"Tibbiy savodxonlik – sog‘lom hayot kafolati"
Kimyoviy injiniring fakultetida "Hayot bebaho ne'mat" shiori ostida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, yoshlarda tibbiy savodxonlikni oshirish, OIV infeksiyasi haqida to‘g‘ri va ishonchli ma’lumotlar berish maqsadida soha mutaxassislari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi. Mazkur uchrashuvda Toshkent shahar OITSga qarshi kurashish markazi mutaxassislari –R.M. Yakubov, L. Sultonova va S.Sayfullayevalar ishtirok etishdi.
Tadbir davomida mutaxassislar OIV infeksiyasining kelib chiqish sabablari, uning organizmga ta’siri, profilaktika choralari, yuqtirish yo‘llari va noto‘g‘ri tushunchalar haqida atroflicha ma’lumotlar berishdi. Talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mutaxassislarga murojaat qildilar, mavzuga oid interaktiv muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning amaliy qismida esa fakultetning barcha professor-o‘qituvchilari, xodimlari hamda talabalari uchun OIV infeksiyasiga qarshi qon tahlili o‘tkazildi. Tekshiruv natijalari ayni joyning o‘zida aytilib, har bir ishtirokchiga individual yondashuv ta’minlandi.
Bu kabi tadbirlar nafaqat tibbiy profilaktika, balki sog‘lom jamiyat sari yo‘naltirilgan muhim qadamlardan biridir. Unda talabalarda kasalliklarning oldini olishga bo‘lgan mas’uliyat hissi, ijtimoiy faollik va salomatlik uchun ongli yondashuv shakllanadi.

"Medical literacy is a guarantee of a healthy life"
Under the slogan "Life is a priceless gift", a meeting was organized at the Faculty of Chemical Engineering with the participation of specialists in the field in order to promote a healthy lifestyle, increase medical literacy among young people, and provide accurate and reliable information about HIV infection. The meeting was attended by specialists from the Tashkent AIDS Center - R.M. Yakubov, L. Sultonova and S. Sayfullayeva.
During the event, specialists provided detailed information about the causes of HIV infection, its effects on the body, preventive measures, routes of infection, and misconceptions. Students and young people asked questions of interest to specialists, and interactive discussions on the topic were held.
In the practical part of the event, a blood test for HIV infection was conducted for all faculty members, staff, and students. The results of the examination were announced on the spot, and an individual approach was provided to each participant.
Such events are not only medical prevention, but also an important step towards a healthy society. They form in students a sense of responsibility for disease prevention, social activity, and a conscious approach to health.