2024-yilning 28-oktabr sanasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti va O‘zbekistonda ShHT Xalq diplomatiyasi markazi bilan hamkorlikda «ShHT davlatlarida kreativ iqtisodiyot: tajriba va o‘zaro hamkorlik istiqbollari» xalqaro seminari hamda iqtidorli talabalar o'rtasida “Kreativ startaplar” tanlovi bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati, professor-o'qituvchilari, xalqaro darajadagi olimlar, xorijiy mehmonlar, fakultet dekanlari hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Dastavval xorijiy professorlar Lee Geun-Seong(Koreya), Samanian Baghersad Nargiz Bizhan(Eron), Mohammad Nezamabadi Seyedeh Samira(Eron), Calvo Gomez Octavio Alberto(Meksika), Levetskiy Ivan Adamovich(Belarusiya) hamda O'zbekistondan Odil Abduraxmonovlarning ilmiy ma'ruzalari tinglandi.
Bu kabi tadbirlar kreativ iqtisodiyot sohasida tajriba almashish, yangi g'oyalarni rivojlantirish va xalqlar o'rtasida hamkorlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.
Seminar davomida, mutaxassislar kreativ iqtisodiyotning innovatsion imkoniyatlari va ularni amalga oshirishdagi strategiyalar haqida fikr almashdilar. Ilmiy ma'ruza qilgan barcha professor-o'qituvchilar rektorning sertifikati bilan taqdirlandilar.
«ShHT davlatlarida kreativ iqtisodiyot: tajriba va o‘zaro hamkorlik istiqbollari» xalqaro seminari doirasida iqtidorli talabalar o'rtasida “Kreativ startaplar” tanlovi bo'lib o'tdi.
Unda 18 nafar iqtidorli talabalar o'zlarining startap loyihalari taqdimotlari bilan ishtirok etishdi. Hakamlar hay'ati ularning loyihalari va taqdimotlarini baholab bordilar. Tanlov nizomiga ko’ra, eng yaxshi g'oyalar mukofotlanishi belgilangan. Albatta, bu kabi e’tirof yoshlarning innovatsion yechimlar yaratishiga rag'bat beradi. Kreativ startaplar nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy muammolarni hal qilishda muhim vosita sanaladi balki, mamlakat rivojiga ham ijobiy ta'sir ko'rsatadi.
Toshkent kimyo-texnologiya institutida «ShHT davlatlarida kreativ iqtisodiyot: tajriba va o‘zaro hamkorlik istiqbollari» xalqaro seminari bo'lib o'tdi.
Kunning ikkinchi yarmida ShHT davlatlaridan faxriy mehmonlar tashrif buyurdi. Jumladan ShHTning O'zbekistondagi jamoatchilik diplomatsiyasi markazi direktori, Yevroosiyo va Afrika xalqlari assambleyasi Bosh kengashi raisi, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Millatlararo munosabatlar bo'yicha kengash a'zosi, Qozog'istonda Fuqarolik Alyansi prezidenti, Qozog'istondagi "Xalq diplomatiyasi markazi" korporativ jamg'armasi rahbari, "Qirg'iziston diplomatlari" uyushmasi raisi, Pokiston Tinchlik va Diplimatik tadqiqotlar instituti ijrochi direktori, Tagor xalqaro maktabining hind tili bo'limi boshlig'i, Xalqaro madaniyat diplomatiya instituti boshqaruvi raisi, O'zbekistonning Turkiyadagi Madaniyat, birdamlik va hamkorlik jamiyati raisi hamda Eron Islom Respublikasi vakillari ishtirok etishdi.
Seminar Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevichning kirish so'zi bilan boshlandi. Institutimiz rektori kreativ iqtisodiyotning muhimligi, uning mamlakat iqtisodiyotiga ta'siri va ShHT davlatlari o'rtasida o'zaro hamkorlik istiqbollari haqida so'z yuritdi.
Seminar davomida ShHT davlatlaridan tashrif buyurgan mehmonlar bugungi bo'lib o'tgan «ShHT davlatlarida kreativ iqtisodiyot: tajriba va o‘zaro hamkorlik istiqbollari» xalqaro seminari haqida o'z fikr mulohazalarini bayon etib, barcha ishtirokchilarga tabrik yo'lladilar.
Jumladan ShHTning O'zbekistondagi jamoatchilik diplomatsiyasi markazi direktori, Yevroosiyo va Afrika xalqlari assambleyasi Bosh kengashi raisi, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Millatlararo munosabatlar bo'yicha kengash a'zosi, Qozog'istonda Fuqarolik Alyansi prezidenti, Qozog'istondagi "Xalq diplomatiyasi markazi" korporativ jamg'armasi rahbari, "Qirg'iziston diplomatlari" uyushmasi raisi, Pokiston Tinchlik va Diplimatik tadqiqotlar instituti ijrochi direktori, Tagor xalqaro maktabining hind tili bo'limi boshlig'i, Xalqaro madaniyat diplomatiya instituti boshqaruvi raisi, O'zbekistonning Turkiyadagi Madaniyat, birdamlik va hamkorlik jamiyati raisi hamda Eron Islom Respublikasi vakillari so'zga chiqdilar.
«ShHT davlatlarida kreativ iqtisodiyot: tajriba va o‘zaro hamkorlik istiqbollari» xalqaro seminari doirasida iqtidorli talabalar o'rtasida o'tkazilgan “Kreativ startaplar” tanlovi g'oliblari taqdirlandilar.
Tanlov natijalariga ko'ra 1-o'rinni Toshkent kimyo-texnologiya instituti talabasi Zahro Abilqosimova, 2-o'rinni institut bitiruvchisi Davron Rashidov, 3-o'rinni institut bitiruvchisi Javlon Holovlar qo'lga kiritdilar. G'oliblarga ShHTning O'zbekistondagi jamoatchilik diplomatsiyasi markazining direktori hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektorining diplomlari va qimmatbaho sovg'alari topshirildi.
Bu kabi tadbirlar mamlakatimizda ijodiy fikrlashni rivojlantirish, yoshlarni innovatsiyalarga jalb qilish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish maqsadida o'tkazilmoqda. Kreativ iqtisodiyot, shubhasiz, mamlakatimiz iqtisodiy va madaniy rivojlanishida muhim vosita bo'lib xizmat qiladi.

The international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects of mutual cooperation" and the competition "Creative startups" among talented students were held at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
On October 28, 2024, in cooperation with the Tashkent Institute of Chemical Technology and the SCO Public Diplomacy Center, the international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects for mutual cooperation" and the competition "Creative startups" among talented students will be held in Uzbekistan. took place.
It was attended by the leadership of the Tashkent Institute of Chemical Technology, professors and teachers, scientists of international level, foreign guests, faculty deans and students.
First, the scientific support of foreign professors Lee Geun-Seong (Korea), Samanian Baghersad Nargiz Bizhan (Iran), Mohammad Nezamabadi Seyedeh Samira (Iran), Calvo Gomez Octavio Alberto (Mexico), Levetsky Ivan Adamovich (Belarus) and Adil Abdurakhmanov from Uzbekistan prayers were heard.
Such events serve to exchange experience in the field of creative economy, develop new ideas and strengthen cooperation between nations.
During the seminar, experts discussed the innovative possibilities of the creative economy and strategies for their implementation. All professors who gave scientific lectures were awarded with a certificate from the rector.
"Creative startups" competition was held among talented students within the framework of the international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects for mutual cooperation".
18 talented students participated in it with presentations of their startup projects. The jury evaluated their projects and presentations. According to the contest rules, the best ideas will be awarded. Of course, such recognition encourages young people to create innovative solutions. Creative start-ups are not only an important tool for solving economic and social problems, but also have a positive impact on the development of the country.
The international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects of mutual cooperation" was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology.
In the afternoon, honored guests from SCO countries visited. Including the Director of the Public Diplomacy Center of the SCO in Uzbekistan, the Chairman of the General Council of the Assembly of Eurasian and African Peoples, a member of the Council on International Relations under the President of the Russian Federation, the President of the Civil Alliance in Kazakhstan, the "Center of People's Diplomacy" corporate group in Kazakhstan head of the army, chairman of the "Diplomats of Kyrgyzstan" association, executive director of the Pakistan Institute of Peace and Diplomatic Studies, head of the Indian language department of the Tagore International School, chairman of the board of the International Institute of Cultural Diplomacy, Culture, Solidarity and Cooperation of Uzbekistan in Turkey the chairman of the society and representatives of the Islamic Republic of Iran took part.
The seminar started with the introduction of Usmanov Botir Shukurillaevich, rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology. The rector of our institute spoke about the importance of the creative economy, its impact on the country's economy, and the prospects for mutual cooperation between the SCO countries.
During the seminar, guests from the SCO countries expressed their opinions about the international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects of mutual cooperation" held today and congratulated all the participants.
Including the Director of the Public Diplomacy Center of the SCO in Uzbekistan, the Chairman of the General Council of the Assembly of Eurasian and African Peoples, a member of the Council on International Relations under the President of the Russian Federation, the President of the Civil Alliance in Kazakhstan, the "Center of People's Diplomacy" corporate group in Kazakhstan head of the army, chairman of the "Diplomats of Kyrgyzstan" association, executive director of the Pakistan Institute of Peace and Diplomatic Studies, head of the Indian language department of the Tagore International School, chairman of the board of the International Institute of Cultural Diplomacy, Culture, Solidarity and Cooperation of Uzbekistan in Turkey the chairman of the society and representatives of the Islamic Republic of Iran spoke.
The winners of the "Creative startups" competition held among talented students within the framework of the international seminar "Creative economy in the SCO countries: experience and prospects for mutual cooperation" were awarded.
According to the results of the competition, Zahro Abilgosimova, a student of the Tashkent Institute of Chemical Technology, won the 2nd place, Davron Rashidov, a graduate of the institute, and Javlon Holovov, a graduate of the institute, won the 3rd place. The winners received diplomas and valuable gifts from the director of the SCO Public Diplomacy Center in Uzbekistan and the rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology.
Such events are held in our country in order to develop creative thinking, attract young people to innovations and strengthen international cooperation. Creative economy undoubtedly serves as an important tool in the economic and cultural development of our country.