"Tibbiy savodxonlik – sog‘lom hayot kafolati"
Kimyoviy injiniring fakultetida "Hayot bebaho ne'mat" shiori ostida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, yoshlarda tibbiy savodxonlikni oshirish, OIV infeksiyasi haqida to‘g‘ri va ishonchli ma’lumotlar berish maqsadida soha mutaxassislari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi. Mazkur uchrashuvda Toshkent shahar OITSga qarshi kurashish markazi mutaxassislari –R.M. Yakubov, L. Sultonova va S.Sayfullayevalar ishtirok etishdi.
Tadbir davomida mutaxassislar OIV infeksiyasining kelib chiqish sabablari, uning organizmga ta’siri, profilaktika choralari, yuqtirish yo‘llari va noto‘g‘ri tushunchalar haqida atroflicha ma’lumotlar berishdi. Talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mutaxassislarga murojaat qildilar, mavzuga oid interaktiv muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning amaliy qismida esa fakultetning barcha professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talabalari uchun OIV infeksiyasiga qarshi qon tahlili o‘tkazildi. Tekshiruv natijalari ayni joyning o‘zida aytilib, har bir ishtirokchiga individual yondashuv ta’minlandi.
Bu kabi tadbirlar nafaqat tibbiy profilaktika, balki sog‘lom jamiyat sari yo‘naltirilgan muhim qadamlardan biridir. Unda talabalarda kasalliklarning oldini olishga bo‘lgan mas’uliyat hissi, ijtimoiy faollik va salomatlik uchun ongli yondashuv shakllanadi.

«Медицинская грамотность — залог здоровой жизни»
На химико-технологическом факультете была организована встреча под девизом «Жизнь – бесценный дар» с участием специалистов отрасли с целью пропаганды здорового образа жизни, повышения медицинской грамотности среди молодежи, предоставления точной и достоверной информации о ВИЧ-инфекции. На данной встрече выступили специалисты Ташкентского городского центра СПИД - Р.М. Якубов, Л.Султонова и С.Сайфуллаева приняли участие.
В ходе мероприятия специалисты предоставили подробную информацию о причинах заражения ВИЧ, его влиянии на организм, мерах профилактики, путях передачи и заблуждениях. Студенты и молодые люди задавали экспертам интересующие их вопросы, состоялись интерактивные дискуссии по теме.
В практической части мероприятия всем профессорско-преподавательскому составу, сотрудникам и студентам факультета был проведен анализ крови на ВИЧ-инфекцию. Результаты обследования сообщались на месте, что обеспечивало индивидуальный подход к каждому участнику.
Подобные мероприятия являются не только медицинской профилактикой, но и важным шагом на пути к здоровому обществу. Формирует у учащихся чувство ответственности за профилактику заболеваний, социальную активность, осознанный подход к здоровью.