O‘zbekiston va Vengriya oliy ta’lim sohasi yanada mustahkamlanmoqda.
9-yanvar kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori prof. Botir Usmonov Vengriyaga amalga oshirgan xizmat safari doirasida Vengriya Madaniyat va innovatsiyalar vaziri Balaj Xanko bilan amaliy uchrashuv o’tkazdi.
Uchrashuvda O’zbekiston-Vengriya III rektorlar forumini o’tkazish bilan bog’liq tashkiliy masalalar, Obuda universiteti hamda O’zbekistondagi oliy ta’lim tashkilotlari o’rtasida rivojlanib borayotgan hamkorlik aloqalari, Jizzax viloyatida barpo etilayotgan INNO texnopark masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi nomidan Vengriya Madaniyat va innovatsiyalar vaziri Balaj Xanko O’zbekiston-Vengriya III rektorlar forumida ishtirok etishi uchun O’zbekistonga taklif qilindi.

Сектор высшего образования Узбекистана и Венгрии продолжает укрепляться.
9 января ректор Ташкентского института химической технологии, профессор Ботир Усманов, провел рабочую встречу с министром культуры и инноваций Венгрии Балажем Ханко в рамках своей деловой поездки в Венгрию.
На встрече обсуждались организационные вопросы, связанные с проведением III Узбекско-венгерского форума ректоров, развитие сотрудничества между Университетом Обуда и высшими учебными заведениями Узбекистана, а также вопросы создания технопарка ИННО в Джизакской области.
Также от имени Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан министр культуры и инноваций Венгрии Балаж Ханко был приглашен в Узбекистан для участия в III Узбекско-венгерском форуме ректоров.