Ma’lumki, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 12-avgust kungi PQ-4805-sonli Qarori bilan Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Toshkent Olmazor tumanidagi 28-sonli umumta’lim maktabi bilan hamkorlik aloqalari yo’lga qo’yilgan.
Ushbu Qarorda belgilangan vazifalarni amalga oshirish yuzasidan joriy yilning 14-noyabr kuni Toshkent kimyo-texnologiya instituti Kimyoviy injiniring fakulteti "Kimyo" kafedrasi professor-o’qituvchilarining Toshkent shahar Olmazor tumanidagi 28-sonli umumta’lim maktabiga navbatdagi tashrifi bo’lib o’tdi.
Tadbirda fakultet dekan o'rinbosari N.Zulyarova, "Kimyo" kafedrasi mudiri A. Nabiyev, professor-o’qituvchilar O.Mamajonov, T.Olimov, "Kimyo" to'garagi rahbari Z. Eshbo'riyeva, institut faol talabalari, 28-sonli maktabning o’qituvchilari hamda tabiiy fanlarga qiziquvchi faol o’quvchilar ishtirok etdi.
Dastlab "Kimyo" kafedrasi mudiri A.Nabiyev so’zga chiqib, institut haqida, oliy ta’lim muassasasi tomonidan bugungi kunda olib borilayotgan ishlar to’g’risida axborot berdi. Tadbir davomida kafedra dotsenti O.Mamajonov, tadbir ishtirokchilariga institutning tuzilmasi, o’quv-ilmiy faoliyati va imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot beruvchi maxsus videorolik namoyish qilindi.
Tadbir davomida Kimyoviy injiniring fakultetida tashkil etilgan "Kimyo " to'garagi rahbari Z.Eshbo'riyeva tomonidan maktab o'quvchilari uchun "Qiziqarli laboratoriya" namoyish etildi.
Bundan tashqari institut faol talabalari tomonidan maktab o'quvchilari uchun "Zakovat" intellektual o'yini o'tkazildi.
Zakovat" intellektual o’yinini o’tkazishdan asosiy maqsad, o’quvchilarni bo’sh vaqtini mazmunli tashkil etish, do’stona muhitni yaratish, aqliy salohiyatini oshirish va jamoa bilan ishlash ko’nikmasini shakllantirishdan iborat.

Известно, что Постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-4805 от 12 августа 2020 года установлены отношения сотрудничества с Ташкентским химико-технологическим институтом и общеобразовательной школой № 28 Алмазорского района города Ташкента. .
14 ноября текущего года профессора и преподаватели кафедры «Химия» химико-технологического факультета Ташкентского химико-технологического института посетили среднюю школу №28 Алмазорского района города Ташкента в связи с реализацией поставленных задач. указанных в настоящем Постановлении.
На мероприятии присутствовали заместитель декана факультета Н.Зулярова, заведующий кафедрой «Химия» А.Набиев, профессора и преподаватели О.Мамаджонов, Т.Олимов, руководитель кружка «Химия» З.Эшбориева, активные студенты института, 28 – приняли участие преподаватели школы и активные студенты, интересующиеся естественными науками.
Сначала с речью выступил заведующий кафедрой «Химия» А.Набиев, который дал информацию об институте, работе, которую сегодня проводит вуз. В ходе мероприятия доцент кафедры О.Мамаджонов участникам мероприятия был продемонстрирован специальный видеоролик, дающий подробную информацию о структуре, образовательной и научной деятельности и возможностях института.
В ходе мероприятия руководитель кружка «Химия», организованного на химико-технологическом факультете З.Эшбориева, продемонстрировала «Интересную лабораторию» для школьников.
Кроме того, активными студентами института была проведена интеллектуальная игра «Заковат» для школьников.
Основная цель интеллектуальной игры «Заковат» – содержательно организовать свободное время учащихся, создать дружелюбную атмосферу, повысить их интеллектуальный потенциал, сформировать умение работать в команде.