Yig‘ilishda institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori B.N. Boborajabov, tegishli bo‘lim rahbarlari, fakultetlar Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari hamda tyutorlar ishtirok etdilar.
Yig‘ilish davomida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
1. “Dolzarb 90 kunlik” oyi doirasida amalga oshiriladigan vazifalarni samarali tashkil etish;
2. 2025/2026-o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha chora-tadbirlar;
3. Talabalar turar joylarini tayyorlash hamda ijaraga beriladigan xavfsiz va qulay xonadonlarni aniqlash bo‘yicha amaliy ishlarni kuchaytirish.
Yig’ilishda “Dolzarb 90 kun” doirasida amalga oshirilayotgan ma’naviy-ma’rifiy va ijtimoiy loyihalar, ayniqsa, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tashabbuslar muhokama qilindi. Tadbirlar doirasidagi faoliyatlarni faqat institut talabalari bilan cheklab qolmasdan, mahalla yoshlari, umumta'lim maktablarida ta'lim olayotgan o‘quvchilarni ham keng qamrab olish, ularda bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shundan so‘ng, Registrator ofisi direktori U.Kadirov tomonidan 149-sonli hukumat qarorida belgilangan vazifalarning institut miqyosida amalga oshirilishi yuzasidan batafsil axborot berildi. Jumladan, talabalarning ijtimoiy faolligini baholash maqsadida tashkil etilgan grant.tkti.uz platformasining funksional imkoniyatlari tanishtirildi.
Ushbu platforma orqali talabalar tomonidan amalga oshirilgan jamoat ishlari, ijtimoiy loyihalardagi ishtirok, fan, sport va madaniyat sohalaridagi yutuqlar muntazam qayd etilib, ijtimoiy faollik indeksi shakllantiriladi. Yig‘ilishda bu mexanizmning ochiqligi va adolatliligini ta’minlash yuzasidan bir qator taklif va fikrlar bildirildi.

В совещании приняли участие первый проректор по работе с молодёжью и духовно-просветительской работе института Б.Н. Бобораджабов, руководители профильных подразделений, заместители деканов факультетов по работе с молодёжью, преподаватели.
В ходе совещания были обсуждены следующие вопросы:
1. Эффективная организация работы в рамках месячника «Срочные 90 дней»;
2. Мероприятия по подготовке к 2025/2026 учебному году;
3. Усиление практической работы по подготовке студенческих общежитий и поиску безопасных и комфортных квартир для сдачи в аренду.
На совещании обсуждались духовно-просветительские и социальные проекты, реализуемые в рамках «Срочных 90 дней», в особенности инициативы, направленные на всестороннюю поддержку молодёжи. Особое внимание было уделено вопросам не ограничиваться деятельностью в рамках мероприятий только студентами института, а также широкому охвату молодёжи района и учащихся средних школ, а также организации их досуга содержательно.
Затем директор ЗАГСа У. Кадыров представил подробную информацию о ходе реализации задач, обозначенных в Постановлении Правительства № 149, на уровне института. В частности, были представлены функциональные возможности платформы grant.tkti.uz, созданной для оценки социальной активности студентов.
С помощью данной платформы регулярно ведется учет выполненных студентами общественных работ, участия в социальных проектах, достижений в сфере науки, спорта и культуры, а также формируется индекс социальной активности. На встрече был высказан ряд предложений и мнений по обеспечению открытости и справедливости данного механизма.
Данная встреча стала важным шагом на пути к дальнейшему совершенствованию образовательного процесса с учетом последовательности проводимых в институте реформ и интересов студентов.