2024-yilning 22-23-aprel kunlari Toshkent kimyo-texnologiya institutida “Toshkent 3-zamonaviy bilimlar Kongressi” bo'lib o'tmoqda. Unda institut rahbariyati, professor-o'qituvchilari, xorijiy hamkorlar hamda talabalar ishtirok etishdi.
Kongressni Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich kirish so'zi bilan ochib berdi. Kongress Toshkent kimyo-texnologiya instituti, Gruziya texnika universiteti, Gruziya fan va texnologiya assosiatsiyasi, Qirg‘iz Respublikasi O‘sh davlat universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti, Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti, Samarqand davlat arxitektura va qurilish universiteti hamda Turkiyaning IKSAD hamkorligida o‘tkazilmoqda. Shuningdek Kongressda O’zbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Gruziya, Qirg’iziston, Qozog’iston, Ruminiya, Morokko, Iroq, Ukraina, Bangladesh, Vetnam hamda Rossiya kabi xorijiy davlatlarning ilmy-fan vakillari ishtirok etishdi.
Bugungi Kongressni o‘tkazishdan maqsad – kimyo, matematika, muhandislik ishi, tabiiy fanlar, veterinariya va qishloq xo‘jalik fanlari, transport, arxitektura, medisina, sport, iqtisodiyot, ijtimoiy va gumanitar fanlar, xoreografiya, sanat, madaniyat sohalaridagi yutuqlar, innovatsiyalar, ta’lim sifatini yuqori bosqichga olib chiqishda ushbu fanlar bo‘yicha oliy o‘quv yurtlarida erishilayotgan yutuqlarni ko‘rsatish, muammolarni xalqaro miqyosda muhokama etish. Zamonaviy bilim sohalaridagi dolzarb masalalar bo‘yicha ilmiy faoliyatda erishilgan salmoqli natijalarni targ‘ib qilish va ushbu sohalarni yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan, ilmiy asoslangan hulosalar ishlab chiqish anjumanning asosiy vazifasi hisoblanadi.
Bu yilgi kongress avvalgilaridan shunisi bilan farq qiladiki, IKSAD bilan hamkorligimiz yanada mustahkamlangani sari chet el universitetlarining O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlariga qiziqishi ortib bormoqda va ilmiy hamkorligimiz geografiyasi ham kengaymoqda. Gruziya davlatidan Fan va texnologiya assosiatsiyasi hamda Gruziya texnika universiteti vakillarining mamlakatimizga tashrif buyurishi buning isbotidir.

On April 22-23, 2024, the "Tashkent 3rd Congress of Modern Knowledge" will be held at the Tashkent Institute of Chemical Technology. The management of the institute, professors and teachers, foreign partners and students took part in it.
Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology Usmanov Botir Shukurillaevich opened the congress with an introductory speech. Congress Tashkent Institute of Chemical Technology, Technical University of Georgia, Association of Science and Technology of Georgia, Osh State University of the Kyrgyz Republic, Tashkent State Technical University named after Islam Karimov, Karakalpak State University named after Berdak, Tashkent State Pedagogical University named after Nizami, Samarkand State is held in cooperation with the University of Architecture and Construction and IKSAD of Turkey. The Congress was also attended by scientific representatives of foreign countries such as Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Georgia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Romania, Morocco, Iraq, Ukraine, Bangladesh, Vietnam and Russia.
The purpose of holding today's Congress is achievements, innovations in the fields of chemistry, mathematics, engineering, natural sciences, veterinary and agricultural sciences, transport, architecture, medicine, sports, economy, social and humanitarian sciences, choreography, art, culture, to show the progress achieved in higher educational institutions in these subjects in bringing the quality of education to a higher level, to discuss the problems at the international level. The main task of the conference is to promote the significant results achieved in scientific activity on current issues in the fields of modern knowledge and to develop scientifically based conclusions aimed at the further development of these fields.
This year's congress differs from the previous ones in that, as our cooperation with IKSAD is further strengthened, the interest of foreign universities in higher educational institutions of Uzbekistan is increasing, and the geography of our scientific cooperation is also expanding. The visit of the representatives of the Association of Science and Technology of Georgia and the Technical University of Georgia to our country is a proof of this.
A group of professors of the Tashkent Institute of Chemical Technology was awarded the DIPLOMA "For their contribution to the education of young scientists" by the Technical University of Georgia.
The visiting guests were also given souvenirs on behalf of the management of our institute.
The opening part of the "Tashkent 3rd Congress of Modern Knowledge" was completed and it was time for the artistic part.
In the artistic part of the "Tashkent 3rd Congress of Modern Knowledge" melodious songs embodying the traditions and national values of the Uzbek nation were played and conveyed to the visiting foreign guests.