Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Tojikiston Texnologiya universiteti o‘rtasida anglashuv memorandumi imzolanadi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Tojikiston Texnologiya universiteti fakultetlari bilan tanishuv jarayonlari olib boriladi va tajriba almashiniladi. Oziq-ovqat sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yilishiga kelishildi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Korxonalar va taʼlim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektori Anvar Normamatovich Shernayev tomonidan "Международные инновационные подходы в образовании - перспективы развития совместного и дуального образования" mavzusida maʼruza bilan qatnashadi.
Tojikiston Ishlab chiqarish va servis instituti bilan 2023-2024 o‘quv yilidan boshlab xalqaro qo‘shma taʼlim dasturlarini tashkil etish bo‘yicha shartnoma imzolanadi, bunda Tojikiston yoshlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida o‘qishlarini tashkil etish va Tojikistonlik professor – o‘qituvchilarning Toshkent kimyo-texnologiya institutida malaka oshirishlari, talabalar akademik mobilligi bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishildi. Xo‘jand viloyatidagi So‘g‘d iqtisodiy ishlab chiqarish zonasidagi ishlab chiqarish korxonalari ishchi muhandis xodimlarini Toshkent kimyo-texnologiya institutida o‘qitish va malakasini oshirish bo‘yicha shartnoma imzolanadi.
Kulob universiteti bilan shartnoma imzolandi.
Qirg‘izistonning O‘sh davlat texnologiya universiteti bilan anglashuv memorandumi imzolanadi, oziq-ovqat va kimyoviy texnologiyalar sohalarida muhandislar tayyorlash hamda professor-o‘qituvchilar stajirovkalari bo‘yicha masalalar hal etildi.

В рамках II форума ректоров высших учебных заведений стран Центральной Азии, прошедшего в Таджикистане, были подписаны меморандумы и соглашения о сотрудничестве между Ташкентским химико-технологическим институтом и рядом вузов Таджикистана.
Между Ташкентским химико-технологическим институтом и Технологическим университетом Таджикистана будет подписан меморандум о взаимопонимании. Будет проведено знакомство с факультетами Ташкентского химико-технологического института и Таджикского технологического университета и обмен опытом. Достигнута договоренность о сотрудничестве по подготовке кадров в пищевой сфере.
В лекции на тему «Международные инновационные подходы в образовании - перспективы развития современного и дуального образования» примет участие проректор по работе с предприятиями и учебными заведениями Ташкентского химико-технологического института Анвар Нормаматович Шернаев.
С Институтом производства и сервиса Таджикистана будет подписано соглашение об организации международных совместных образовательных программ начиная с 2023-2024 учебного года.Договорено наладить сотрудничество по обучению и академической мобильности студентов в Химико-технологическом институте. . Будет подписано соглашение об обучении и повышении квалификации работающих инженеров производственных предприятий Согдийской экономико-производственной зоны Ходжандской области на базе Ташкентского химико-технологического института.
Подписано соглашение с Кулябским университетом.
Подписан меморандум о взаимопонимании с Ошским государственным технологическим университетом Кыргызстана, решены вопросы, связанные с подготовкой инженеров в области пищевых и химических технологий, стажировкой профессоров и преподавателей.