Toshkent kimyo-texnologiya instituti jamoasi Qoraqalpog'iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
2024-yilning 4-6—may kunlari Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining Axborot siyosati masalalari boʻyicha maslahatchisi, Matbuot kotibi — E.B.Abdulboqiyev, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i R.T.G‘oziyev, Talabalar kengashi raisi M.B.Jumanazarov va bir qancha iqtidorli talabalardan tashkil topgan jamoa Qoraqalpog'iston Respublikasiga O'zbekiston Qahramoni, O'zbekiston va Qoraqalpog'iston xalq shoiri, Berdaq nomidagi davlat mukofati laurati, poeziya yulduzi, xalqimizning yurak to'ridan joy egallagan takrorlanmas iste'dot egasi Ibroyim Yusupov tavalludining 95 yilligini keng nishonlash maqsadida tashrif amalga oshirildi.
Tashrif doirasida Ibroyim Yusupov nomidagi ijdo maktabida o'quvchi yoshlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ijod yo'nalishida olib borilayotgan faoliyat bilan yaqindan tanishildi hamda ushbu ijod maktabi o'quvchi yoshlariga institutimiz haqida ma'lumotlar berilib institutimizga o'qishga taklif etildi.
Tashrif doirasida institut jamoasi Berdaq nomidagi Qoraqlpoq davlat akademik-musiqiy teatrida Ibroyim Yusupov tavalludining 95 yilligiga bag'ishlangan "Qoraqalpoq poeziyasining so'nmas yulduzi" nomli adabiy-ma'rifiy tadbirida ishtirok etdilar.
Xabaringiz bor Moʻynoq tumanida Toshkent kimyo-texnologiya instituti bog‘lari yaratilib, Orol dengizining suvi qurigan tubida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlari barpo etish, shu orqali hududda mavjud ekologik vaziyatlarni sog‘lomlashtirish, atrof-muhitni muhofaza qilish, aholining hayotiga salbiy ta’sirni yanada yumshatish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Orol dengizining qurigan tubida tuprog‘i turli darajada sho‘rlangan, suv tanqis sharoitda tuproq xossalarini yaxshilash hamda tuproq paydo bo‘lish jarayonini turli biopreparat-kompozitlar qo‘llab Toshkent kimyo-texnologiya instituti ilmiy-tajriba bog‘lari yaratildi. Bu bog‘larda kelgusida Orolning qurigan tubida sho‘rlanishning turli darajasi va tipiga chidamli o‘simliklar o‘stirishning innovatsion tadbirlari ishlab chiqiladi. Olinadigan natijalarning ahamiyati shundaki, Orolning qurigan tubidagi qumliklarda dastlabki tuproq paydo bo‘lish davrida namlik, fizik va kimyoviy xossalar yaxshilanadi, fermentlar, mikrorganizmlar faolligi tiklanadi.
Orol dengizining qurigan tubida TKTI ekspeditsiya jamoasi tomonidan dorivor o‘simliklarni ko‘paytirish va kelgusida ularni tarmoqlarda qo‘llash, tuz migratsiyasini kamaytirish, namlikdan maksimal foydalanish, quyosh nurlaridan saqlanish, tuproqning mikrobiologik va fermentativ faolligini oshirish, fizik va kimyoviy xossalarini yaxshilashga qaratilgan bir necha innovatsion texnologiyalar hamda dorivor oʻsimliklardan BFM ajratib olish borasida TKTI da qator ilmiy natijalar olindi.
Ana shunday ilmiy ishlar natijadorligini oshirish maqsadida Qoraqalpoq davlat universiteti bilan hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib borishda ilgʻor texnologiyalarni keng qamrovli jalb etish uchun kimyo, bioferment, bioorganik kimyoning tahlil fazalarini universitet ilmiy bazasida amalga oshirish yuzasidan bir qator kelishuvlarga erishildi.

On May 4-6, 2024, Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Information Policy Advisor, Press Secretary - E.B. Abdulboqiyev, Head of the Department of Work with Youth, Spirituality and Enlightenment R.T. Ghaziyev, Student Council Chairman M.B. Jumanazarov and a team consisting of several talented students brought to the Republic of Karakalpakstan the Hero of Uzbekistan, People's Poet of Uzbekistan and Karakalpakstan, laureate of the state award named after Berdak, a star of poetry, an inimitable talent who has a place in the hearts of our people. The visit was made in order to celebrate the 95th birthday of the owner Ibrayim Yusupov.
Within the framework of the visit, the students of the creative school named after Ibrayim Yusupov were closely acquainted with the conditions created for the youth, the activities in the direction of creativity, and the students of this creative school were given information about our institution and invited to study at our institution.
As part of the visit, the team of the institute took part in the literary and educational event "The Unfading Star of Karakalpak Poetry" dedicated to the 95th anniversary of Ibrayim Yusupov's birth at the Karakalpak State Academic Musical Theater named after Berdak.
As you know, the gardens of the Tashkent Institute of Chemical Technology have been created in Moynaq district, and "green covers" - protective forests have been established on the dry bottom of the Aral Sea, thereby improving the existing ecological conditions in the area, protecting the environment, and protecting the life of the population. extensive work is being done to further mitigate the impact.
Tashkent Institute of Chemical Technology, in the dry bottom of the Aral Sea, the soil of different degrees of salinity, in the conditions of water scarcity, improvement of soil properties and the process of soil formation using various biopreparations-composites, experimental gardens of the Tashkent Institute of Chemical Technology were created . In the future, in these gardens, innovative activities will be developed to grow plants resistant to different levels and types of salinity in the dry bottom of the island. The significance of the obtained results is that during the period of initial soil formation in the sand dunes at the dry bottom of the island, moisture, physical and chemical properties are improved, and the activity of enzymes and microorganisms is restored.
In the dry bottom of the Aral Sea, the expedition team of TKTI carried out several activities aimed at breeding medicinal plants and their future use in networks, reducing salt migration, maximum use of moisture, avoiding sunlight, increasing the microbiological and enzymatic activity of the soil, and improving its physical and chemical properties. a number of scientific results were obtained at TKTI regarding innovative technologies and extraction of BFM from medicinal plants.
In order to increase the effectiveness of such scientific works, in cooperation with Karakalpak State University, a number of agreements have been reached regarding the implementation of the analytical phases of chemistry, bioenzymes, bioorganic chemistry in the scientific base of the university, in order to comprehensively involve advanced technologies in conducting scientific research.
During the expeditions, discussions were organized in the departments regarding the samples obtained and the results achieved.