Tashrif doirasida institutning Xalqaro hamkorlik bo'yicha prorektori Z.A.Babaxanova Toshkent kimyo-texnologiya institutining o'quv, ilmiy va xalqaro hamkorlik faoliyati va loyihalari, institutning korxonalar va ta'lim muassasalari bilan ishlash bo'yicha prorektori A.N.Shernayev, institutning ishlab chiqarish korxonalari bilan hamkorlik ishlari haqida yaqindan tanishtirdilar hamda kelgusida rejalashtirilayotgan Xalqaro kongress va konferensiyalarga xorijiy hamkorlarni taklif qildilar.
Uchrashuv davomida Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi "Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish" tarmoq markazi direktori H.Mirzaqulov tomonidan institutda tashkil etilgan malaka oshirish kurslari haqida ma'lumot berildi.
Shuningdek, Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi "Pedagog kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish" tarmoq markazida "Ta'lim tizimida zamonaviy pedagogik va axborot texnologiyalar" mavzusida malaka oshirish darslari o'tildi va tegishli sertifikatlar taqdim etildi.
Tashrif natijasida Nahishevan davlat universiteti bilan kimyo, tarix va adabiyot, Hedel o'rta maktabi (litseyi) va Idrok xalqaro litseyi bilan STEM sohasida hamkorlikni rivojlantirishga kelishildi.
Tashrif davomida xorijiy hamkorlarga O'zbekiston tarixiy obidalari bilan tanishtirish maqsadida 24-mart kuni Samarqand shahriga ekskursiya tashkil etildi.

On March 25 of this year, 15 directors of educational organizations and business representative leaders of the Republic of Azerbaijan visited the Tashkent Institute of Chemical Technology. The visit of the delegation was organized at the suggestion of the Uzbekistan-Azerbaijan-Turkey businessmen's association.
Within the framework of the visit, Z.A. Babakhanova, vice-rector of the institute for international cooperation, discussed educational, scientific and international cooperation activities and projects of the Tashkent Institute of Chemical Technology, A.N. Shernayev, vice-rector of the institute for working with enterprises and educational institutions, cooperation with the institute's production enterprises. introduced about their work and invited foreign partners to the international congresses and conferences planned in the future.
During the meeting, H. Mirzakulov, director of the Network Center "Retraining and Professional Development of Pedagogical Personnel" at the Tashkent Institute of Chemical Technology, gave information about the training courses organized at the institute.
In addition, at the network center "Retraining and professional development of pedagogues" under the Tashkent Institute of Chemical Technology, training courses were held on the topic "Modern pedagogical and information technologies in the educational system" and relevant certificates were presented.
As a result of the visit, it was agreed to develop cooperation in the field of STEM with Nahishevan State University in chemistry, history and literature, Hedel High School (Lyceum) and Idrok International Lyceum.
During the visit, an excursion to the city of Samarkand was organized on March 24 in order to introduce foreign partners to the historical monuments of Uzbekistan.