2024-yilning 10-17-oktabr kunlari Vengriya davlat kotibining innovatsiyalar boʻyicha oʻrinbosari Bódis László boshchiligidagi delegatsiya amaliy tashrif bilan O'zbekistonda bo'lib turibdi. Delegatsiya tarkibida Vengriyaning Obuda universiteti rektori, Prof. Dr. Kovács Levente boshchiligidagi universitet jamoasi ham bor bo'lib, dastavval Toshkent kimyo-texnologiya institutiga tashrif buyurishdi. Shundan so'ng institut rektori B.Sh.Usmonov hamda Vengriyadan tashrif buyurgan delegatsiya Jizzax viloyatiga jo'nab ketishdi.
2024-yilning 11-oktabr sanasida Jizzax viloyati hokimligida Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Jizzax viloyati hokimi Ergash Saliyev, Turin politexnika universiteti rektori Olimjon Toʻychiyev, Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Botir Usmonov va Vengriya davlat kotibining innovatsiyalar boʻyicha oʻrinbosari Bódis László boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Oʻz oʻrnida Vengriya delagatsiyasi rahbari Bódis László qabul uchun viloyat hokimiga minnatdorchilik bildirib, ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikni yuqori baholadi. Jizzax viloyati hokimligi hamda Vengriyaning Obuda universiteti oʻrtasida yuqori texnologiyalar sohasida qoʻshimcha innovatsion loyihalarni amalga oshirish boʻyicha ikki tomonlama muzokaralar, taqdimotlar boʻlib oʻtdi.
Vengriyaning Obuda universiteti rektori, Prof. Dr. Kovács Levente innovatsiya va ilm-fanda erishilgan yutuqlar va bu yoʻnalishda Vengriya tajribasini ommalashtirish, Jizzax viloyatidagi qator loyihalarni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanligi taʼkidlab oʻtdi.
Viloyat hokimligi hamrohligida Vengriyadan tashrif buyurgan mehmonlar Jizzax erkin iqtisodiy zonasidagi yirik ishlab chiqarish zavodlari BYD Uzbekistan Factory avtobomil zavodi va “Deya” brendi ostida mahsulot ishlab chiqarayotgan qandolat fabrikasi faoliyati bilan tanishdilar.
Tashrif davomida mehmonlar Jizzax shahridagi Kibersport arenasi, “Inno” innovatsion oʻquv ishlab chiqarish texnoparki hamda “Yangi Oʻzbekiston” massivini koʻzdan kechirishdi.
Jizzax viloyatiga amalga oshirilgan tashrif OAV nigohida.
Vengriyaning Obuda universiteti rektori professor Dr.Habil Levente Kovach boshchiligidagi delegatsiya Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filialiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida xorijlik delegatsiya filialning o'quv binolarini ko'zdan kechirib, texnoparklar faoliyati bilan yaqindan tanishdi.

10-17 октября 2024 года делегация во главе с заместителем государственного секретаря Венгрии по инновациям Бодисом Ласло находится с практическим визитом в Узбекистане. Ректор Венгерского университета Обуда проф. Доктор Была также университетская команда под руководством Ковача Левенте, которая впервые посетила Ташкентский химико-технологический институт. После этого ректор института Б.Ш. Усманов и визитная делегация из Венгрии отправились в Джизакскую область.
11 октября 2024 года состоялась делегация во главе с Министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Ибрагимом Абдурахмановым, Хокимом Джизакской области Эргашем Салиевым, ректором Туринского политехнического университета, Олимжоном Тойчиевым, ректором Ташкентского института. химической технологии Ботиром Усмановым и заместителем государственного секретаря по инновациям Венгрии Бодисом Ласло состоялась встреча с участием
Вместо него глава венгерской делегации Бодис Ласло поблагодарил губернатора региона за прием и высоко оценил сотрудничество между двумя странами. Между администрацией Джизакской области и Венгерским университетом Обуда состоялись двусторонние переговоры и презентации по реализации дополнительных инновационных проектов в сфере высоких технологий.
Ректор Венгерского университета Обуда, проф. Доктор Ковач Левенте отметил, что готов популяризировать достижения в области инноваций и науки и венгерский опыт в этом направлении, а также поддержать ряд проектов в Джизакской области.
Гости из Венгрии в сопровождении администрации области ознакомились с деятельностью крупных производственных предприятий СЭЗ «Джизак», автомобильного завода BYD Uzbekistan Factory и кондитерской фабрики, выпускающей продукцию под брендом «Дея».
В ходе визита гости посетили Киберспортивную арену в городе Джизак, инновационно-образовательно-производственный технопарк «Инно» и массив «Новый Узбекистан».
Визит в Джизакскую область глазами СМИ.
Делегация во главе с ректором Венгерского университета Обуды профессором доктором Хабилем Левенте Ковачем посетила Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института.
В ходе визита иностранная делегация осмотрела учебные корпуса филиала, ознакомилась с деятельностью технопарков.