Joriy yilning 6-sentabr sanasida Toshkent kimyo-texnologiya institutida Shandun Fanlar akademiyasi va O‘zbekistonning bir qancha boshqa oliygohlar bilan hamkorlikda Xitoy-Markaziy Osiyo aqlli qishloq xo‘jaligi texnologiyalari Alyansining ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Unda Toshkent kimyo-texnologiya institutidan rektor professor Botir Shukurillayevich Usmonov, institut rahbariyati hamda professor-o'qituvchilari qatnashdilar.
Shuningdek Xitoy delegatsiyasi tarkibida Shandun provinsiyasi fan va texnologiya bosh departamenti direktori - SUN Haisheng, Shandun Fanlar Akademiyasi, Qilu Texnologiya Universiteti Prezidenti - WANG Yinglong, Shandun provinsiyasi Fan va texnologiya departamenti, Fan va texnologiya hamkorlik bo'limi direktori - ZHANG Xingwang, Shandun provinsiyasi fan va texnologiyalar departamenti yuqori va yangi texnologiyalarni rivojlantirish va sanoatlashtirish bo'limi direktori - HAN Shaohua, Shandun provinsiyasi fan va texnologiya departamenti, Ijtimoiy rivojlanish bo'yicha fan va texnologiya bo'limi direktori - LI Lianwen, Shandun Fanlar akademiyasi Xalqaro hamkorlik idorasi direktori - YANG Hetong va boshqa mas'ullar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich institut jamoasi tomonidan erishilgan yutuqlar, filiallar faoliyati, yetishib chiqayotgan kadrlar, professor-o'qituvchilar, hamkor oliygohlar haqida ma'lumot berib o'tdi. Shuningdek institutimiz hamda Shandun Fanlar akademiyasi o'rtasidagi hamkorlik 10 yildan ortiq tarixga ega bo'lib, birgalikdagi say-harakatlar orqali Shandun viloyatining ham, O'zbekistonning ham ilmiy-texnologik salohiyatini yanada yuksaltirishga erishilishiga kelishib olindi.
Ushbu hamkorlik doirasida 2018-yilda Toshkent kimyo-texnologiya institutida Modifikatsiyalangan asfalt ishlab chiqarishni avtomatlashtirish texnologiyasi bo'yicha Xitoy-O'zbekiston qo'shma laboratoriyasi tashkil etilgan bo'lsa, 2020-2022-yillarda Xitoy,O'zbekiston hukumatlararo ilmiy-texnikaviy hamkorlik loyihasi va texnologik hamkorlik amalga oshirilgan.
Hamkorlik natijasida bugun Shandun Fanlar akademiyasi va O'zbekistonning bir qancha boshqa oliygohlari bilan Xitoy-Markaziy Osiyo aqlli qishloq xo'jaligi texnologiyalari alyansining ochilish marosimiga yig'ilgan bo'lib, har ikki tomon oliygohlari va ilmiy-tadqiqoy institutlari mavqeini mustahkamlaydi. Hamkorlik qilish va aqlli qishloq xo'jaligi texnologiyalarini rivojlantirish va Orol dengizining shor-ishqorli yerlaridan kompleks foydalanishga hissa qo'shish, yaqinda tashkil etilgan Alyans negizida aqlli qishloq xo'jaligining ko'rgazmali zonalarini barpo etishga ko'maklashishga kelishib olindi.
Toshkent kimyo-texnologiya instituti Alyans uchun almashinuv va hamkorlik platformasini yaratish orqali Alyansning texnologik yutuqlarini o'zgartirish bo'yicha xizmat ko'rsatib, aqlli qishloq xo'jaligini namoyish qilish xonalarini qurish, texnik hamkorlik va qishloq xo'jaligi savdosini rivojlantirish uchun seminarlar, treninglar va boshqa tadbirlarni o'tkazadi. Alyansning tashkil etilishi Shandun va O'zbekiston o'rtasida qishloq xo'jaligi texnologiyalari, Orol dengizining sho'r va ishqorli tuproqlarini boshqarish sohasida texnik almashinuv va hamkorlikni mustahkamlaydi, shuningdek, ikki davlat o'rtasida qishloq xo'jaligini birgalikda rivojlantirishga yordam berishga kelishib olindi.

On September 6 of this year, the opening ceremony of the China-Central Asia Smart Agricultural Technologies Alliance was held at the Tashkent Institute of Chemical Technology in cooperation with the Shandong Academy of Sciences and several other universities of Uzbekistan.
The rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Professor Botir Shukurillaevich Usmanov, the institute's management and professors took part in it.
The Chinese delegation also includes Sun Haisheng, Director of Shandong Province Science and Technology Department, President of Shandong Academy of Sciences, Qilu University of Technology - WANG Yinglong, Shandong Province Science and Technology Department, Director of Science and Technology Cooperation Department - ZHANG Xingwang, Shandong Province Science and Director of High and New Technology Development and Industrialization Division of Department of Technology - HAN Shaohua, Director of Shandong Provincial Science and Technology Department, Social Development Science and Technology Division - LI Lianwen, Director of International Cooperation Office of Shandong Academy of Sciences - YANG Hetong and other officials attended.
During the meeting, rector of the Tashkent Institute of Chemical Technology, Usmanov Botir Shukurillaevich, gave information about the achievements of the institute's team, the activities of the branches, developing personnel, professors and teachers, partner universities. Also, the cooperation between our institute and the Shandong Academy of Sciences has a history of more than 10 years, and it was agreed that through joint efforts, the scientific and technological potential of both Shandong region and Uzbekistan will be further improved.
As part of this cooperation, in 2018, a China-Uzbekistan joint laboratory for the technology of automation of modified asphalt production was established at the Tashkent Institute of Chemical Technology, and in 2020-2022, China-Uzbekistan intergovernmental scientific and technical cooperation project and technological cooperation have been implemented.
As a result of the cooperation, Shandong Academy of Sciences and several other universities of Uzbekistan gathered today for the opening ceremony of the China-Central Asia Smart Agricultural Technology Alliance, which will strengthen the position of universities and research institutes of both sides. It was agreed to cooperate and contribute to the development of smart agricultural technologies and the integrated use of the saline-alkaline lands of the Aral Sea, to support the establishment of demonstration zones of smart agriculture on the basis of the recently established Alliance.
Tashkent Institute of Chemical Technology provides services for the transformation of technological achievements of the Alliance by creating an exchange and cooperation platform for the Alliance, building smart agriculture demonstration rooms, seminars, trainings for the development of technical cooperation and agricultural trade. and other events. The establishment of the alliance will strengthen technical exchange and cooperation between Shandong and Uzbekistan in the field of agricultural technologies, management of saline and alkaline soils of the Aral Sea, and it was also agreed to help the two countries jointly develop agriculture. .