2024-yil 19-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida Shayxontohur tuman Tibbiyot birlashmasi shifokori Nasiba Shukurova va ginekolog Rislolat Rajabova ishtirokida ayol-qizlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga qaratilgan davra suhbati tashkil etildi. Unda institutning katta shifokori hamda talaba-qizlar qatnashdi.
Tadbirni Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakulteti YBIB dekan o'rinbosari Sh.Begmatov kirish so'zi bilan ochib berdi. Tadbirning asosiy maqsadi balog‘at yoshidagi qizlarni hayotning muhim bosqichlariga tayyorlash, ularning jismoniy va ruhiy sog‘ligini mustahkamlash, sog‘lom ona va sog‘lom bola konsepsiyasini keng targ‘ib qilishdan iborat edi. Mutaxassislar o‘z so‘zlarida qizlar hayotidagi ginekologik sog‘liqning ahamiyatiga, gigiena qoidalariga rioya qilish va to‘g‘ri ovqatlanish odatlariga urg‘u berishdi.
Mazkur davra suhbati nafaqat sog‘liqni saqlash sohasida, balki qizlarning shaxsiy rivojlanishida muhim rol o‘ynab, ularga hayotga yanada mas’uliyat bilan yondashishda yordam beradi. Shu kabi tadbirlar yoshlarning sog‘lom turmush tarzi to‘g‘risidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

A healthy lifestyle is the foundation of a healthy future.
On November 19, 2024, a round table discussion aimed at promoting a healthy lifestyle among women and girls was organized at the Tashkent Institute of Chemical Technology with the participation of Nasiba Shukurova, a doctor of the Shaykhontohur District Medical Association, and Rislolat Rajabova, a gynecologist. The event was attended by the senior doctor of the institute and female students.
The event was opened by Sh. Begmatov, Deputy Dean of the Faculty of Food and Wine Technologies, YBIB. The main goal of the event was to prepare girls of puberty for important stages of life, strengthen their physical and mental health, and widely promote the concept of a healthy mother and a healthy child. In their speeches, the experts emphasized the importance of gynecological health in the lives of girls, adherence to hygiene rules, and proper eating habits.
This roundtable discussion will play an important role not only in the field of health care, but also in the personal development of girls, helping them to approach life more responsibly. Such events are important because they serve to increase the knowledge and skills of young people about a healthy lifestyle.