O’zbekiston–Latviya birinchi ta’lim forumi
Latviya poytaxti Riga shahrida O’zbekiston va Latviya o’rtasida ilk bor ta’lim forumi bo’lib o’tdi. Ushbu nufuzli anjumanda ikki mamlakat oliy taʼlim vazirliklari vakillari hamda 50 ga yaqin yetakchi oliy taʼlim muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Mazkur forumda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Sh.Usmonov hamda Xalqaro hamkorlik va protokol bo‘limi boshlig‘i S.Saidahmadovlar ishtirok etishdi. O‘z nutqida B.Sh.Usmonov ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari o’rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, qo’shma ilmiy loyihalar va akademik almashinuv dasturlarini rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
Ma’lumot uchun:
Forum doirasida transport, axborot texnologiyalari, logistika, energetika va yashil iqtisodiyot, tibbiyot, mashinasozlik, turizm va xizmat koʻrsatish kabi sohalarda qoʻshma ilmiy tadqiqot va taʼlim loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.

Первый узбекско-латвийский образовательный форум
В столице Латвии, Риге, состоялся первый узбекско-латвийский образовательный форум. В этой престижной конференции приняли участие представители министерств высшего образования двух стран и руководители около 50 ведущих вузов.
В форуме приняли участие ректор Ташкентского химико-технологического института Б.Ш.Усманов и начальник отдела международного сотрудничества и протокола С.Саидахмадов. В своем выступлении Б.Ш.Усманов подчеркнул важность дальнейшего расширения сотрудничества между вузами двух стран, развития совместных научных проектов и программ академического обмена.
Справочно:
На форуме обсуждались вопросы реализации совместных научно-исследовательских и образовательных проектов в таких областях, как транспорт, информационные технологии, логистика, энергетика и зеленая экономика, медицина, машиностроение, туризм и сфера услуг.