Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Qoraqalpog‘iston Respublikasining Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonunning 35 yilligi nishonlandi
2024-yil 29-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutining Oziq-ovqat va vinochilik texnologiyalari fakulteti hamda Neft va gaz texnologiyalari fakultetlari tomonidan “Qoraqalpog‘iston Respublikasining Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilinganining 35 yilligi munosabati bilan Adiblar xiyobonida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
Tadbir Adiblar xiyobonida joylashgan o‘zbek va qoraqalpoq xalqining atoqli shoirlari – O‘zbekiston va Qoraqalpog‘iston xalq shoiri Ibroyim Yusupov hamda Berdaq haykallari poyida boshlandi. Ushbu muhim ma’naviy-madaniy tadbirda talabalar shoirlarning hayoti va ijodi haqida ma’lumotlarga ega bo‘lishdi, ularning asarlarida ifodalangan milliy g‘urur va til masalalariga oid fikrlarni tahlil qilishdi.
Tadbir davomida talabalarga davlat tili masalasiga oid dolzarb masalalar, adabiy merosni o‘rganishning zarurati va tilni rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Ushbu tadbir talaba-yoshlarning ona tiliga bo‘lgan hurmatini oshirish va milliy qadriyatlarni yanada chuqur anglashlariga xizmat qildi.
Shundan so‘ng, talaba-yoshlar O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida davom etgan tadbirda qatnashib, adabiyot va madaniyatga bag‘ishlangan suhbatlarda ishtirok etishdi.

29 ноября 2024 года, по случаю 35-летия принятия Закона «О государственном языке Республики Каракалпакстан» факультетом технологий пищевой и виноделия и факультетом технологий нефти и газа Ташкентского института химической технологии на проспекте Адиблар Проведено духовно-просветительское мероприятие.
Мероприятие началось у подножия статуй известных поэтов узбекского и каракалпакского народов – народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана Ибраима Юсупова и Бердака, расположенных на проспекте Адиблар. На этом важном духовно-культурном мероприятии студенты получили информацию о жизни и творчестве поэтов, проанализировали идеи национальной гордости и языковые проблемы, выраженные в их произведениях.
В ходе мероприятия студентам была предоставлена подробная информация об актуальных вопросах, связанных с вопросом государственного языка, необходимости изучения литературного наследия, а также мерах, направленных на развитие языка. Данное мероприятие послужило повышению уважения студентов к родному языку и углублению понимания ими национальных ценностей.
После этого студенты приняли участие в мероприятии, проведенном в Союзе писателей Узбекистана, и приняли участие в беседах о литературе и культуре.