Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'naviyat va ma'rifat" kengashining yangi o'quv yilida amalga oshiriladigan ustuvor vazifalari ijrosi yuzasidan kengaytirilgan yig'ilish bo'lib o'tdi.
2025-yil 5-sentabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'naviyat va ma'rifat" kengashining yangi o'quv yilida amalga oshiriladigan ustuvor vazifalari ijrosi yuzasidan kengaytirilgan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Unda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov, Talabalar orasida ijtimoiy-maʼnaviy muxit barqarorligini taʼminlashga masʼul boʼlgan rektor maslahatchisi A.R.Erkayev, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Sh.Aripova Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo'limi boshlig'i R.T.G'oziyev, instituti profilaktika inspektori A.Jumanov, fakultetlar YBIB dekan o'rinbosarlari hamda tyutorlar ishtirok etishdi.
Yig'ilishda internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqalayotgan mafkuraviy xatarlar va ularni oldini olish masalalari, bugungi globallashuv davrida turli mafkuraviy tahdidlarni oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalari bo'yicha atroflicha so'z yuritildi, hayotiy misollar keltirildi.
Yig‘ilish davomida institutda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yanada samarali tashkil etish bo‘yicha qator ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi. Jumladan:
“Qalqon” guruhi faoliyatini takomillashtirish, talabalarni mafkuraviy xatar va tahdidlardan himoya qilishga qaratilgan tizimli choralarni kuchaytirish;
Talabalarning qiziqishlariga mos to‘garak va tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish, shu orqali ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish;
Iqtidorli yoshlarni aniqlash va qo‘llab-quvvatlash, ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun zarur sharoitlarni yaratish;
Talabalar va xodimlarda kiyinish madaniyatini shakllantirish hamda unga rioya etilishini ta’minlash;

An expanded meeting of the "Spirituality and Enlightenment" Council was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology on the implementation of priority tasks for the new academic year.
On September 5, 2025, an expanded meeting of the "Spirituality and Enlightenment" Council was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology on the implementation of priority tasks for the new academic year. It was attended by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Affairs B.N. Boborajabov, the Rector's Advisor for Ensuring the Stability of the Social and Spiritual Environment among Students A.R. Erkayev, the Rector's Advisor for Women's Affairs G.Sh. Aripova, the Head of the Department of Youth Work, Spirituality and Enlightenment R.T. Goziyev, the Institute's Prevention Inspector A.Jumanov, Deputy Deans of the Faculty of Youth and Spiritual Education and Tutors.
The meeting discussed in detail the ideological dangers spreading through the Internet and social networks and the issues of preventing them, the issues of preventing and combating various ideological threats in today's era of globalization, and gave real-life examples. During the meeting, a number of priority areas were identified for more effective organization of spiritual and educational work at the institute. In particular, improving the activities of the "Shield" group, strengthening systematic measures aimed at protecting students from ideological dangers and threats; Establishing clubs and initiatives that are in line with the interests of students, thereby meaningfully organizing their free time;
Identifying and supporting talented young people, creating the necessary conditions for realizing their potential;Forming a culture of dress among students and employees and ensuring its observance;Preventing crime and offenses, strengthening preventive measures;Ensuring employment of young graduates, assisting in their adaptation to the labor market;Faster adaptation of first-year students to the life of the institute, supporting their integration into the socio-spiritual environment.