2024-yilning 8-iyun sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida professor-o'qituvchilar uchrashuvi bo'lib o'tdi. Ochiq muloqot shaklida bo'lib o'tgan ushbu uchrashuvda prorektorlar, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo'lim boshliqlari va professor-o'qituvchilar ishtirok etishdi.
Dastavval institut rektori B.Sh.Usmonov va Akademik faoliyat va registrator boshqarmasi boshligʻi U.R.Kadirov "2024/2025 oʻquv yili uchun oʻquv-uslubiy hujjatlarni ishlab chiqish va yangi oʻquv yiliga tayyorgarlikni tashkil etish toʻgʻrisida"gi taqdimoti bilan ishtirok etdi.
"2023/2024 oʻquv yili yakunlari bo‘yicha professor-o‘qituvchilar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi va shaxsiy ish rejasi ijrosini taxlilini hamda kafedralardagi professor-o‘qituvchi lavozimlariga tanlovlarni tashkil etish to‘g‘risida" Inson resurslarini rivojlantirish bo‘limi boshligʻi R.I.Mirsamikova ma'lumotlar berib o'tdi, shuningdek Akademik faoliyat va registrator boshqarmasi boshligʻi U.R.Kadirov "Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024/2025-oʻquv yili uchun qabul jarayonlarini tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilishi lozim boʻlgan vazifalar toʻgʻrisida" ma'lumot berdi.
O‘zbekiston Respublikasining “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun mohiyati tushuntirildi.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlari bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov. so'zga chiqib O‘zbekiston Respublikasining “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun mohiyati, jumladan Pedagogning kasbiy faoliyati amalga oshirilishini ta’minlash, Pedagogning huquqlari, Pedagogning majburiyatlari, Pedagogning mehnatiga haq to‘lash, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik va boshqa masalalar yuzasidan yig'ilganlarga yetkazildi.

8 июня 2024 года в Ташкентском химико-технологическом институте под руководством ректора Ботира Шукуриллаевича Усманова состоялось профессорско-преподавательское собрание. В встрече, прошедшей в форме открытого диалога, приняли участие проректоры, деканы факультетов, заведующие кафедрами, заведующие кафедрами и преподаватели.
Сначала с презентацией «О разработке учебно-методических документов на 2024/2025 учебный год и организации подготовки к 2024/2025 учебному году и организации подготовки к новый учебный год».
«Об анализе выполнения трудового договора и личного плана работы, заключенных с профессорами и преподавателями по итогам 2023/2024 учебного года, и организации конкурсов на должности профессоров и преподавателей кафедр» Информацию предоставила отдел развития человеческих ресурсов Мирсамикова Р.И., а также начальник отдела академической деятельности и регистратора Кадыров У.Р. дал информацию о «задачах, которые предстоит реализовать в организации и проведении процесса приема на 2024/2025 учебный год в Ташкентском университете». Химико-технологический институт».
Разъяснена суть Закона Республики Узбекистан «О статусе педагога».
На встрече присутствовал первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Б. Н. Бобораджабов. говоря о сути Закона Республики Узбекистан «О статусе педагога», в том числе об обеспечении профессиональной деятельности педагога, правах педагога, обязанностях педагога, оплате труда педагога, На совещании были вынесены статус ответственности педагога за нарушение законодательства и другие вопросы.
В ходе встречи участники получили подробные ответы на интересующие вопросы от руководства института.