Oʻzbekiston-Vengriya oliy taʼlim muassasalari rektorlari II forumi bo'lib o'tdi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti hamda Vengriyaning Obuda universiteti o'rtasida yo'l xaritasi imzolandi
Joriy yilning 19-may kuni Vengriyaning poytaxti Budapesht shahrida Oʻzbekiston-Vengriya oliy taʼlim muassasalari rektorlari II forumi tashkil etildi. Xalqaro forumda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Komiljon Karimov boshchiligidagi 10 dan ortiq OTM rektorlari, prorektorlari hamda mas’ul rahbarlardan iborat delegatsiya, shu jumladan Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Botir Usmonov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Zebo Babaxanova, matbuot hodimi Egamnazar Abdulboqiev ishtirok etdilar.
Xalqaro anjumanni Madaniyat va innovatsiyalar vazirligi innovatsiyalar va oliy taʼlim boʻyicha davlat kotibi Doktor Balázs HANKÓ kirish soʻzi bilan ochib, tashrif buyurgan mehmonlarni samimiy qutladi va ushbu forum ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini bildirdi.
– Avvalo, bizning ikki vazirligimiz maqsadlari mushtarakligidan mamnun ekanimizni izhor etmoqchiman. Shu oʻrinda universitetlarimiz xususiy sektor bilan yanada yaqinroq ishlashi kerakligi muhim. Hamkorlikda iqtidorli talabalarni koʻpaytirish orqali ikki davlat iqtisodiyotining rivojlanishiga erishamiz. Qoʻshma ilmiy loyihalarni koʻpaytirish, professional taʼlimni rivojlantirish ham hamkorligimizning muhim qismi boʻlib qoladi, – dedi Balázs HANKÓ.
Oʻzbekiston tomonidan soʻzga chiqqan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi oʻrinbosari Komiljon Karimov Oʻzbekistonda boʻlib oʻtgan rektorlarning birinchi forumi natijasida universitetlar oʻrtasidagi hamkorlik aloqalari sezilarli darajada kengayganini taʼkidlab, bu galgi forum ishida ham muhim kelishuvlarga erishilishini qayd etdi.
– Bugun Oʻzbekiston-Vengriya oʻrtasida taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar sohalaridagi hamkorlik aloqalari jadallashib bormoqda. Shuni alohida qayd etmoqchimanki, soʻnggi yillarda Vengriya tomoni Vengriya hukumatining yillik stipendiyalari sonini 30 tadan 170 tagacha oshirdi. Albatta, biz buni Vengriya tomonining iqtisodiyotimiz uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlashga qoʻshayotgan ulkan hissasi deb bilamiz, – dedi K.Karimov.
Shuningdek, anjumanda so‘z olganlar ikki davlat taʼlim sohasida hamkorlik aloqalari, uning yutuqlari va istiqbollari haqida toʻxtalishdi. Forum ishiga muvaffaqiyat tilanib, ushbu nufuzli anjuman natijasi mamlakatlar oʻrtasida sohadagi aloqalarning jadallashuviga xizmat qilishi alohida ta’kidlandi.
Forum oʻz ishini yalpi yig‘ilish formatida davom ettirdi va yakunda 30 dan ortiq hujjat imzolandi.
Yalpi yig‘ilishda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Usmonov “Strategik hamkorlikni rivojlantirishda oliy ta’limning rolini kuchaytirish: fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasi” mavzusida taqdimot qilib, O‘zbekiston va Vengriyaning iqtisodiy rivojlanish ko‘rsatkichlari, hamkorlikda rivojlantirish istiqbolli sohalari, shu jumladan ingeneriya, mexatronika, oziq ovqat texnologiyasi va oziq ovqat havsizligi va boshqa sohalarda toxtalib o’tdi. Vengriya tomoniga respublikamiz hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan istiqbolli ta’lim va ilmiy loyihalar, jumladan, kimyo sanoati uchun o‘quv-ishlab chiqarish klasterini yaratish loyihasi taqdim etildi.
- Yosh va o'sib borayotgan O‘zbekiston aholisi katta mehnat bozorini tashkil etadi. O‘zbekiston aholisi 35 million, shu jumladan, 19,4 million mehnat yoshidagi aholini tashkil etadi. Hozirda 100 dan ortiq universitet har yili 150 000 talabalarni o‘qishga qabul qiladi. O‘zbekiston hukumati 2023-yilning aprel oyida “Ilg‘or muhandislik maktabi” loyihalarini ishga tushirgan bo‘lib, uning maqsadi jamiyatga o‘z hissasini qo‘sha oladigan, shuningdek, jahon miqyosida faol ishtirok etadigan ijodkor va rivojlanishga intiluvchi muhandislarni tayyorlashdan iborat.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi Kimyo sanoati oliy muhandislik maktabi TKTIning “Mashinasozlik va avtomatlashtirish”, “Silikat materiallari va nodir, kamyob metallar texnologiyasi” va “Kimyoviy texnologiya va neft va gaz texnologiyalari” kabi asosiy oʻquv dasturlaridan iborat boʻladi. Ilg'or muhandislik maktabi global miqyosda faol bo'lish uchun etarlicha yaxshi bo'lgan va raqobatbardosh sxemalar va muammolarni hal qilish qobiliyatiga ega, kommunikativ ko'nikmalarga ega bo'lgan inson resurslarini ishlab chiqarish tizimi bilan bog'liq texnik muammolarni hal qilish uchun keng ko'lamli bilimlarni integratsiyalashgan holda rivojlantiradi. Bunga erishish uchun biz quyida keltirilgan to'rtta ta'lim maqsadini qo'llab-quvvatlaymiz va ketma-ket “4 + 2 yil” ta'lim asosida yuqori kasbiy tayyorgarlik va tadqiqotlar olib boramiz. Ilg‘or muhandislik maktablari, hamda Vengriyada yuqori darajada rivojlangan “Dual ta’lim tizimi”ni O‘zbekiston universitetlari qoshida rivojlantirishga tayyormiz va Vengriya tomonidan hamkorlarni ushbu sohalarda hamkorlik qilishga taklif etamiz, – dedi rektor B.Usmonov.
Yig‘ilishda shuningdek, universitetlarning farmakologiya, farmatsevtika va tibbiyot mutaxassisliklari boʻyicha kadrlar tayyorlash hamda oʻquv jarayoniga innovatsiyalarni joriy etish, qishloq xoʻjaligi, suv resurslaridan foydalanish sohasida texnolog mutaxassislar tayyorlash, zamonaviy biotexnologiyalar yordamida sanoat suvini tozalash va yerlarni tomchilatib sugʻorish, Vengriya OTMda o’zbek tilini o’qitish masalalari muhokama qilindi.
So‘ng muzokaralar yakuni boʻyicha muhandislik, mexatronika, robototexnika, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda 30 dan ortiq memorandum va shartnoma imzolanib, kadrlarni birgalikda tayyorlash bo‘yicha o‘zaro hujjatlar almashilindi. Shu jumladan, TKTI rektori B.Usmonov va Vengriyaning Obuda universiteti rektori Levente Kovach o‘rtasida “2023-2024 y.y. uchun hamkorlikni rivojlantirish uchun yo‘l haritasini” imzolandi. Ushbu haritaga ko‘ra OTMlar o‘rtasida talaba va professor o‘qituvchilar akademik almashinuvi, hamkorlikda qo‘shma ta‘lim va ilmiy loyihalar, ilmiy anjuman va fforumlar tashkil etish, hamda hamkorlikda qo‘shma “Smart industry in mechatronics” texnoparki rivojlantirishga kelishildi.

Состоялся II форум ректоров узбекско-венгерских вузов. Подписана дорожная карта между Ташкентским химико-технологическим институтом и Университетом Обуда
19 мая текущего года в столице Венгрии Будапеште был организован II форум ректоров узбекско-венгерских высших учебных заведений. На международный форум прибыла делегация в составе более 10 ректоров, проректоров и ответственных руководителей вузов во главе с первым заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Комилжоном Каримовым, в том числе ректор Ташкентского института В мероприятии приняли участие Ботир Усманов, Международное сотрудничество Зебо Бабаханова, пресс-атташе Эгамназар Абдулбокиев.
Международную конференцию открыл государственный секретарь по инновациям и высшему образованию Министерства культуры и инноваций д-р Балаж ХАНКО, который тепло приветствовал гостей и сказал, что этот форум важен для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
- Прежде всего, я хотел бы выразить, что мы удовлетворены общими целями наших двух министерств. Важно, чтобы наши вузы более тесно сотрудничали с частным сектором. В сотрудничестве мы добьемся развития экономики двух стран за счет увеличения количества талантливых студентов. «Важной частью нашего сотрудничества также будет расширение совместных научных проектов и развитие профессионального образования», — сказал Балаш ХАНКО.
Первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Комилжон Каримов, выступивший от имени Узбекистана, отметил, что по итогам первого форума ректоров, проведенного в Узбекистане, сотрудничество между вузами значительно расширилось, и отметил, что будут достигнуты важные договоренности на этом форуме.
- Сегодня сотрудничество между Узбекистаном и Венгрией в сферах образования, науки и инноваций набирает обороты. Хочу отметить, что за последние годы венгерская сторона увеличила количество ежегодных стипендий венгерского правительства с 30 до 170. Безусловно, мы считаем это большим вкладом венгерской стороны в подготовку высококвалифицированных кадров для нашей экономики, - сказал К.Каримов.
Также выступавшие на конференции рассказали о сотрудничестве двух стран в сфере образования, его достижениях и перспективах. Пожелав успехов работе форума, было подчеркнуто, что итоги этой престижной конференции послужат ускорению отношений между странами в этой области.
Форум продолжил свою работу в формате пленарного заседания, по итогам которого было подписано более 30 документов.
На общем собрании ректор Ташкентского химико-технологического института Б.Усманов выступил с докладом на тему «Усиление роли высшего образования в развитии стратегического сотрудничества: интеграция науки, образования и производства», показатели экономического развития Узбекистан и Венгрия, сотрудничество Были затронуты перспективные направления развития, в том числе машиностроение, мехатроника, пищевые технологии и продовольственная безопасность и другие направления. Венгерской стороне были представлены перспективные образовательные и научные проекты, реализуемые правительством нашей республики, в том числе проект создания учебно-производственного кластера химической промышленности.
- Молодое и растущее население Узбекистана представляет собой большой рынок труда. Население Узбекистана составляет 35 млн человек, в том числе 19,4 млн человек трудоспособного возраста. В настоящее время более 100 университетов ежегодно принимают 150 000 студентов. В апреле 2023 года правительство Узбекистана запустило проекты «Школы передовой инженерии», целью которых является подготовка креативных и ориентированных на развитие инженеров, способных внести свой вклад в жизнь общества и активно участвовать в жизни мира.
Высшая инженерная школа химической промышленности при Ташкентском химико-технологическом институте будет состоять из основных образовательных программ ТКТИ, таких как «Машиностроение и автоматизация», «Технология силикатных материалов и редких и редких металлов» и «Химическая технология и нефть». и газовые технологии». Передовая инженерная школа, которая достаточно хороша, чтобы быть глобально активной и способной решать конкурентные схемы и проблемы, с коммуникативными навыками и человеческими ресурсами для решения технических проблем, связанных с производственной системой, комплексно развивает всесторонние знания. Для достижения этого мы поддерживаем четыре образовательные цели, перечисленные ниже, и предоставляем передовую профессиональную подготовку и исследования на основе последовательного обучения «4 + 2 года». Мы готовы развивать передовые инженерные школы и высокоразвитую «Дуальную систему образования» в Венгрии при вузах Узбекистана, и приглашаем венгерских партнеров к сотрудничеству в этих направлениях, - сказал ректор Б.Усманов.
На встрече также обсуждались вопросы внедрения инноваций в подготовку фармакологических, фармацевтических и медицинских специальностей вузов, подготовка технологов в области сельского хозяйства и использования водных ресурсов, промышленной очистки воды и капельного орошения с использованием современных биотехнологий, узбекского языка в Венгерское высшее учебное заведение.Обсуждены вопросы преподавания.
По итогам переговоров было подписано более 30 меморандумов и договоров в области машиностроения, мехатроники, робототехники, социально-экономики, а также обменялись взаимными документами о совместном обучении кадров. В их числе между ректором ТКТИ Б.Усмановым и ректором Венгерского университета Обуда Левенте Ковач "2023-2024 г.г. подписана «дорожная карта по развитию сотрудничества». Согласно этой карте достигнута договоренность об организации академического обмена студентами и преподавателями, совместных образовательных и научных проектов, научных конференций и форумов, а также о совместном развитии совместного технопарка «Умная промышленность в мехатронике» между вузами.