2024-yilning 10-17-oktabr kunlari Vengriya davlat kotibining innovatsiyalar boʻyicha oʻrinbosari Bódis László boshchiligidagi delegatsiya amaliy tashrif bilan O'zbekistonda bo'lib turibdi. Delegatsiya tarkibida Vengriyaning Obuda universiteti rektori, Prof. Dr. Kovács Levente boshchiligidagi universitet jamoasi ham bor bo'lib, dastavval Toshkent kimyo-texnologiya institutiga tashrif buyurishdi. Shundan so'ng institut rektori B.Sh.Usmonov hamda Vengriyadan tashrif buyurgan delegatsiya Jizzax viloyatiga jo'nab ketishdi.
2024-yilning 11-oktabr sanasida Jizzax viloyati hokimligida Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Jizzax viloyati hokimi Ergash Saliyev, Turin politexnika universiteti rektori Olimjon Toʻychiyev, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Botir Usmonov va Vengriya davlat kotibining innovatsiyalar boʻyicha oʻrinbosari Bódis László boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Oʻz oʻrnida Vengriya delagatsiyasi rahbari Bódis László qabul uchun viloyat hokimiga minnatdorchilik bildirib, ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikni yuqori baholadi. Jizzax viloyati hokimligi hamda Vengriyaning Obuda universiteti oʻrtasida yuqori texnologiyalar sohasida qoʻshimcha innovatsion loyihalarni amalga oshirish boʻyicha ikki tomonlama muzokaralar, taqdimotlar boʻlib oʻtdi.
Vengriyaning Obuda universiteti rektori, Prof. Dr. Kovács Levente innovatsiya va ilm-fanda erishilgan yutuqlar va bu yoʻnalishda Vengriya tajribasini ommalashtirish, Jizzax viloyatidagi qator loyihalarni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanligi taʼkidlab oʻtdi.
Viloyat hokimligi hamrohligida Vengriyadan tashrif buyurgan mehmonlar Jizzax erkin iqtisodiy zonasidagi yirik ishlab chiqarish zavodlari BYD Uzbekistan Factory avtobomil zavodi va “Deya” brendi ostida mahsulot ishlab chiqarayotgan qandolat fabrikasi faoliyati bilan tanishdilar.
Tashrif davomida mehmonlar Jizzax shahridagi Kibersport arenasi, “Inno” innovatsion oʻquv ishlab chiqarish texnoparki hamda “Yangi Oʻzbekiston” massivini koʻzdan kechirishdi.
Jizzax viloyatiga amalga oshirilgan tashrif OAV nigohida.
Vengriyaning Obuda universiteti rektori professor Dr.Habil Levente Kovach boshchiligidagi delegatsiya Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filialiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida xorijlik delegatsiya filialning o'quv binolarini ko'zdan kechirib, texnoparklar faoliyati bilan yaqindan tanishdi.

On October 10-17, 2024, the delegation headed by Hungarian Deputy Secretary of State for Innovation Bódis László is on a practical visit to Uzbekistan. The rector of Obuda University of Hungary, Prof. Dr. There was also a university team led by Kovács Levente, who first visited the Tashkent Institute of Chemical Technology. After that, the rector of the institute B. Sh. Usmanov and the visiting delegation from Hungary left for Jizzakh region.
On October 11, 2024, a delegation led by the Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Ibrahim Abdurahmanov, the Hokim of the Jizzakh Region, Ergash Saliyev, the Rector of the Polytechnic University of Turin, Olimjon Toychiyev, the Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Botir Usmanov, and the Deputy State Secretary for Innovations of Hungary, Bódis László a meeting was held with the participation of
In his place, the head of the Hungarian delegation, Bódis László, thanked the governor of the region for the reception and highly appreciated the cooperation between the two countries. Bilateral negotiations and presentations on the implementation of additional innovative projects in the field of high technologies were held between the administration of Jizzakh region and Obuda University of Hungary.
Rector of Obuda University of Hungary, Prof. Dr. Kovács Levente noted that he is ready to popularize the achievements in innovation and science and the Hungarian experience in this direction, and to support a number of projects in the Jizzakh region.
The guests from Hungary, accompanied by the regional administration, got acquainted with the activities of the large production plants of the Jizzakh free economic zone, the BYD Uzbekistan Factory automobile plant and the confectionery factory producing products under the "Deya" brand.
During the visit, the guests visited the Cybersport arena in the city of Jizzakh, the "Inno" innovative educational production technology park and the "New Uzbekistan" massif.
The visit to Jizzakh region in the eyes of the media.
The delegation headed by Professor Dr. Habil Levente Kovach, rector of the Obuda University of Hungary, visited the Yangiyer branch of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
During the visit, the foreign delegation inspected the branch's educational buildings and got acquainted with the activities of the technology parks.