Tadbir avvalida, tashrif buyurganlar tomonidan adib poyiga gullar qo'yilib, adibga ehtirom ko'rsatildi. Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti talabalari tomonidan bahru-bayt mushoiralar o‘tkazilib, diltortar kuy va qo‘shiqlar, she’riyatxonliklar ijro etildi.
Tadbirda so'z olganlar ikki elning suyukli adibi bo'lmish Ibroyim Yusupovning hayoti va ijodiga to'xtalib o'tib, uning she'rlari nafaqat bizning tilda balki qozoq🇰🇿, ukrain🇺🇦, belorus🇧🇾, gruzin🇬🇪, latısh🇱🇻, bolgar🇧🇬 tillariga ham tarjima qilinib suyib mutolaa qilinganini ta'kidlashdi.
Tadbirni Yoshlar masalalari va ma'naviy ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich yakunlab berib, adib ijodiga bo'lgan qiziqishlarini so'ndirmaslikni adabiyot xalqining yuragi ekanligini ta'kidlab o'tdi. Institutning bosh binosida tashkil etilgan Ibroyim Yusupov muzeyiga barchani taklif etdi.

At the beginning of the event, the visitors paid respect to the writer by placing flowers at his feet. Students of Karakalpak State University named after Berdak held bahru-bait mushoiras, performed popular tunes and songs, poetry recitations.
The speakers at the event touched on the life and work of Ibrayim Yusupov, the beloved writer of the two countries, and his poems are not only in our language, but also in Kazakh🇰🇿, Ukrainian🇺🇦, Belarusian🇧🇾, Georgian🇬🇪, Latvian🇱 They noted that it was also translated into 🇻, Bulgarian 🇧🇬 languages and read with pleasure.
Boborajabov Bahadir Nasriddinovich, the first vice-rector for youth affairs and spiritual education, concluded the event and emphasized that it is the heart of the people of literature not to lose their interest in literary works. He invited everyone to the Ibrayim Yusupov museum established in the main building of the institute.