2024-yilning 26-avgust sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutiga (TKTI), Ozarbayjon Respublikasining «Caspian Capital» va Naiqin Ko « Tovuz-Baltiya » MMC.BAS kompaniyasi hamda AJ “O‘zbekiston shampani” delegatsiyalari tashrif buyurdi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, institutning halqaro aloqalar boyicha prorektori Z.Babaxanova, korxona va tashkilotlar bo'yicha prorektori A.Shernaev, dekan va kafedra mudirlari, «Caspian Capital» kompaniyasi asoschisi Elxan Pashayev va bosh direktor Mammadhasanov Naiq, “O‘zbekiston shampani” АО kompaniyasi bosh direktor Abbosov Ilhom, bosh texnolog Sodiqov Zokir ishtirokida uch tomonlama uchrashuvlar bo’lib o’tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 03.08.2023 yildagi PQ-260-son-qarori 3-ilova "2023 — 2026-yillarda uzumchilik va vinochilik sanoatini kompleks rivojlantirish bo‘yicha yo'l xaritasi” 11-bandiga asosan TKTI talabalari va O‘zbekiston shampan vino zavodi xodimlarining Ozarbayjondagi zamonaviy vinochilik bilan shug'ullanadigan ishlab chiqarish korxonalarida qisqa muddatli amaliyot o‘tashlarini tashkil etish, hamda qo'shma dasturlar asosida muhandislarni tayyorlash kabi masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv natijalariga ko’ra “O‘zbekiston shampani” АО kompaniyasi, Naiqin Co Tovuz-Baltia MMC.BAS va Toshkent kimyo-texnoloya instituti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Rejada sentabr-oktabr oylarida uzumchilik va vinochilik yo‘nalishi bo‘yicha taxsil olayotgan talabalarni Ozarbayjon Respublikasiga amaliyot o'tish uchun yuborish kelishilgan.

В Ташкентском химико-технологическом институте состоялась встреча с руководителями компаний Узбекистана и Азербайджана.
26 августа 2024 года делегации компаний «Caspian Capital» и «Товуз-Балтия» MMC.BAS Азербайджанской Республики и АО «Узбекистанское шампанское» посетили Ташкентский химико-технологический институт (ТХТИ).
Ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, проректор института по международным связям З.Бабаханова, проректор по работе с предприятиями и организациями А.Шернаев, декан и заведующие кафедрой, учредитель компании «Caspian Capital» Эльхан Пашаев и генерал Директор Мамедхасанов Наик: «Состоялись трехсторонние встречи с участием генерального директора Аббасова Ильхома и главного технолога Садыкова Закира АО «Шампанское Узбекистана».
Согласно пункту 11 постановления Президента Республики Узбекистан PQ-260 от 08.03.2023 года приложения 3 «Дорожная карта по комплексному развитию виноградарства и винодельческой отрасли на 2023-2026 годы» студенты ТКТИ и шампанское Узбекистана выпускают Обсуждались такие вопросы, как организация краткосрочных стажировок сотрудников винодельческих предприятий на производственных предприятиях, занимающихся современным виноделием в Азербайджане, а также обучение инженеров на основе совместных программ.
По итогам встречи подписано соглашение о сотрудничестве между АО «Uzbekistan Champagne», Naiqin Co Tovuz-Baltia MMC.BAS и Ташкентским химико-технологическим институтом.
В сентябре-октябре планируется отправить студентов, изучающих виноградарство и виноделие, в Азербайджанскую Республику на стажировку.