Qoʻshma taʼlim dasturlari: Ilm, madaniyat va doʻstlik uygʻunligi!
Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahrida joylashgan Belarus davlat texnologiya universiteti va Toshkent kimyo-texnologiya instituti oʻrtasidagi hamkorlikda tashkil etilgan Qoʻshma taʼlim dasturlarining 5-kurs talabalari oʻzlarining yakuniy davlat imtihonlarini muvaffaqiyatli topshirishdi!
Mazkur dastur doirasida tahsil olayotgan talabalarimiz yillar davomida olgan bilimlarini amaliy va nazariy jihatdan namoyon etib, yuqori natijalar bilan davlat imtihonlarini yakunlashdi. Bu nafaqat ularning shaxsiy yutugʻi, balki ikki oliy taʼlim muassasasi oʻrtasidagi mustahkam hamkorlik natijasidir.
Imtihonlardan so‘ng, Qoraqalpogʻistonlik talabalarimiz oʻzlarining milliy qadriyatlari, urf-odatlari, va boy madaniy meroslari haqida professor-oʻqituvchilarga hikoya qilib, ularni oʻziga xos “Shoponni shekpen” nomli qoraqalpoq milliy libosini sovg'a qilishdi. Ushbu esdalik sovg‘alar o‘qituvchilarda katta taassurot qoldirdi va madaniyatlararo aloqalarning qanchalik muhim ekanini yana bir bor ko‘rsatdi.
Bu tashabbus ikki xalq oʻrtasidagi doʻstlik va oʻzaro hurmat ramziga aylandi. Talabalarimiz nafaqat bilim olishda, balki Vatanimiz madaniy boyliklarini xorijda munosib tarzda targ‘ib etishda ham faol ishtirok etishmoqda.
Barcha bitiruvchi talabalarimizni ushbu muhim bosqichni muvaffaqiyatli yakunlaganlari bilan chin yurakdan tabriklaymiz! Ularga kelgusi hayotlarida va kasbiy faoliyatlarida zafar va yutuqlar tilaymiz!

Совместные образовательные программы: Гармония науки, культуры и дружбы!
Студенты 5 курса Совместных образовательных программ, организованных совместно Белорусским государственным технологическим университетом и Ташкентским химико-технологическим институтом в Минске, столице Республики Беларусь, успешно сдали государственные выпускные экзамены!
Наши студенты, обучающиеся в рамках этой программы, продемонстрировали полученные за эти годы знания на практике и в теории и сдали государственные экзамены с высокими результатами. Это не только их личное достижение, но и результат прочного сотрудничества двух высших учебных заведений.
После экзаменов наши студенты из Каракалпакстана рассказали своим профессорам и преподавателям о своих национальных ценностях, традициях и богатом культурном наследии, а также подарили им уникальный каракалпакский национальный костюм «Шопонни шекпен». Эти сувениры произвели большое впечатление на преподавателей и еще раз показали, насколько важны межкультурные контакты.
Эта инициатива стала символом дружбы и взаимоуважения двух народов. Наши студенты принимают активное участие не только в получении знаний, но и в достойном продвижении культурного богатства нашей Родины за рубежом.
От всей души поздравляем всех наших выпускников с успешным завершением этого важного этапа! Желаем им успехов и достижений в дальнейшей жизни и профессиональной деятельности!