Muhtaram Prezidentimiz tomonidan 2022-yil 7-martda imzolangan “Oila va xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-87-sonli Farmoni 5.2 bandida Innovatsion rivojlanish agentligi hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan birgalikda har yili mart oyida amaliy va innovatsion loyihalar bo‘yicha “Olima ayol” tanlovini o‘tkazib borish vazifasi belgilangan.
Ushbu topshiriq ijrosi yuzasidan joriy yilda ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan amaliy tadqiqotlar va innovatsion loyihalarni qabul qilish uchun “Olima ayollar” tanlovi 86-turi e’lon qilindi.
Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan “Olima ayollar” tanlovida ilmiy darajaga ega bo‘lgan xotin-qizlarni faol ishtirok etishlarini tashkil qilish maqsadida joriy yilning 26-mart kuni Toshkent kimyo-texnologiya institutida tanlovda ishtirok etmoqchi bo‘layotgan olimalar uchun loyihalarni tayyorlash bo‘yicha o‘quv seminar o‘tkazildi.
Seminarda institut Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori X.L.Pulatov, Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektor Z.A.Babaxanova, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining Ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirisjh bo'limi boshlig'i K.T.Norqulova, O’zbekiston Respublikasi Innovation rivojlanish agentligining Davlat ilmiy dasturlarini shakllantirish va monitoring qilish boshqarmasi boshlig'i o'rinbosari S.Nazirov, institutimizning Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash bo'limi xodimlari, Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy-tadqiqot muassasalari, oliy ta’lim muassalari va insitutimizning yosh olimalari, doktorantlar ishtirok etishdi. Seminarda mazkur tanlov bo'yicha batafsil ma'lumot berildi. Seminar ishtirokchilari bergan savollariga to'liq javob oldilar.

In paragraph 5.2 of the Decree No. PF-87 "On measures to further accelerate work on systematic support of families and women" signed by the Honorable President on March 7, 2022, the Innovative Development Agency and the Family and Together with the women's committee, the task of holding the "Scientist Woman" contest on practical and innovative projects every year in March is set.
In connection with the implementation of this task, the 86th round of the "Women Scientists" competition was announced for the acceptance of practical research and innovative projects carried out within the framework of state programs related to scientific activity this year.
Preparation of projects for scientists who want to take part in the competition at the Tashkent Institute of Chemical Technology on March 26 of this year in order to organize active participation of women with academic degrees in the "Women Scientists" competition by the Family and Women's Committee. training seminar was held.
The seminar was attended by Kh.L.Pulatov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, Z.A.Babakhanova, Vice-Rector for International Cooperation, K.T.Norkulova, Head of the Science and Innovation Development Department of the Family and Women's Committee, Innovation of the Republic of Uzbekistan. S.Nazirov, Deputy Head of the State Scientific Program Formation and Monitoring Department of the Development Agency, employees of the Department of Scientific Research, Innovation and Training of Scientific and Pedagogical Personnel of our institute, scientific research institutions of the Academy of Sciences, higher education institutions and young scientists and doctoral students of our institute participated. Detailed information on this competition was given at the seminar. Seminar participants received full answers to their questions.