Joriy yilning 9-fevral sanasida Toshkent kimyo-texnologiya instituti rahbariyati va Polotsk davlat universiteti rektori bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuvda Toshkent kimyo-texnologiya instituti rektori Usmonov Botir Shukurillayevich, Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Babaxanova Zebo Abdullaevna, Korxonalar va ta’lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori Shernayev Anvar Normamatovich, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Pulatov Xayrulla Lutpullayevich va boshqalar ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Polotsk davlat universiteti kafedralari hamkorligida Neft va Gazni qayta ishlash hamda Texnologik mashina va jihozlar yo'nalishlarida xalqaro ilmiy loyihalarni amalga oshirish masalalari va hamkorlikning boshqa yo'nalishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, ikki oliy ta'lim muassasasi o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, Toshkent kimyo-texnologiya instituti va Polotsk davlat universiteti oʻrtasida ilmiy va akademik tadqiqotlar boʻyicha hamkorlikni yanada rivojlantirish, magistratura va doktorantura talabalari uchun akademik mobillik va qo’shma ta’lim dasturlarini tashkil etish hamda professor-o’qituvchilarning malaka oshirish kurslarini tashkillashtirish rejalashtirildi.

9 февраля текущего года состоялась встреча с руководством Ташкентского химико-технологического института и ректором Полоцкого государственного университета. На встрече выступили ректор Ташкентского химико-технологического института Усманов Ботир Шукуриллаевич, проректор по международному сотрудничеству Бабаханова Зебо Абдуллаевна, проректор по работе с предприятиями и учебными заведениями Шернаев Анвар Нормаматович, проректор по научной работе и инновациям Пулатов Хайрулла. Лутпуллаевич и др. участвовали.
В ходе встречи были обсуждены вопросы реализации международных научных проектов в области нефтегазоперерабатывающих и технологических машин и оборудования и других направлений сотрудничества.
Также налаживание сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями, дальнейшее развитие научно-исследовательского сотрудничества между Ташкентским химико-технологическим институтом и Полоцким государственным университетом, академическая мобильность и совместная подготовка магистрантов и докторантов.Планируется организация программ обучения и стажировок. курсы для профессоров и преподавателей.