O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 4-fevraldagi 4/18-105-sonli xati ijrosini ta’minlash hamda tyutorlar faoliyatini yanada jadallashtirish va ularning talabalar bilan ishlash salohiyatini takomillashtirish maqsadida 2023-yil 20 - fevral sanasida Toshkent kimyo-texnologiyalar institutining tyutorlari uchun seminar tashkil etildi.
Seminarda talabalarning ijtimoiy psixologik potretini shakillantirish yuzasidan bunda talabaning ruhiy holatini o'rganish uni kuzatib borish, stress, depressiya, suitsid, nevroz, turli shaxsiyatning og'ishishi, huquqbuzarlik, zo'ravonlik singari holatlarning oldini olish, vaqtida aniqlash hamda davolash maqsadida tashkil etildi. Talabalarning individual psixologik xarakter va temperament tiplariga atroflicha to'xtalib o'tildi.

20 февраля 2023 года в целях обеспечения выполнения письма Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 4/18-105 от 4 февраля 2023 года и дальнейшего ускорения деятельности тьюторов и улучшения их потенциал для работы со студентами. Для тьюторов Ташкентского химико-технологического института был организован семинар.
В целях формирования социально-психологического портрета студентов на семинаре было организовано изучение психического состояния студента, его мониторинг, профилактика, своевременное выявление и лечение таких ситуаций, как стресс, депрессия, суицид, невроз, различные расстройства личности, делинквентность. , и насилие. Подробно обсуждались индивидуальные психологические типы и типы темперамента студентов.