2023 yilning 8 may kuni Toshkent kimyo texnologiya institutida Tomsk Politexnika universiteti Kimyo va Biomeditsina ilmiy maktabi direktori Trusova Marina Yevgenyevna hamda O‘zkimyosanoati AJ yetakchi mutaxassisi bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda TKTI rektori B.Sh.Usmonov, Korxonalar va taʼlim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektori A.N.Shernayev, Xorijiy oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikdagi qo‘shma taʼlim dasturlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘lim boshlig‘i o‘rinbosari L.S.Razakovalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvda asosan kimyoviy texnologiya, mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish, texnologik mashina va jihozlar, biotexnologiya yo‘nalishlarida Toshkent kimyo-texnologiya instituti olimlari bilan hamkorlikda ilmiy tadqiqot ishlari, ilmiy loyihalarni tayyorlash, professor – o‘qituvchilar stajirovkalarini tashkil etish hamda muhandislik maktablarini tashkil etish bo‘yicha fikr almashildi.

8 мая 2023 года состоялась встреча с директором Научной школы химии и биомедицины Томского политехнического университета Трусовой Мариной Евгеньевной и ведущим специалистом АО «Узкимёсаноати» Ташкентского химико-технологического института.
В совещании приняли участие ректор ТКТИ Б.Ш.Усманов, проректор по работе с предприятиями и образовательными учреждениями А.Н.Шернаев и заместитель начальника отдела координации совместных образовательных программ по сотрудничеству с зарубежными высшими учебными заведениями Л.С.Разакова.
На совещании в основном научно-исследовательские работы, подготовка научных проектов, организация профессорско-преподавательских стажировок и инженерных школ совместно с учеными Ташкентского химико-технологического института в областях химической технологии, производства минеральных удобрений, технологических машин и оборудования и биотехнологии, состоялся обмен мнениями по организации.