O‘zbekistonda so‘z va matbuot erkinligiga bag‘ishlangan xalqaro media forum bo‘lib o‘tdi
3-may — Jahon matbuoti erkinligi kuni munosabati bilan joriy yilning 7-may kuni “Renessans” kino uyida “Birlashish nuqtasi: so‘z va matbuot erkinligi — Uchinchi Renessans poydevori” mavzusida xalqaro media forumi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur xalqaro forumning asosiy maqsadi O‘zbekistonda so‘z va matbuot erkinligini rivojlantirish, fuqarolarning axborot sohasidagi konstitutsiyaviy huquqlarini ta’minlash, sohaga oid dolzarb masalalarni muhokama qilish hamda so‘z erkinligining jamiyat va davlat taraqqiyotidagi islohotlar jarayonidagi o‘rni va ahamiyatiga jamoatchilik e’tiborini qaratishdan iborat bo‘ldi.
Forumda O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlardan nufuzli jurnalistlar, blogerlar, ommaviy axborot vositalari vakillari, soha mutaxassislari va davlat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.

Узбекистан принимает международный медиафорум по свободе слова и печати
3 мая, во Всемирный день свободы печати, в кинотеатре «Ренессанс» 7 мая текущего года состоялся международный медиафорум.
Основной целью данного международного форума было развитие свободы слова и печати в Узбекистане, обеспечение конституционных прав граждан в информационной сфере, обсуждение актуальных вопросов, связанных со сферой, а также привлечение внимания общественности к роли и значению свободы слова в процессе реформ в развитии общества и государства.
В форуме приняли участие известные журналисты, блогеры, представители СМИ, отраслевые эксперты, представители государственных организаций из Узбекистана и зарубежных стран.
Кроме того, наряду с пресс-секретарями всех высших учебных заведений активное участие принял пресс-секретарь Ташкентского химико-технологического института Эгамназар Абдулбокиев.