Bugun, Toshkent kimyo-texnologiya institutida, O'zbekiston Ekologik partiyasi bilan hamkorlikda "Yashil taraqqiyot uchun" shiori ostida "Atrof muhitni muhofaza qilishda yoshlarning o'rni" mavzusida yoshlar bilan ochiq muloqot uchrashuvi tashkil etildi. Tadbirda O‘zbekiston Ekologik partiyasi Markaziy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Abdushukur Xamzayev, Moliya va iqtisod ishlari bo'yicha prorektor Qodirov Bobiromon Bekmurodovich, Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektor Boborajabov Bahodir Nasriddinovich, O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Safarov Toyir Tursunovich, Toshkent kimyo-texnologiya institutining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektori Pulatov Xayrulla Lutpullayevich,Sanoat ekologiyasi" kafedrasi mudiri Igitov Farrux Baxtiyarovich hamda bir qator faol talabalar ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad oliy o‘quv yurtlarida atrof-muhitni muhofaza qilishda yoshlarni o‘rni va rolini oshirish, ularni birlashtirgan holda ekologiya yo‘nalishida targ‘ibot tadbirlarni yanada kuchaytirish, yangi loyihalarni amalga oshirish hamda ularning ekologik madaniyati va bilimlarini oshirishdan iborat.
Ekologik muammolar kun sayin kuchayib borayotgan ayni damda tabiatga aks ta’sir ko‘rsatayotgan antropogen omillarni kamaytirish, ekologik madaniyatni oshirish va har qanday tusdagi ekologik muammolarni bartaraf etishda barchamizdan shaxsiy daxldorlikni chuqur his qilgan holda uyushqoqlik bilan harakat qilish talab etiladi.
Tadbirda ayni shu haqda bir qator tushuntirishlar olib borildi. Uchrashuvda yoshlar ongiga ekologik ta’lim tarbiyani singdirishda nafaqat ona tabiat haqidagi nazariy bilimlar, balki amaliy mahorat ham muhim ahamiyatga ega ekanligi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida talabalarga ekologiya sohasidagi bir qator ma'lumotlar yetkazildi. Faol talabalarga partiyaning esdalik sovg'alari topshirildi. 5 nafar talaba o'z tashabbuslari bilan partiya a'zoligiga qabul qilindilar.Yoshlar o'zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi. Kelajakda bunday tadbirlarni muntazam o'tkazishga kelishib olindi.

Сегодня в сотрудничестве с Экологической партией Узбекистана в Ташкентском химико-технологическом институте под лозунгом «За зеленое развитие» на тему «Роль молодежи в охране окружающей среды» была организована открытая диалоговая встреча с молодежью. В мероприятии приняли участие председатель исполкома Центрального совета Экологической партии Узбекистана Абдушукур Хамзаев, проректор по финансово-экономическим вопросам Кадыров Бобиромон Бекмуродович, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Бобораджабов Бахадир Насриддинович, О Сафаров Тойир Турсунович, проректор по учебной работе, Пулатов Хайрулла Лутпуллаевич, проректор по научной работе и инновациям Ташкентского химико-технологического института, Игитов Фаррух Бахтиярович, заведующий кафедрой «Промышленная экология», и приняли участие активные студенты.
Цель мероприятия – повысить место и роль молодежи в охране окружающей среды в высших учебных заведениях, объединить ее, усилить экологическую пропаганду, реализовать новые проекты, повысить ее экологическую культуру и знания.
В то время, когда экологические проблемы растут с каждым днем, от нас всех требуется организованные действия с глубоким чувством личной сопричастности к уменьшению антропогенных факторов, оказывающих негативное воздействие на природу, повышению экологической культуры и устранению экологических проблем любого рода.
На мероприятии был дан ряд разъяснений. На встрече было подчеркнуто, что в формировании экологического образования в сознании молодежи важны не только теоретические знания о матушке-природе, но и практические навыки.
В ходе встречи студентам был предоставлен ряд информации в области экологии. Активным студентам были вручены праздничные сувениры. По собственной инициативе в партию были приняты 5 студентов, молодые люди получили ответы на все свои вопросы. Была достигнута договоренность в дальнейшем проводить подобные мероприятия регулярно.