Toshkent kimyo-texnologiya instituti delegatsiyasi - institut rektori prof. B.Usmonov, prorektor prof. Z.Babaxonova va matbuot kotibi E.Abdulboqiev Sekesfexervar shahridagi Obuda universitetining Alba Regia texnika fakultetida 2023 yil 18 may kuni bo‘ldi. Fakultet dekani prof. Dyordji Dyorok va Markaziy Osiyo universitetlari bilan hamkorlik bo‘yicha koordinatori, Dual ta’lim direktori Monika Pogatsnik fakultetdagi ta’lim va ilmiy ishlar, yangi qurilayotgan “Mechatronika Technologiyasi and Innovation Park Székesfehérvár” loyihasi bilan O‘zbekiston delegatsiyasini yaqindan tanishtirdi.
Obuda universiteti Alba Regia texnika fakulteti 2014-yil 1-iyulda Sekesfexervarda joylashgan ikkita oliy taʼlim institutining qoʻshilishi natijasida tashkil etilgan. Bundan buyon Muhandislik instituti va Geoinformatika instituti ikkita sobiq institutning vorisi sifatida faoliyat yuritadi. Muhandislik instituti elektronika, informatika, mexatronika, texnika va texnik-iqtisodiy fanlar bo'yicha muhandislikning chegaradosh sohalarida uzoq vaqtdan beri shakllangan ta'lim an'analari va professional tajribasiga ega.
Obuda universitetining Alba Regia texnika fakulteti quyidagi kurslarda ish joyida integratsiyalashgan (dual ta'lim shakli) ta'lim dasturlarini taklif qiladi: elektrotexnika muhandisi, informatika muhandisi, erni o'rganish va yer tuzish bo'yicha muhandis, mexanik muhandis va texnik muhandis. Institut tasqiqotlari va mahalliy sanoat tarmoqlari biznes ma'lumotlarini boshqarish, tarmoq axborot texnologiyalari muhandisi, geoinformatika muhandislari va sanoat robototexnika muhandislari, shuningdek, aniq qishloq xo'jaligi muhandislari uchun kurslar bilan o'rnatilgan aloqalardan foydalangan holda turli xil aspirantura kurslarini taklif qiladi. Tadqiqot ishlari mahalliy atrof-muhitga ta'sir ko'rsatishga harakat qilmoqda, tadqiqot faoliyati quyidagi yo'nalishlarni o'z ichiga oladi: Sanoat 4.0, Robototexnika, Ma'lumotlarni tahlil qilish va ma'lumotlarni qazib olish, Biznes informatika, Fotogrammetriya va masofadan zondlash, Geoinformatika, Keyingi geofanlar va boshqa ko'plab. Fakultet yiliga oʻrtacha 100 ta ilmiy nashrga obuna boʻladi (ulardan 20 tasi ixtisoslashtirilgan jurnallarda, 5 tasi nufuzli jurnallarda, D1/Q1/Q2).
Maʼlumot uchun Obuda universiteti Times Higher Education (THE) 2023 reytingida dunyoning eng yaxshi 1200 ta oliy taʼlim muassasalari qatoridan joy olgan. Yangi e'lon qilingan THE ma'lumotlariga ko'ra, reytingga Vengriyaning 13 ta universiteti kiritilgan. Obuda universiteti Semmelweis universiteti, ELTE va Debretsen universitetidan keyin Vengriyadagi eng yaxshi texnik oliy ta'lim muassasasi hisoblanadi.
Times Higher Education World University Rankings 2023 roʻyxati 104 mamlakat va mintaqadagi 1799 ta universitetni oʻz ichiga oladi. U to'rtta yo'nalish bo'yicha muassasalarni baholovchi o'n uchta samaradorlik ko'rsatkichlariga asoslanadi: o'qitish, tadqiqot, bilimlarni uzatish va xalqaro istiqbol.
Kun davomida Obuda universiteti rektori prof. Levente Kovach va Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori prof. Botir Usmonov uchrashuvlari tashkil etildi. Universitet rahbarlari mashinasozlik, mexatronika, texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish sohalarida kelgusi tadqiqot va akademik hamkorlikni muhokama qildilar. Avvalroq, 2023-yil 24-aprel kuni professor Levente Kovachga O‘zbekiston bilan ilm-fan va oliy ta’lim sohasida yuqori darajadagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasini inobatga olgan holda Toshkent kimyo-texnologiya institutining “Faxriy professor” unvoni berilgan edi. Diplomni institut rektori Botir Usmonov O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligida tantanali ravishda topshirdi.
Obuda universiteti Vengriyadagi yetakchi texnik oliy taʼlim muassasasiga aylanish uchun koʻp ishlarni amalga oshirdi, deya qoʻshimcha qildi rektor L.Kovach. Ta’lim sifatini oshirish bilan bir qatorda ilmiy-tadqiqot va ishlab chiqarish aloqalarini mustahkamlashga ham katta e’tibor qaratildi. Rektor Kovachning ta’kidlashicha, bu yilgi muhim yutuq mamlakatda abituriyentlar soni umumiy qisqarganiga qaramay, Obuda universitetida talabalar soni ortgani bo‘ldi. Óbuda universiteti taraqqiyotidagi yana bir muhim omil akademik malakaga ega bo'lgan xodimlar sonining sezilarli darajada ko'payishi bo'ldi.

Delegation of Tashkent Institute of Chemical technology visited Alba Regia Technical Faculty of Obuda University at Szekesfehervar
Delegation of Tashkent Institute of Chemical technology with Rector of institute prof. B.Usmonov, Vice-rector prof. Z.Babakhanova and press secretary E.Abdulboqiev visited Alba Regia Technical Faculty of Obuda University at Szekesfehervar city. Delegation was hosted by Dean of the Faculty Prof. Dr. Gyorgy Gyorok and coordinator for cooperation with Central Asia universities, Director of the Dual Coordination Office M. Pogatsnik. Delegation visited the Faculty newly renovated educational buildings, as well as mechatronics labs, the project of Mechatronics Technology and Innovation Parks Székesfehérvár was introduced by Dean of the Faculty Prof. Dr. Gyorgy Gyorok.
undefined
Alba Regia Technical Faculty, Obuda University was established on July 1st, 2014, as a result of a merger between two Szekesfehervar-based higher educational institutes. Henceforth the Institute of Engineering and the Institute of Geoinformatics operate as the successors of two former institutes. The Institute of Engineering prides itself for its long-established educational traditions and professional experience in the border areas of engineering in electronics, informatics, mechatronics,technical and technical-economic sciences.
The Alba Regia Technical Faculty of Obuda University offers degree programs with an integrated on-the job training (dual education form) in the following courses: electrical engineer, informatics engineer, land surveying and land management engineer, mechanical engineer, and technical engineer.
Institute offers a variety of postgraduate courses using research and established connections to local industries business information management, network information technology engineer, engineers of geoinformatics and courses for industrial robotics engineers as well as precision farming engineers. Research work is trying to impact the local environment, the research activity covers the following areas: Industry 4.0, Robotics, Data Analysis and Data Mining, Business Informatics, Photogrammetry and Remote Sensing, Geoinformatics, Further Geosciences and many more. The faculty subscribes to an average of 100 scientific publications per year (20 of them in specialist journals, 5 in prestigious journals, D1 / Q1 /Q2).
For information Obuda University is ranked among the world's top 1200 higher education institutions in the Times Higher Education (THE) 2023 ranking. According to the newly published THE data, 13 Hungarian universities have been included in the ranking. Óbuda University is the best technical higher education institution in Hungary, following Semmelweis University, ELTE and the University of Debrecen.
The Times Higher Education World University Rankings 2023 list includes 1799 universities from 104 countries and regions. It is based on thirteen performance indicators that assesses institutions in four areas: teaching, research, knowledge transfer and international outlook.
Meetings between Rector of Obuda University Prof. Dr. Levente Kovács and Rector of Tashkent Institute of Chemical technology prof. Botir Usmonov was organized during this day. Leaders of universities discussed future research and academic cooperation in mechanical engineering, mechatronics, automation of processes areas. Previously, on April 27, 2023, Prof. Levente Kovach was awarded the title of Honorary professor of the Tashkent Institute of Chemical Technology for his contribution to the development of high-level cooperation in the field of science and higher education with Uzbekistan.
undefined Obuda University has done a lot to become a leading institution of technical higher education in Hungary, the Rector L.Kovach added. In addition to raising the quality of education, great emphasis has placed on strengthening research & development and industrial relations. Rector Kovacs said that an important achievement of this year was the student number increase, despite the overall decrease in the number of applicants in the country. Another important factor in Óbuda University's progress was the significant increase in the number of staff with academic qualifications.