Toshkent kimyo-texnologiya instituti jamoasi Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
2024-yilning 4-6—may kunlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining Axborot siyosati masalalari boʻyicha maslahatchisi, Matbuot kotibi — E.B.Abdulboqiyev, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i R.T.G‘oziyev, Talabalar kengashi raisi M.B.Jumanazarov va bir qancha iqtidorli talabalardan tashkil topgan jamoa Qoraqalpog'iston Respublikasiga O'zbekiston Qahramoni, O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, Berdaq nomidagi davlat mukofati laurati, poeziya yulduzi, xalqimizning yurak to'ridan joy egallagan takrorlanmas iste'dot egasi Ibroyim Yusupov tavalludining 95 yilligini keng nishonlash maqsadida tashrif amalga oshirildi.
Tashrif doirasida Ibroyim Yusupov nomidagi ijdo maktabida o'quvchi yoshlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ijod yo'nalishida olib borilayotgan faoliyat bilan yaqindan tanishildi hamda ushbu ijod maktabi o'quvchi yoshlariga institutimiz haqida ma'lumotlar berilib institutimizga o'qishga taklif etildi.
Tashrif doirasida institut jamoasi Berdaq nomidagi Qoraqlpoq davlat akademik-musiqiy teatrida Ibroyim Yusupov tavalludining 95 yilligiga bag'ishlangan "Qoraqalpoq poeziyasining so'nmas yulduzi" nomli adabiy-ma'rifiy tadbirida ishtirok etdilar.
Xabaringiz bor Moʻynoq tumanida Toshkent kimyo-texnologiya instituti bog‘lari yaratilib, Orol dengizining suvi qurigan tubida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari barpo etish, shu orqali hududda mavjud ekologik vaziyatlarni sog‘lomlashtirish, atrof-muhitni muhofaza qilish, aholining hayotiga salbiy ta’sirni yanada yumshatish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Orol dengizining qurigan tubida tuprog‘i turli darajada sho‘rlangan, suv tanqis sharoitda tuproq xossalarini yaxshilash hamda tuproq paydo bo‘lish jarayonini turli biopreparat-kompozitlar qo‘llab Toshkent kimyo-texnologiya instituti ilmiy-tajriba bog‘lari yaratildi. Bu bog‘larda kelgusida Orolning qurigan tubida sho‘rlanishning turli darajasi va tipiga chidamli o‘simliklar o‘stirishning innovatsion tadbirlari ishlab chiqiladi. Olinadigan natijalarning ahamiyati shundaki, Orolning qurigan tubidagi qumliklarda dastlabki tuproq paydo bo‘lish davrida namlik, fizik va kimyoviy xossalar yaxshilanadi, fermentlar, mikrorganizmlar faolligi tiklanadi.
Orol dengizining qurigan tubida TKTI ekspeditsiya jamoasi tomonidan dorivor o‘simliklarni ko‘paytirish va kelgusida ularni tarmoqlarda qo‘llash, tuz migratsiyasini kamaytirish, namlikdan maksimal foydalanish, quyosh nurlaridan saqlanish, tuproqning mikrobiologik va fermentativ faolligini oshirish, fizik va kimyoviy xossalarini yaxshilashga qaratilgan bir necha innovatsion texnologiyalar hamda dorivor oʻsimliklardan BFM ajratib olish borasida TKTI da qator ilmiy natijalar olindi.
Ana shunday ilmiy ishlar natijadorligini oshirish maqsadida Qoraqalpoq davlat universiteti bilan hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib borishda ilgʻor texnologiyalarni keng qamrovli jalb etish uchun kimyo, bioferment, bioorganik kimyoning tahlil fazalarini universitet ilmiy bazasida amalga oshirish yuzasidan bir qator kelishuvlarga erishildi.

2024 г. 4-6 мая кунлари Тошкентский кимё-технологический институт ректорининг Аксборот сийосати масалалари боъйича маслахатчиси, Матбуот котиби — Э.Б.Абдулбокиев, Ёшлар билан ишаш, ма'навият ва ма'рифат бо'лими бошлиги Р.Т.Г'о зиев, Талабалар кенгаши раиси М.Б.Джуманазаров ва бир ганча иктидорли талабалардан ташкил топган джамоа Каракалпогистон Республикасига Узбекистон Кахрамони, Узбекистон ва Коракалпогистон халк шойри, Бердак номидаги давлат мукофати лаурати, поэзия халкимиз, нинг юрак то'ридан радость эгаллаган такрорланмас исте'дот эгаси Иброим Юсупов таваллудининг 95 йиллигини кэн нишонлаш максадида ташриф амальга оширилди.
Ташриф доирасида Иброим Юсупов номидаги идждо мактабида о'кувчи йошлар учун яратилган шарт-шароитлар, иджод йоналишида олибоб борилайотган фаолият билан якиндан танишилди хамда ушбу иджод мактаби о'кувчи йшларига институтимиз хакида ма'лумотлар берилиб imizga o'qishga taklif etildi.
Ташриф доирасида институт джамоаси Бердак номидаги Коракльпок давлат академик-музыкальный театрида Иброим Юсупов таваллудининг 95 лет "Коракалпок поэзиясининг со'нмас юлдузи" номли адабий-ма'рифий тадбирида иштирок етдилар.
Как известно, в Мойнакском районе созданы сады Ташкентского химико-технологического института, а на высохшем дне Аральского моря созданы «зеленые покровы» - защитные леса, что позволило улучшить существующую экологическую обстановку в этом районе. охрана окружающей среды и защита жизни населения проводится большая работа по дальнейшему смягчению воздействия.
Ташкентский химико-технологический институт, на сухом дне Аральского моря, в почвах разной степени засоленности, в условиях водного дефицита, улучшение свойств почвы и процесса почвообразования с использованием различных биопрепаратов-композитов, экспериментальные сады Создан Ташкентский химико-технологический институт. В дальнейшем в этих садах будут развиваться инновационные мероприятия по выращиванию растений, устойчивых к разным уровням и типам засоления в условиях сухого дна острова. Значимость полученных результатов состоит в том, что в период первичного почвообразования в песчаных дюнах на сухом дне острова происходит улучшение влажности, физико-химических свойств, восстановление активности ферментов и микроорганизмов.
На высохшем дне Аральского моря экспедиционный состав ТКТИ провел ряд мероприятий, направленных на выведение лекарственных растений и их дальнейшее использование в сетях, снижение миграции солей, максимальное использование влаги, избегание солнечных лучей, повышение микробиологической и ферментативной активности растений. почвы и улучшения ее физико-химических свойств, в ТКТИ получен ряд научных результатов по инновационным технологиям извлечения БФМ из лекарственных растений.
В целях повышения эффективности подобных научных работ в сотрудничестве с Каракалпакским государственным университетом достигнут ряд договоренностей по внедрению аналитических этапов химии, биоферментов, биоорганической химии в научную базу университета, в целях всесторонне привлекать передовые технологии при проведении научных исследований.
В ходе экспедиций в ведомствах были организованы обсуждения полученных образцов и достигнутых результатов.