Tadbir avvalida, tashrif buyurganlar tomonidan adib poyiga gullar qo'yilib, adibga ehtirom ko'rsatildi. Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti talabalari tomonidan bahru-bayt mushoiralar o‘tkazilib, diltortar kuy va qo‘shiqlar, she’riyatxonliklar ijro etildi.
Tadbirda so'z olganlar ikki elning suyukli adibi bo'lmish Ibroyim Yusupovning hayoti va ijodiga to'xtalib o'tib, uning she'rlari nafaqat bizning tilda balki qozoq🇰🇿, ukrain🇺🇦, belorus🇧🇾, gruzin🇬🇪, latısh🇱🇻, bolgar🇧🇬 tillariga ham tarjima qilinib suyib mutolaa qilinganini ta'kidlashdi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma'naviy ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich yakunlab berib, adib ijodiga bo'lgan qiziqishlarini so'ndirmaslikni adabiyot xalqining yuragi ekanligini ta'kidlab o'tdi. Institutning bosh binosida tashkil etilgan Ibroyim Yusupov muzeyiga barchani taklif etdi.

В начале мероприятия посетители отдали дань уважения писателю, возложив цветы к его ногам. Студенты Каракалпакского государственного университета имени Бердака провели мушойры бахру-байт, исполнили популярные мелодии и песни, декламировали стихи.
Спикеры мероприятия затронули жизнь и творчество любимого писателя двух стран Ибраима Юсупова, а его стихи есть не только на нашем языке, но и на казахском🇰🇿, украинском🇺🇦, белорусском🇧🇾, грузинском🇬 🇪, латышский🇱 Отметили, что оно также переведено на 🇻, болгарский 🇧🇬 языки и прочитано с удовольствием.
В завершение мероприятия первый проректор по делам молодежи и духовному просвещению Бобораджабов Бахадир Насриддинович подчеркнул, что сердце литераторов – не терять интереса к литературным произведениям. Он пригласил всех в музей Ибраима Юсупова, созданный в главном корпусе института.