O‘zbekistonda so‘z va matbuot erkinligiga bag‘ishlangan xalqaro media forum bo‘lib o‘tdi
3-may — Jahon matbuoti erkinligi kuni munosabati bilan joriy yilning 7-may kuni “Renessans” kino uyida “Birlashish nuqtasi: so‘z va matbuot erkinligi — Uchinchi Renessans poydevori” mavzusida xalqaro media forumi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur xalqaro forumning asosiy maqsadi O‘zbekistonda so‘z va matbuot erkinligini rivojlantirish, fuqarolarning axborot sohasidagi konstitutsiyaviy huquqlarini ta’minlash, sohaga oid dolzarb masalalarni muhokama qilish hamda so‘z erkinligining jamiyat va davlat taraqqiyotidagi islohotlar jarayonidagi o‘rni va ahamiyatiga jamoatchilik e’tiborini qaratishdan iborat bo‘ldi.
Forumda O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlardan nufuzli jurnalistlar, blogerlar, ommaviy axborot vositalari vakillari, soha mutaxassislari va davlat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.

Uzbekistan hosts international media forum on freedom of speech and press
On May 3, World Press Freedom Day, an international media forum was held at the Renaissance Cinema on May 7 of this year.
The main goal of this international forum was to develop freedom of speech and press in Uzbekistan, ensure the constitutional rights of citizens in the information sphere, discuss current issues related to the sphere, and draw public attention to the role and importance of freedom of speech in the process of reforms in the development of society and the state.
The forum was attended by prominent journalists, bloggers, media representatives, industry experts, and representatives of government organizations from Uzbekistan and foreign countries.
In addition, along with the press secretaries of all higher educational institutions, the press secretary of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Egamnazar Abdulboqiyev, also actively participated.