Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori B.Sh.Usmonovning 2023-yil 10-apreldagi “2022-2023 o‘quv yilining kuzgi va bahorgi semestrlarida o‘qishini ko‘chirish, qayta tiklash va kusrdan kursga qolgan talabalarni fanlar farqi hamda akademik qarzdorlik fanlarini qayta o‘zlashtirish bo‘yicha tushuntirish ishlarini olib borish to‘g‘risida”gi 5-sonli farmoyishiga asosan 2022-2023 o‘quv yilining kuzgi va bahorgi semestrlarida o‘qishini ko‘chirgan, qayta tiklagan va kusrdan kursga qolgan hamda fanlardan akademik qarzdor bo‘lgan talabalarni fanlardan farqini hamda akademik qarzdor fanlarini o‘zlashtirishtirishlari uchun qayta o‘qish tashkil etish tartiblarini tushuntirish maqsadida institutning barcha guruh sardorlari va tyutorlariga quyidagi tasdiqlangan jadval asosida fakultetlar kesimida qisqa muddatli seminar-treninglar boʻlib oʻtdi.
Seminar-treninglarda ma’ruzachi sifatida Akademik faoliyat va registrator boshqarmasi boshlig‘i U.Kadirov, Talabalar registratsiyasi va akademik mobillikni muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i D.Raximov va bosh mutaxassisi R.Ismatov hamda Ma’lumotlar bazasi bo‘limi bosh mutaxassis Sh.Berdiyevlar qatnashdilar.
Institutning xar bir fakulteti binosini maʼruza zallarida bo‘lib o‘tgan seminar-treninglarda 500 dan ortiq guruh sardorlari va faol talabalar hamda tyutorlar, shuningdek, fakultet dekanlari, dekan o‘rinbosarlari, bir qator professor-oʻqituvchilar qatnashdilar. Seminarda kredit-modul tizimida oʻquv jarayonini rejalashtirish va tashkil etish, Hemis dasturida ishlash, talabalar mustaqil ravishda o‘zining GPA-ko‘rsatkichlarini hisoblashi tartibi, yozgi va qishgi semestrlarda qayta o‘qishni tashkil etish qoidalari, kredit-modul tizimida talabalar oʻzlashtirishini baholash tizimilari hamda talabalarni o‘qishini ko‘chirish, qayta tiklash va o‘qishdan chetlashtirish tartibi to‘g‘risida batafsil ma‘lumotlar berildi.
Amaliy va interfaol muloqot shaklida o‘tgan seminar davomida maruzachilar OTMda kredit-modul tizimida akademik qarzdor talabalarga o‘qishini tashkil etishda shu paytgacha uchragan qiyinchilik va muammolar xususida ham muloqot qilishdi. Mavjud muammolar darajasiga qarab, ularning yechimi bo‘yicha takliflar bildirildi.
Seminar-treninglarda tinglovchilar oʻzlarining fikr-mulohazalari va savol-javoblari bilan faol qatnashdilar. Tinglovchilar tadbir davomida kredit-modul tizimida akademik qarzdor talabalarga o‘qishni tashkil qilish va boshqa ko‘plab savollariga ma’ruzachilardan aniq javoblarni oldilar.

Rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology B. Sh. Usmanov to Order No. 5 "On Conducting Explanatory Work on Mastering" in the fall and spring semesters of the 2022-2023 academic year, students who have moved, restored, and are in academic debt from subjects short-term seminar-training sessions were held for all group captains and tutors of the institute in order to explain the differences between the subjects and the procedures for organizing re-study for the students to master the academic subjects.
The head of the Academic Activities and Registrar's Office U. Kadyrov, the head of the Student Registration and Academic Mobility Coordination Department D. Rakhimov and chief specialist R. Ismatov and the chief specialist of the Database Department were speakers at the seminars and trainings. Sh. Berdiyev participated.
More than 500 group leaders and active students and tutors, as well as faculty deans, deputy deans, and a number of professors-teachers participated in the seminar-training held in the lecture halls of each faculty building of the institute. Planning and organization of the educational process in the credit-module system at the seminar, working in the Hemis program, the procedure for students to independently calculate their GPA-indicators, rules for organizing re-education in the summer and winter semesters, systems for evaluating students' learning in the credit-module system and detailed information on the procedure for transferring, restoring and expelling students from their studies.
During the seminar, which took place in the form of practical and interactive dialogue, the Maruz participants discussed the difficulties and problems they have encountered so far in organizing the study of academically indebted students in the credit-module system at the Higher Education Institution. Depending on the level of existing problems, proposals were made for their solution.
The audience actively participated in the training seminars with their comments and questions. During the event, the listeners received clear answers from the speakers regarding the organization of studies for students with academic debt in the credit-module system and many other questions.