Toshkent kimyo-texnologiya institutining Talabalar turar joyida kafedra kunlari munosabati bilan Xotin-qizlar kengashi raisi G.Sh.Aripova, “O’zbek tili va professional ta’lim” kafedrasi katta o’qituvchilari A.A.Axmedova va M.R.Tadjibayevalar Talabalar turar joyidaga tashrif buyurishdi. Talabalar turar joyida faollar zalida to’plangan talalabalarga G.Sh.Aripova tomonidan “WOMEN IN STEM va Global ayollar nonushtasi (GWB)” haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, gender tengligi yo’lidagi to’siqlarni bartaraf etish uchun barcha jinsdagi odamlarning faol tarmog’ini yaratish masalalari gapirib o’tildi.
“O’zbek tili va professional ta’lim” kafedrasi katta o’qituvchilari A.A.Axmedova, M.R.Tadjibayeva va A.A.Boboevlar tomonidan “Fan va ta’limni rivojlantirishda yoshlarning roli” mavzusida suhbat tashkil etildi. Fan va ta’limni rivojlantirishda yoshlarning o’rni va roli beqiyosligi, avvalo savodxonlik masalasiga jiddiy e’tibor qaratish lozimligi, o’z sohasi bo’yicha yetuk mutaxassis bo’lib yetishishda umumkasbiy va mutaxassislik fanlarini chuqur o’rganishi muhimligi aytildi. Shuningdek, ta’lim, texnologiya, muhandislik, matematika, kimyo sohasida ayollarni rolini kuchaytirish lozimligi, hamda jamiyatda olima ayollarning ham o’rni beqiyos ekanligi haqida ta’kidlab o’tildi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Xotin-qizlar kengashi raisi G.Sh.Aripova boshchiligida qizlar bo‘limi nazorat qilindi. Xususan, talaba qizlar xonalarining saranjomligi, oshxonaning orastaligi, yuvinish xonalarining tozaligi, “Tikuvchilik” xonasi ham ko‘zdan kechirildi. Talaba qizlarga uy tutish bo‘yicha tavsiyalar berildi.

В связи с днями кафедры председатель женсовета Г.Ш.Арипова, старшие преподаватели кафедры «Узбекский язык и профессиональное образование» А.А.Ахмедова и М.Р.Таджибаева посетили студенческое общежитие Ташкентского химико-технологического института. Г. Ш. Арипова дала информацию о «WOMEN IN STEM и Глобальном женском завтраке (GWB)» студентам, собравшимся в зале активистов студенческого общежития. Также обсуждались вопросы создания активной сети людей всех полов для устранения препятствий на пути гендерного равенства.
Старшие преподаватели кафедры «Узбекский язык и профессиональное образование» Ахмедова А.А., Таджибаева М.Р., Бобоев А.А. организовали беседу на тему «Роль молодежи в развитии науки и образования». Было сказано, что место и роль молодежи в развитии науки и образования несопоставимы, в первую очередь необходимо уделить серьезное внимание вопросу грамотности, важно углубленно изучать общепрофессиональные и специальные предметы для того, чтобы стать зрелым специалистом в своей области. Также было подчеркнуто, что роль женщин в сфере образования, техники, техники, математики, химии должна быть усилена, а роль женщин-ученых в обществе несравнима.
Руководила женским отделением председатель женского совета Ташкентского химико-технологического института Г.Ш.Арипова. В частности, проверялись также обустройство комнат студенток, опрятность кухни, чистота санузлов, «Швейной» комнаты. Школьницам были даны рекомендации по ведению домашнего хозяйства.