Tashrif doirasida institutning Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Z.A.Babaxanova Toshkent kimyo-texnologiya institutining o'quv, ilmiy va xalqaro hamkorlik faoliyati va loyihalari, institutning korxonalar va ta'lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori A.N.Shernayev, institutning ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlik ishlari haqida yaqindan tanishtirdilar hamda kelgusida rejalashtirilayotgan Xalqaro kongress va konferensiyalarga xorijiy hamkorlarni taklif qildilar.
Uchrashuv davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi "Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish" tarmoq markazi direktori H.Mirzaqulov tomonidan institutda tashkil etilgan malaka oshirish kurslari haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi "Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish" tarmoq markazida "Ta'lim tizimida zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalar" mavzusida malaka oshirish darslari o'tildi va tegishli sertifikatlar taqdim etildi.
Tashrif natijasida Nahishevan davlat universiteti bilan kimyo, tarix va adabiyot, Hedel o'rta maktabi (litseyi) va Idrok xalqaro litseyi bilan STEM sohasida hamkorlikni rivojlantirishga kelishildi.
Tashrif davomida xorijiy hamkorlarga O'zbekiston tarixiy obidalari bilan tanishtirish maqsadida 24-mart kuni Samarqand shahriga ekskursiya tashkil etildi.

25 марта текущего года 15 директоров образовательных организаций и представители бизнеса Азербайджанской Республики посетили Ташкентский химико-технологический институт. Визит делегации организован по предложению Ассоциации деловых людей Узбекистан-Азербайджан-Турция.
В рамках визита проректор института по международному сотрудничеству З.А.Бабаханова обсудила образовательную, научную и международное сотрудничество деятельность и проекты Ташкентского химико-технологического института, проректор института по работе с А.Н.Шернаев предприятий и учебных заведений, сотрудничество с производственными предприятиями института, знакомили с их работой и приглашали иностранных партнеров на планируемые в будущем международные конгрессы и конференции.
В ходе встречи директор Сетевого центра «Переподготовка и повышение квалификации педагогических кадров» Ташкентского химико-технологического института Х.Мирзакулов дал информацию об организуемых в институте курсах повышения квалификации.
Кроме того, в сетевом центре «Переподготовка и повышение квалификации педагогов» при Ташкентском химико-технологическом институте проведены курсы повышения квалификации по теме «Современные педагогические и информационные технологии в системе образования» и вручены соответствующие сертификаты.
По итогам визита была достигнута договоренность о развитии сотрудничества в сфере STEM с Нахищеванским государственным университетом по химии, истории и литературе, средней школой (лицеем) «Хедель» и Международным лицеем «Идрок».
В рамках визита 24 марта была организована экскурсия в город Самарканд с целью ознакомления иностранных партнёров с историческими памятниками Узбекистана.