Toshkent kimyo-texnologiya instituti delegatsiyasi - institut rektori prof. B.Usmonov, prorektor prof. Z.Babaxonova va matbuot kotibi E.Abdulboqiev Sekesfexervar shahridagi Obuda universitetining Alba Regia texnika fakultetida 2023 yil 18 may kuni bo‘ldi. Fakultet dekani prof. Dyordji Dyorok va Markaziy Osiyo universitetlari bilan hamkorlik bo‘yicha koordinatori, Dual ta’lim direktori Monika Pogatsnik fakultetdagi ta’lim va ilmiy ishlar, yangi qurilayotgan “Mechatronika Technologiyasi and Innovation Park Székesfehérvár” loyihasi bilan O‘zbekiston delegatsiyasini yaqindan tanishtirdi.
Obuda universiteti Alba Regia texnika fakulteti 2014-yil 1-iyulda Sekesfexervarda joylashgan ikkita oliy taʼlim institutining qoʻshilishi natijasida tashkil etilgan. Bundan buyon Muhandislik instituti va Geoinformatika instituti ikkita sobiq institutning vorisi sifatida faoliyat yuritadi. Muhandislik instituti elektronika, informatika, mexatronika, texnika va texnik-iqtisodiy fanlar bo'yicha muhandislikning chegaradosh sohalarida uzoq vaqtdan beri shakllangan ta'lim an'analari va professional tajribasiga ega.
Obuda universitetining Alba Regia texnika fakulteti quyidagi kurslarda ish joyida integratsiyalashgan (dual ta'lim shakli) ta'lim dasturlarini taklif qiladi: elektrotexnika muhandisi, informatika muhandisi, erni o'rganish va yer tuzish bo'yicha muhandis, mexanik muhandis va texnik muhandis. Institut tasqiqotlari va mahalliy sanoat tarmoqlari biznes ma'lumotlarini boshqarish, tarmoq axborot texnologiyalari muhandisi, geoinformatika muhandislari va sanoat robototexnika muhandislari, shuningdek, aniq qishloq xo'jaligi muhandislari uchun kurslar bilan o'rnatilgan aloqalardan foydalangan holda turli xil aspirantura kurslarini taklif qiladi. Tadqiqot ishlari mahalliy atrof-muhitga ta'sir ko'rsatishga harakat qilmoqda, tadqiqot faoliyati quyidagi yo'nalishlarni o'z ichiga oladi: Sanoat 4.0, Robototexnika, Ma'lumotlarni tahlil qilish va ma'lumotlarni qazib olish, Biznes informatika, Fotogrammetriya va masofadan zondlash, Geoinformatika, Keyingi geofanlar va boshqa ko'plab. Fakultet yiliga oʻrtacha 100 ta ilmiy nashrga obuna boʻladi (ulardan 20 tasi ixtisoslashtirilgan jurnallarda, 5 tasi nufuzli jurnallarda, D1/Q1/Q2).
Maʼlumot uchun Obuda universiteti Times Higher Education (THE) 2023 reytingida dunyoning eng yaxshi 1200 ta oliy taʼlim muassasalari qatoridan joy olgan. Yangi e'lon qilingan THE ma'lumotlariga ko'ra, reytingga Vengriyaning 13 ta universiteti kiritilgan. Obuda universiteti Semmelweis universiteti, ELTE va Debretsen universitetidan keyin Vengriyadagi eng yaxshi texnik oliy ta'lim muassasasi hisoblanadi.
Times Higher Education World University Rankings 2023 roʻyxati 104 mamlakat va mintaqadagi 1799 ta universitetni oʻz ichiga oladi. U to'rtta yo'nalish bo'yicha muassasalarni baholovchi o'n uchta samaradorlik ko'rsatkichlariga asoslanadi: o'qitish, tadqiqot, bilimlarni uzatish va xalqaro istiqbol.
Kun davomida Obuda universiteti rektori prof. Levente Kovach va Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori prof. Botir Usmonov uchrashuvlari tashkil etildi. Universitet rahbarlari mashinasozlik, mexatronika, texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish sohalarida kelgusi tadqiqot va akademik hamkorlikni muhokama qildilar. Avvalroq, 2023-yil 24-aprel kuni professor Levente Kovachga O‘zbekiston bilan ilm-fan va oliy ta’lim sohasida yuqori darajadagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasini inobatga olgan holda Toshkent kimyo-texnologiya institutining “Faxriy professor” unvoni berilgan edi. Diplomni institut rektori Botir Usmonov O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida tantanali ravishda topshirdi.
Obuda universiteti Vengriyadagi yetakchi texnik oliy taʼlim muassasasiga aylanish uchun koʻp ishlarni amalga oshirdi, deya qoʻshimcha qildi rektor L.Kovach. Ta’lim sifatini oshirish bilan bir qatorda ilmiy-tadqiqot va ishlab chiqarish aloqalarini mustahkamlashga ham katta e’tibor qaratildi. Rektor Kovachning ta’kidlashicha, bu yilgi muhim yutuq mamlakatda abituriyentlar soni umumiy qisqarganiga qaramay, Obuda universitetida talabalar soni ortgani bo‘ldi. Óbuda universiteti taraqqiyotidagi yana bir muhim omil akademik malakaga ega bo'lgan xodimlar sonining sezilarli darajada ko'payishi bo'ldi.

Делегация Ташкентского химико-технологического института во главе с ректором Б.Усмоновым посетила Технический факультет Alba Regia Университета Обуда в Секешфехерваре
Делегация Ташкентского химико-технологического института во главе с ректором института проф. Б.Усмоновым, проректором проф. З.Бабахановой и пресс-секретарем Э.Абдулбокиев посетили Технический факультет Альба Регия Университета Обуда в городе Секешфехервар. Делегацию встретили декан факультета проф. Герогий Георок и координатор по сотрудничеству с университетами Центральной Азии, директор офиса дуального образования Моника Погацник.
undefined
Технический факультет Альба-Региа Университета Обуда был создан 1 июля 2014 года в результате слияния двух высших учебных заведений Секешфехервара. Отныне Инженерный институт и Институт геоинформатики действуют как преемники двух бывших институтов. Инженерный институт гордится своими многолетними образовательными традициями и профессиональным опытом в пограничных областях инженерии в области электроники, информатики, мехатроники, технических и технико-экономических наук.
undefinedundefined
Технический факультет Альба-Региа Университета Обуда предлагает программы на получение степени с интегрированным обучением на рабочем месте (форма дуального образования) по следующим курсам: инженер-электрик, инженер-информатик, инженер-геодезист и землеустроитель, инженер-механик и инженер-техник.
Институт предлагает различные курсы последипломного образования, используя исследования и установившиеся связи с местными отраслями управления бизнес-информацией, инженерами сетевых информационных технологий, инженерами геоинформатики и курсы для инженеров промышленной робототехники, а также инженеров точного земледелия. Исследовательская работа направлена на то, чтобы повлиять на местную окружающую среду, исследовательская деятельность охватывает следующие области: Индустрия 4.0, робототехника, анализ данных и интеллектуальный анализ данных, бизнес-информатика, фотограмметрия и дистанционное зондирование, геоинформатика, дополнительные геонауки и многие другие.
Для информации Университет Обуда входит в число 1200 лучших высших учебных заведений мира в рейтинге TimesHigher Education (THE) 2023. Согласно недавно опубликованным данным THE, в рейтинг вошли 13 венгерских университетов. Университет Обуда является лучшим техническим высшим учебным заведением в Венгрии после Университета Земмельвайса, ELTE и Университета Дебрецена.
Список Times HigherEducation WorldUniversity Rankings 2023 включает 1799 университетов из 104 стран и регионов. Он основан на тринадцати показателях эффективности, которые оценивают учреждения в четырех областях: обучение, исследования, передача знаний и международные перспективы.
Встречи между ректором Университета Обуда проф. д-ром Левенте Ковач и ректором Ташкентского химико-технологического института проф. Ботиром Усмоновым был организованы в этот день. Руководители вузов обсудили будущее научно-исследовательское и академическое сотрудничество в области машиностроения, мехатроники, автоматизации технологических процессов. Ранее, 24 апреля 2023 года, профессор Левенте Ковач был удостоен в г. Ташкенте звания «Почетного профессора» Ташкентского химико-технологического института за вклад в развитие на высоком уровне сотрудничества в области науки и высшего образования с Узбекистаном.
Университет Обуда многое сделал для того, чтобы стать ведущим техническим высшим учебным заведением Венгрии, добавил ректор Л.Ковач. Помимо повышения качества образования, большое внимание уделяется укреплению научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и производственных отношений. Ректор Ковач сказал, что важным достижением этого года стало увеличение числа студентов, несмотря на общее снижение числа абитуриентов в стране. Еще одним важным фактором прогресса Университета Обуда было значительное увеличение числа сотрудников с академической квалификацией.