Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'naviyat va ma'rifat" kengashining yangi o'quv yilida amalga oshiriladigan ustuvor vazifalari ijrosi yuzasidan kengaytirilgan yig'ilish bo'lib o'tdi.
2025-yil 5-sentabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Ma'naviyat va ma'rifat" kengashining yangi o'quv yilida amalga oshiriladigan ustuvor vazifalari ijrosi yuzasidan kengaytirilgan yig'ilish bo'lib o'tdi.
Unda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov, Talabalar orasida ijtimoiy-maʼnaviy muxit barqarorligini taʼminlashga masʼul boʼlgan rektor maslahatchisi A.R.Erkayev, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Sh.Aripova Yoshlar bilan ishlash, ma'naviyat va ma'rifat bo'limi boshlig'i R.T.G'oziyev, instituti profilaktika inspektori A.Jumanov, fakultetlar YBIB dekan o'rinbosarlari hamda tyutorlar ishtirok etishdi.
Yig'ilishda internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqalayotgan mafkuraviy xatarlar va ularni oldini olish masalalari, bugungi globallashuv davrida turli mafkuraviy tahdidlarni oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalari bo'yicha atroflicha so'z yuritildi, hayotiy misollar keltirildi.
Yig‘ilish davomida institutda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yanada samarali tashkil etish bo‘yicha qator ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi. Jumladan:
“Qalqon” guruhi faoliyatini takomillashtirish, talabalarni mafkuraviy xatar va tahdidlardan himoya qilishga qaratilgan tizimli choralarni kuchaytirish;
Talabalarning qiziqishlariga mos to‘garak va tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish, shu orqali ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish;
Iqtidorli yoshlarni aniqlash va qo‘llab-quvvatlash, ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun zarur sharoitlarni yaratish;
Talabalar va xodimlarda kiyinish madaniyatini shakllantirish hamda unga rioya etilishini ta’minlash;

В Ташкентском химико-технологическом институте состоялось расширенное заседание Совета «Духовность и просветительство», посвященное реализации приоритетных задач нового учебного года.
5 сентября 2025 года в Ташкентском химико-технологическом институте состоялось расширенное заседание Совета «Духовность и просветительство», посвященное реализации приоритетных задач нового учебного года. В заседании приняли участие первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе Б.Н. Бобораджабов, советник ректора по обеспечению стабильности социально-духовной среды студентов А.Р. Эркаев, советник ректора по работе с женщинами Г.Ш. Арипова, заведующий кафедрой по работе с молодежью, духовности и просветительства Р.Т. Гозиев, инспектор по профилактике института А.Джуманов, заместители декана факультета духовно-просветительской работы и преподаватели.
На встрече подробно обсуждались идеологические опасности, распространяющиеся через Интернет и социальные сети, и вопросы их предотвращения, вопросы профилактики и борьбы с различными идеологическими угрозами в условиях современной глобализации, а также были приведены конкретные примеры. В ходе встречи был определен ряд приоритетных направлений для более эффективной организации духовно-просветительской работы в институте. В частности, совершенствование деятельности группы «Щит», усиление системных мер, направленных на защиту студентов от идеологических опасностей и угроз; создание клубов и инициатив, отвечающих интересам студентов, что позволит содержательно организовать их свободное время;
выявление и поддержка талантливой молодежи, создание необходимых условий для реализации их потенциала;
формирование культуры ношения одежды среди студентов и сотрудников и обеспечение ее соблюдения;
профилактика преступлений и правонарушений, усиление профилактических мер;
обеспечение трудоустройства молодых выпускников, содействие их адаптации на рынке труда;
ускоренная адаптация студентов первого курса к жизни вуза, содействие их интеграции в социально-духовную среду.