabalarni o‘qishga qabul qiladi. O‘zbekiston hukumati 2023-yilning aprel oyida “Ilg‘or muhandislik maktabi” loyihalarini ishga tushirgan bo‘lib, uning maqsadi jamiyatga o‘z hissasini qo‘sha oladigan, shuningdek, jahon miqyosida faol ishtirok etadigan ijodkor va rivojlanishga intiluvchi muhandislarni tayyorlashdan iborat.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi Kimyo sanoati oliy muhandislik maktabi TKTIning “Mashinasozlik va avtomatlashtirish”, “Silikat materiallari va nodir, kamyob metallar texnologiyasi” va “Kimyoviy texnologiya va neft va gaz texnologiyalari” kabi asosiy oʻquv dasturlaridan iborat boʻladi. Ilg'or muhandislik maktabi global miqyosda faol bo'lish uchun etarlicha yaxshi bo'lgan va raqobatbardosh sxemalar va muammolarni hal qilish qobiliyatiga ega, kommunikativ ko'nikmalarga ega bo'lgan inson resurslarini ishlab chiqarish tizimi bilan bog'liq texnik muammolarni hal qilish uchun keng ko'lamli bilimlarni integratsiyalashgan holda rivojlantiradi. Bunga erishish uchun biz quyida keltirilgan to'rtta ta'lim maqsadini qo'llab-quvvatlaymiz va ketma-ket “4 + 2 yil” ta'lim asosida yuqori kasbiy tayyorgarlik va tadqiqotlar olib boramiz. Ilg‘or muhandislik maktablari, hamda Vengriyada yuqori darajada rivojlangan “Dual ta’lim tizimi”ni O‘zbekiston universitetlari qoshida rivojlantirishga tayyormiz va Vengriya tomonidan hamkorlarni ushbu sohalarda hamkorlik qilishga taklif etamiz, – dedi rektor B.Usmonov.
Yig‘ilishda shuningdek, universitetlarning farmakologiya, farmatsevtika va tibbiyot mutaxassisliklari boʻyicha kadrlar tayyorlash hamda oʻquv jarayoniga innovatsiyalarni joriy etish, qishloq xoʻjaligi, suv resurslaridan foydalanish sohasida texnolog mutaxassislar tayyorlash, zamonaviy biotexnologiyalar yordamida sanoat suvini tozalash va yerlarni tomchilatib sugʻorish, Vengriya OTMda o’zbek tilini o’qitish masalalari muhokama qilindi.
So‘ng muzokaralar yakuni boʻyicha muhandislik, mexatronika, robototexnika, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda 30 dan ortiq memorandum va shartnoma imzolanib, kadrlarni birgalikda tayyorlash bo‘yicha o‘zaro hujjatlar almashilindi. Shu jumladan, TKTI rektori B.Usmonov va Vengriyaning Obuda universiteti rektori Levente Kovach o‘rtasida “2023-2024 y.y. uchun hamkorlikni rivojlantirish uchun yo‘l haritasini” imzolandi. Ushbu haritaga ko‘ra OTMlar o‘rtasida talaba va professor o‘qituvchilar akademik almashinuvi, hamkorlikda qo‘shma ta‘lim va ilmiy loyihalar, ilmiy anjuman va fforumlar tashkil etish, hamda hamkorlikda qo‘shma “Smart industry in mechatronics” texnoparki rivojlantirishga kelishildi.

On May 19 of this year, the II forum of rectors of Uzbek-Hungarian higher education institutions was organized in Budapest, the capital of Hungary. At the international forum, a delegation consisting of more than 10 rectors, vice-rectors and responsible leaders of HEIs led by the First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Komiljon Karimov, including the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology Botir Usmanov, International Cooperation Zebo Babakhanova, press officer Egamnazar Abdulboqiev took part in the event.
The international conference was opened by Dr. Balázs HANKÓ, State Secretary for Innovation and Higher Education of the Ministry of Culture and Innovation, warmly welcomed the guests and said that this forum is important for the further development of bilateral cooperation.
- First of all, I would like to express that we are satisfied with the common goals of our two ministries. It is important that our universities work more closely with the private sector. In cooperation, we will achieve the development of the economy of the two countries by increasing the number of talented students. Increasing joint scientific projects and developing professional education will also be an important part of our cooperation, Balázs HANKÓ said.
First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Komiljon Karimov, who spoke on behalf of Uzbekistan, noted that as a result of the first rectors' forum held in Uzbekistan, cooperation between universities has expanded significantly, and noted that important agreements will be reached at this forum.
- Today, cooperation between Uzbekistan and Hungary in the fields of education, science and innovation is gaining momentum. I would like to note that in recent years, the Hungarian side has increased the number of annual scholarships of the Hungarian government from 30 to 170. Of course, we consider this a great contribution of the Hungarian side to the training of highly qualified personnel for our economy, - said K. Karimov.
Also, those who spoke at the conference spoke about cooperation between the two countries in the field of education, its achievements and prospects. Wishing success to the work of the forum, it was emphasized that the result of this prestigious conference will serve to accelerate the relations between the countries in the field.
The forum continued its work in the format of a plenary meeting, and in the end more than 30 documents were signed.
At the general meeting, the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology B.Usmanov made a presentation on the topic "Strengthening the role of higher education in the development of strategic cooperation: integration of science, education and production", economic development indicators of Uzbekistan and Hungary, cooperation Prospective areas of development, including engineering, mechatronics, food technology and food security, and other areas were touched upon. The Hungarian side was presented with promising educational and scientific projects implemented by the government of our republic, including the project of creating an educational-production cluster for the chemical industry.
- The young and growing population of Uzbekistan constitutes a large labor market. The population of Uzbekistan is 35 million, including 19.4 million people of working age. Currently, more than 100 universities enroll 150,000 students annually. In April 2023, the government of Uzbekistan launched the "School of Advanced Engineering" projects, the purpose of which is to train creative and development-oriented engineers who can contribute to society and actively participate in the world.
The Higher Engineering School of the Chemical Industry at the Tashkent Institute of Chemical Technology will consist of the main educational programs of TKTI such as "Mechanical engineering and automation", "Technology of silicate materials and rare and rare metals" and "Chemical technology and oil and gas technologies". An advanced engineering school that is good enough to be globally active and capable of solving competitive schemes and problems, with communication skills and human resources to solve technical problems related to the production system. develops comprehensive knowledge in an integrated manner. To achieve this, we support the four educational goals listed below and provide advanced professional training and research based on a consecutive "4 + 2 years" education. We are ready to develop advanced engineering schools and the highly developed "Dual education system" in Hungary under the universities of Uzbekistan, and we invite Hungarian partners to cooperate in these areas, - said rector B. Usmanov.
The meeting also discussed the introduction of innovations in the training of pharmacology, pharmaceutical and medical specialties of universities, the training of technologists in the field of agriculture and water resources use, industrial water purification and drip irrigation using modern biotechnologies, the Uzbek language in the Hungarian Higher Education Institution. teaching issues were discussed.
After the negotiations, more than 30 memoranda and contracts were signed in the fields of engineering, mechatronics, robotics, socio-economics, and mutual documents were exchanged on joint training of personnel. Among them, between TKTI rector B. Usmanov and Hungarian Obuda University rector Levente Kovach "2023-2024 y.y. "roadmap for the development of cooperation" was signed. According to this map, it was agreed to organize academic exchange of students and professors, joint educational and scientific projects, scientific conferences and forums, as well as the joint development of the joint technology park "Smart industry in mechatronics" between HEIs.