2024-yilning 8-iyun sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida rektori Usmonov Botir Shukurillayevich boshchiligida professor-o'qituvchilar uchrashuvi bo'lib o'tdi. Ochiq muloqot shaklida bo'lib o'tgan ushbu uchrashuvda prorektorlar, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo'lim boshliqlari va professor-o'qituvchilar ishtirok etishdi.
Dastavval institut rektori B.Sh.Usmonov va Akademik faoliyat va registrator boshqarmasi boshligʻi U.R.Kadirov "2024/2025 oʻquv yili uchun oʻquv-uslubiy hujjatlarni ishlab chiqish va yangi oʻquv yiliga tayyorgarlikni tashkil etish toʻgʻrisida"gi taqdimoti bilan ishtirok etdi.
"2023/2024 oʻquv yili yakunlari bo‘yicha professor-o‘qituvchilar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi va shaxsiy ish rejasi ijrosini taxlilini hamda kafedralardagi professor-o‘qituvchi lavozimlariga tanlovlarni tashkil etish to‘g‘risida" Inson resurslarini rivojlantirish bo‘limi boshligʻi R.I.Mirsamikova ma'lumotlar berib o'tdi, shuningdek Akademik faoliyat va registrator boshqarmasi boshligʻi U.R.Kadirov "Toshkent kimyo-texnologiya institutida 2024/2025-oʻquv yili uchun qabul jarayonlarini tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilishi lozim boʻlgan vazifalar toʻgʻrisida" ma'lumot berdi.
O‘zbekiston Respublikasining “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun mohiyati tushuntirildi.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlari bo'yicha birinchi prorektor B.N.Boborajabov. so'zga chiqib O‘zbekiston Respublikasining “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun mohiyati, jumladan Pedagogning kasbiy faoliyati amalga oshirilishini ta’minlash, Pedagogning huquqlari, Pedagogning majburiyatlari, Pedagogning mehnatiga haq to‘lash, Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik va boshqa masalalar yuzasidan yig'ilganlarga yetkazildi.

On June 8, 2024, a professor-teacher meeting was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology under the leadership of Rector Botir Shukurillaevich Usmanov. Vice-rectors, faculty deans, heads of departments, heads of departments and professors took part in this meeting held in the form of an open dialogue.
First, the rector of the institute B.Sh.Usmanov and the head of the academic activity and registrar's department U.R.Kadirov participated with their presentation "On the development of educational and methodical documents for the 2024/2025 academic year and organization of preparations for the new academic year."
"On the analysis of the implementation of the labor contract and personal work plan concluded with professors and teachers at the end of the 2023/2024 academic year, and the organization of competitions for the positions of professors and teachers in the departments" Head of the Department of Human Resources Development R.I. Mirsamikova gave information, as well as the head of the academic activity and registrar's department U.R. Kadyrov gave information about "tasks to be implemented in the organization and conduct of admission processes for the academic year 2024/2025 at the Tashkent Institute of Chemical Technology."
The essence of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the Status of the Pedagogue" was explained.
B. N. Boborajabov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs, attended the meeting. speaking about the essence of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the Status of the Pedagogue", including ensuring the professional activity of the Pedagogue, the rights of the Pedagogue, the obligations of the Pedagogue, payment for the work of the Pedagogue, the status of the Pedagogue responsibility for violation of the legislation and other issues were brought to the meeting.
During the meeting, the participants received detailed answers to their questions from the management of the institute.