Xabaringiz bor Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Mudofaa, Ichki ishlar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda Yoshlar siyosati va sport vazirliklarining qoʻshma qaroriga asosan Toshkent kimyo-texnologiya institutida "Qalqon" jamoatchilik guruhi tashkil etilgan edi.
Hozirda "Qalqon" jamoatchilik guruhi profilaktika inspektorlari bilan hamkorligida o'z faoliyatlarini tizimli ravishda amalga oshirib kelmoqda.
Bunda, talabalarni harbiy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, jamoat tartibini saqlashga ko'maklashish, jinoyatchilikka qarshi kurashish va oliy ta'lim muassasalarida ijtimoiy-ma'naviy muhitni barqarorlashtirishga ko'maklashish ustuvor vazifa etib belgilangan.

Как известно, на основании совместного решения Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерства обороны, МВД, Национальной гвардии Республики Узбекистан, Министерства молодежи Политика и спорт, в Ташкентском химико-технологическом институте создана общественная группа «Щит».
В настоящее время общественная группа «Калкан» планомерно осуществляет свою деятельность во взаимодействии с инспекторами по профилактике.
В связи с этим в качестве приоритетных задач определены воспитание студентов в духе военного патриотизма, содействие поддержанию общественного порядка, борьбе с преступностью, содействие стабилизации социально-духовной среды в высших учебных заведениях.