Toshkent kimyo-texnologiya instituti “O‘zbek tili va professional ta'lim” kafedrasi dotsenti G.N.Tavaldiyeva 2023-yil 9-13-noyabr kunlari Qirg‘iz Respublikasi O‘sh Davlat universitetida filologiya ta'limi sohasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish va tajriba almashish maqsadida xizmat safarida bo‘ldi.
G.N.Tavaldiyeva Toshkent kimyo-texnologiya institutining O‘shDU bilan xalqaro aloqalar bo‘yicha koordinatori sifatida institutimiz xalqaro hamkorligi doirasida berilgan topshirig‘i yuzasidan 9-noyabr kuni O‘shDU Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Abduvaliyev Abdigani Osmonovich bilan suhbatlashdi hamda ikki oliy o‘quv yurti o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha tuziladigan Memorandumni tasdiqlash uchun topshirdi.
Shu bilan birga, G.N.Tavaldieva “Science Uzbekistan” Turkiya-O‘zbekiston xalqaro ilmiy hamkorlik loyihasi bo‘yicha O‘shDU Ilmiy ishlar prorektori Arapbayev Ruslanbek Nurmamatovich bilan suhbatlashdi. U 2024-yil mart oyida TKTI da o‘tkaziladigan “3-xalqaro Zamonaviy bilimlar Kongressi”da O‘shDUni hamkor OTM sifatida qatnashishiga kelishdi. Shu bilan birga, R.N.Arapbayev O‘shDUning hozirda Rossiya ilmiy iqtiboslar indeksi (RINS) da indekslanib borayotgan, tabiiy, gumanitar, iqtisodiy, ijtimoiy va boshqa fanlar sohasidagi maqolalarni chop etuvchi xalqaro ko‘p tarmoqli “O‘shDU xabarlari” («Vestnik OshGU») jurnali haqida ma'lumot berdi.
Jurnalning qishloq xo‘jaligi sohasida: agronomiya, veterinariya va zootexnika masalalari; Filologiya masalalari; Sharqshunoslik masalalari; tarix masalalari; Huquq masalalari; Kimyo, biologiya, geografiya fanlari masalalari; Matematika, fizika, texnika fanlari masalalari; Pedagogika, psixologiya masalalari; Iqtisodiyot masalalari; Tibbiyot masalalari bo‘yicha alohida-alohida sonlari nashrdan chiqariladi va tegishli sohalaridagi ilmiy ishlarning asosiy natijalari sifatli va o‘z vaqtida yoritiladi. R.N.Arapbaev o‘z so‘zida ikki O‘TM professor-o‘qituvchilarining ilmiy ishlariga iqtibos darajasini oshirishda OshDU ilmiy jurnalidan ham foydalanish mumkinligini ta'kidladi.
Jurnalda chop etilgan maqolalar metama'lumotlari CrossRef-da ro‘yxatdan o‘tadi va har bir muallifning maqolasiga DOI - raqamli obyekt identifikatori tayinlanadi va u iqtibos, havolalar va elektron hujjatlarga kirish uchun ishlatiladi. Jurnal materiallarining elektron versiyalari jurnal.oshsu.kg/index.php/vestnik, www.e-library.ru saytlarida ochiq holda joylashtiriladi.
Shundan so‘ng Tavaldiyeva G.N. O‘shDUning Filologiya fakultetiga tashrif buyurib, u yerda Rus filologiyasi fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori, professor G.A.Madmarova, “Rus tili va adabiyotini o‘qitish metodikasi” kafedrasi mudiri N.X.Bekmuxamedova, Qirg‘iz filologiyasi va jurnalistikasi fakulteti dekani filologiya fanlari nomzodi, dotsent N.O.Turganbayev, fakultetlararo “Qirg‘iz tili” kafedrasi mudiri dotsent Z.J.Karazakovalar bilan sohaga oid hamkorlik, til o‘qitish bo‘yicha tajriba almashish to‘g‘risida suhbatlashdi. 2018-yil 6-aprelda “Kыrgыz tili ilimi”, “Методика обучения русского языка и литературы” hamda “Практический курс русского языка и культуры речи” kafedralari bilan tuzilgan hamkorlik maqsadlarini yanada kengaytirish va rivojlantirish uchun aniq rejalar tuzildi.
G.Tavaldieva O‘shDUning Qirg‘iz filologiyasi va jurnalistikasi fakulteti qoshida ochilgan “O‘zbek tili va adabiyoti” markaziga ham tashrif buyurdi, u yerda olib borilayotgan ishlar bilan tanishdi hamda kelajakda markaz bilan ham aloqalarni yo‘lga qo‘yish uchun kelishildi.

Тавалдиева Г.Н., доцент кафедры «Узбекский язык и профессиональное образование» Ташкентского химико-технологического института, 9-13 ноября 2023 года в ОшГУ КР для развития взаимного сотрудничества в сфере филологического образования и поехали в командировку по обмену опытом.
9 ноября Г.Н.Тавалдиева провела беседу с заведующим отделом международных связей ОГУ Абдувалиевым Абдигани Осмоновичем по поводу ее назначения на должность координатора международных связей Ташкентского химико-технологического института при ОГУ и передала Меморандум о сотрудничестве между учебным заведением по одобрение.
В то же время Г.Н.Тавалдиева побеседовала с Арапбаевым Русланбеком Нурмаматовичем, проректором по научной работе ОшДУ о проекте международного научного сотрудничества Турции и Узбекистана «Наука Узбекистана». Он согласился принять участие в «3-м Международном конгрессе современных знаний», который пройдет в ТКТИ в марте 2024 года, в качестве вуза-партнера. В то же время Р.Н.Арапбаев в настоящее время индексируется в Российском индексе научного цитирования (РИНС), международном многопрофильном издании «Новости ОшДУ» («Вестник ОшГУ»), публикующем статьи в областях естественной, гуманитарной, экономической, социальной и другие науки.») дал информацию о журнале.
В аграрном секторе журнала: вопросы агрономии, ветеринарии и зоотехники; Вопросы филологии; Вопросы востоковедения; вопросы истории; Правовые вопросы; Проблемы химии, биологии, географии; Проблемы математики, физики, технических наук; Вопросы педагогики, психологии; Экономические вопросы; Публикуются отдельные выпуски по вопросам медицины, своевременно и качественно освещаются основные результаты научных работ по соответствующим направлениям. В своем выступлении Р.Н.Арапбаев отметил, что с помощью научного журнала ОшГУ можно повысить уровень цитируемости научных работ профессоров и преподавателей двух вузов.
Метаданные статей, публикуемых в журнале, регистрируются в CrossRef, а каждой статье автора присваивается DOI — цифровой идентификатор объекта, который используется для цитирования, ссылок и доступа к электронным документам. Электронные версии материалов журнала открыто размещаются на сайтах jurnal.oshsu.kg/index.php/vestnik, www.e-library.ru.
После этого Тавалдиева Г.Н. Посещение филологического факультета ОГУ, где декан факультета русской филологии, доктор филологических наук, профессор Г.А.Мадмарова, заведующая кафедрой «Методика преподавания русского языка и литературы» Н.Х.Бекмухамедова, декан факультета Кыргызская филология и журналистика, кандидат филологических наук, доцент Н.О.Турганбаев побеседовал с заведующим межфакультетской кафедрой «Кыргызский язык» доцентом З.Ж.Каразаковалар о сотрудничестве в сфере, обмене опытом преподавания языков. 6 апреля 2018 года составлены конкретные планы по дальнейшему расширению и развитию целей сотрудничества, установленных с кафедрами «Кыргызское языковое образование», «Методика обучения русского языка и литературы» и «Практический курс русского языка и культуры речи».
Г.Тавалдиева также посетила центр «Узбекский язык и литература», открытый при факультете кыргызской филологии и журналистики ОшГУ, ознакомилась с проводимой там работой и договорилась установить отношения с центром в будущем.